Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu aşırı sıcaklarda vücut sağlığı için özelikle iç çamaşırlarında pamuklu giysilerin tercih edilmesini önerdi.Alerji bacak ve kol altlarında pişik deride yanma ve kaşıntı şikayetleriyle uğraşmak istemiyorsanız sıcak havalarda pamuklu giysiler giyin..

Prof. Dr. Memişoğlu hava sıcaklıklarının tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde çeşitli deri hastalıklarından dolayı polikliniklere başvuran hasta sayısında da artış gözlendiğini bildirdi.

Hastaların daha çok alerji bacak ve kol altlarında pişik deride yanma hissi ve kaşıntı şikayetiyle kendilerine geldiğini ifade eden Memişoğlu bu rahatsızlıkların önemli bir bölümünün ise giysi seçimindeki yanlışlıklardan kaynaklandığını ifade etti.

Aşırı sıcaklarda vücut sağlığı için özellikle iç çamaşırlarda pamuklu giysilerin tercih edilmesini öneren Memişoğlu ”Sentetik giysiler vücutta kaşıntı alerji ve çeşitli deri hastalıklarına neden oluyor” dedi.

Memişoğlu pamuklu giysilerin vücuttaki teri emmesinin yanı sıra vücudun nefes almasını sağladığını oysa sentetik ve naylon karışımlı giysilerin deri solunumunu engellediğini vücutta çeşitli deri hastalıklarına neden olmasının yanında terlemeyi de artırdığını vurguladı. Aşırı sıcak havalarda yetişkinlerden çok derileri hassas olan bebek ve çocukların risk altında olduğuna işaret eden Memişoğlu ”Hassas bebek ciltleri için pamuklu kumaşlardan vazgeçilmemeli. Çünkü pamuklu kumaşlar sıcağa karşı vücuda kalkan işlevi görüyor” diye konuştu.

ALINTIDIR.