Toplumda oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Genellikle güçlü alerjenlerle (metal imitasyon takılar parfümler kokulu ve renkli kozmetikler lastik lateks yapıştırıcılar boyalar vb.) ya da tahriş edici kimyasal maddelerle (sabun deterjan şampuan vb. temizlik ürünleri) temas sonrası görülür.

Su sabun deterjan ve temizlik maddeleri deriyi en sık tahriş eden ajanlardır. Özellikle ev hanımları aşçılar temizlik işçilerinde mesleğe bağlı olarak özel maddelerin teması sonucu ortaya çıkar. İnşaat işçilerinde çimentoya kuaförlerde saç boyalarına sağlık personelinde eldivenlerde bulunan latekse karşı alerji gelişebilir.Tipik yerleşim yeri parmaklar avuç içi ve parmak aralarıdır.

Alerji bardağı taşıran son damladır; kişide daha önce yıllarca böyle bir hassasiyet olmayıp yeni gelişmiş olabilir. Başlangıçta kaşıntılı içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Daha sonra cilt kızarır şişer kurur çatlar ve pullanır. Sonraları parmak izlerinde silinme gelişir.

Tedavide temel prensip alerjen ve tahriş edici maddelerin bulunması ve o maddelerden uzak durulmasıdır. Alerjen madde yama testi ile tespit edilebilir; ya da kişi kendi kendine dedektiflik yaparak tepki yaratan ürünü keşfedebilir. Daha sonra bu maddeler ile temas kesilmelidir.

El ekzemasından korunabilmek için

" Ellerinizi ılık suyla ve parfümsüz renksiz katkı maddesi içermeyen hafif sabunlarla yıkayın. Katı sabunlar likit sabunlara göre daha az katkı maddesi içerir.

" Yıkama işleminden sonra özellikle parmak aralarını iyice kurulayın. Ardından 3 dakika içinde yağlı kremlerle nemlendirin.

Gün içinde sık sık nemlendirme işlemini tekrar edin. (günde en az 15 kez)


" Nemlendiriciniz lavobo başında yatak ve televizyon kenarında işyerinizde çantanızda vb. yaşam alanlarında bulundurun.

" Temizlik ve bulaşık vb. ev işlerinde yardımcı desteği almak veya bulaşık ve çamaşır makinesi kullanın.

" Kısa süreli koruyucu eldiven kullanın. Eldiveniniz lateks olmasın "vinil" olanları tercih edin. Eldiveninizin altına pamuklu eldiven giyin.
" Çok sıcak su kullanmayın. Su ile temasınızı 15 dakikadan kısa tutun. Su içinde iş yapmaktansa akan suda yapmak daha iyidir.

" Islak ya da kuru iş yaparken yüzüklerinizi çıkarın. Alerjen madde yüzük altlarında birikebilir.

" Saçı şampuanlama ve boyama sırasında eldiven giyin.

" Sebzeleri ve meyveleri soyarken ellerinizin temasını önleyin.

Özellikle domates ve portakal limon gibi sitrik asit içeren meyveleri soyarken dikkatli olun.


" Bütün cila ve parlatıcılar; saç kremleri şampuanlar ve boyalar; deterjanlar kokulu kimyasallardan kaçının.

" Mesleki ekzemanız varsa mesleğinizi değiştirin ya da korunma yollarını deneyin. Alerjen madde ile direkt teması sınırlayın.