Ev dekorasyonunda eklektik stil

Tasarım ya da belli bir dönem sınırlaması olmadan sevdiğiniz parçaları bir araya getirerek evinizde farklılığı yakalayabilirsiniz.

Dekorasyon stillerinin en zorlarından biridir belki de eklektik stil. Modern rüstik klasik country veya avangard stillerden beğendiğiniz parçaları harmanlayıp renk ve dokuları dikkate alarak stilinizi yansıtmanız gerekir. Doğru yapıldığında 'oldukça tarz' olmuş diye düşünülür ve dekorasyon konusunda dahiyane olduğunuz hissini verirsiniz çevrenize. Sonuç başarılı olmadığında ise oldukça yorucu ve belki de itici bir ortam yaratmış olursunuz. Aslında oldukça gündelik olan bu stili evlerde uygulamak oldukça kolay ve eğlencelidir.
Odak noktası oluşturun

Bu dekorasyon tarzında önemli olan hangi mekan olursa olsun dikkat çekici ve beklenmedik bir odak noktası oluşturmaktır. Örneğin sade renkli bir salonda kullanılabilecek kırmızı çiçekli modern bir lambader ya da puf tüm mekana sıra dışı bir hava katacağından önerilir. Şeker pembesi duvarlar ya da tek duvara yapılabilecek bol çiçekli duvar kağıdı da dikkat çekici uygulamalar olacağından tavsiye edilir. Yuvarlak formlu klasik bir kanepenin yanında keskin hatlı modern bir mobilyada bu tarzda uygulanabilen tercihlerdendir.Naturel tonlar kullanın

Eklektik stilde uyumlu olabilmek için farklı tarzların aynı potada eritilebilmesi büyük önem taşır. Renk seçimlerinde natural tonlardan yola çıkarak döşeme duvar ve zemin için renk seçilebilir. Krem gri siyah kahve ve bej ile beyaz ve fildişi tonları stilde en dikkat çeken renkler olduğundan önerilir.
Ayrıca pembe ya da yeşil gibi parlak renkli aksesuarlar ile kontrast da yaratılabilir. Siz de bu öneriler ile modern eklektik stilini ev dekorasyonunda uygulayarak evinizde farklı bir hava oluşturabilirsiniz.