Aşırı derecede yükselen sıcaklıklarla birlikte güneşin UV ışınlarının artan zararlı etkileri son günlerde en çok duyduğumuz haberlerin başında geliyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yapılan uyarılar yanında gıda desteğini de dikkate almak gerekiyor. Cildin sürekli yenilenmesi için vücudumuz tarafından kullanılan hammaddelerin tükettiğimiz gıdalardan elde edildiğini vurguluyor uzmanlar. Gençlik iksiri diye tanımlanan C vitamini hücre yenilenmesine yardım eden çinko ve UV ışınlarının cilde zararlı etklerini azaltan selenyum ise; cildi koruyan önemli beslenme desteklerinden yalnızca birkaçı...

Cildimizi beslemek

Dr. Mehmet Öz cildi güneşin ultraviyole radyasyon ışınlarından koruyarak yaşlanma etkilerini azaltılabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Birçok cilt hastalığına karşı kesin tedavi yöntemi olduğunu kesinlikle söyleyemesek de sağlıklı ve besleyici gıdalarla cildinize çok büyük bir koruma sağlarsınız.”

Tükettiğimiz gıdalar; bağışıklık sistemimizden sindirim sistemimize hormon dengesinden duygularımıza kadar etki gösteriyor. Beslenme tarzımızın cildimizi de etkilediğini; hatta sürülen kremlerden daha çok fayda sağladığını bunun için de özellikle bazı gıdalardan yararlanılması gerektiğini vurguluyor uzmanlar. Cilt yapısını geliştiren beslenme destekleri arasında da; çinko A C D E K vitaminleri anti-oksidanlar koenzim Q beta-karoten omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sayılıyor.

Gençlik iksiri: C vitamini


Çok güçü bir anti-oksidan olan C vitamini cilt yapısını olumsuz etkileyen serbest radikalleri etkisiz hale getirirken cildin gergin ve dolgun yapısını destekleyen kollajen dokunun oluşumunda da önemli bir rol oynuyor. Çilek maydonoz böğürtlen kivi ve mandalina portakal (turunçgiller) gibi gıdalarda bulunan C vitaminin ayrıca cilde parlaklık ve yoğunluk kazandırdığı demir emilimini güçlendirdiği ve stresin etkilerini azalttığı da bildiriliyor.

Cilt dostu: E vitamini

Çok güçlü antioksidan etkiye sahip bir diğer vitamin olan E vitamininin selenyum ve C vitaminiyle birlikte alındığında etkisinin arttığını hücre yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanma sürecini geciktirdiğini ve yaraların da iyleşmesini hızlandırdığını söylüyor uzmanlar. E vitaminin en iyi kaynakları da buğday tohumlu gıdalar soya yağı zeytinyağı ve ceviz gibi kuruyemişler.

Beta karoten


Tatlı patates balkabağı havuç brokoli kayısı şeftali ve ıspanakta bolca bulunan beta karoten dünyada en çok çalışma yapılan antioksidanlardan biridir. Cildi güneş ışınlarına karşı korumasının yanı sıra genel anlamda cilt besleyici etkileri de vardır beta karotenin. Yine aynı kaynaklarda bulunan alfa karotenin de cildin biyolojik yaşlanmasını geciktirdiği ifade ediliyor. Alfa ve beta karotenoidler provitamin A karotenoidleri olarak da bilinirler ve vücutta depolanarak A vitaminine dönüştürülen bu karotenoidler çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduklarına dair bilimsel araştırmalara da konu olmaya devam ediyor.

Çinko enzimleri etkiliyor

Vücuttaki enzimleri harekete geçiren çinkonun en iyi kaynakları olarak; kabuklu deniz ürünleri kırmızı et kümes hayvanları fasulye fındık ve süt ürünleri sayılabilir. Hücre yenilenmesi için gerekli olan genetik materyalin bir kısmını temin eder A vitamininin kullanılmasını sağlar. Çinkonun cilde sıkılık veren kolajen ve elastin üretimine yardımcı olarak yaşlanma belirtilerini geciktirdiği ifade ediliyor uzmanlar tarafından.

Yaşlanmaya karşı: Koenzim Q


Önemli bir antioksidan olan koenzim Q; ciğer kalp ve böbrek gibi et ürünlerinde ve balıkta yüksek oranda bulunuyor. Son yıllarda kalp ve damar sistemini korumak için de sıkça önerilen bu enzim yaşlanma belirtilerini geciktirerek cildi destekliyor.

Diğer cilt dostları

Ton balığı et soğan ve sarmısakta bulunan selenyum DNA’mıza zarar veren serbest radikallere karşı antioksidan olarak görev yapar ve güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltır.

Soya fasulyesinde bulunan genistein maddesinin ise kollajen üretimine yardımcı olduğu biliniyor. Cildi esnek tutan brokoli; diğer bütün yiyeceklerden çok daha fazla antioksidan A ve C vitamini içermekte. Domateste bol miktarda bulunan ve son derece etkili bir antioksidan olan likopenin cilde karşı zararlı olan birçok serbest radikali yok ettiği tespit edilmiş bilimsel çalışmalarla. Vitamin mineral ve antioksidan metabolizmasındaki yardımcı ögelerle birlikte çalışan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ise cilt hücrelerini saran zarı güçlendiren kırışıklıkları önleyen kusursuz dengeleriyle dikkat çekiyorlar. Boston Tufts Üniversitesi'nde yapılan son araştırmalar kuru eriğin de yaşlanma sürecini geciktirdiğini gösteriyor.