İngiltere'de üstü açılan ev tasarlandı


İngiltere'de 200 metrekarelik alana üzeri açılıp kapanabilen ev inşa edildi.İngiliz Ross Rusell yazın evinin çatısını açarak manzaranın keyfini çıkarıyor. İlk bakışta Rusell'in evi İngiltere'deki diğer evlerden hiç fark yokmuş gibi dursa da tavanı kaydıracak mekanizmanın çalıştırıldığı anda evin ilginç yanı ortaya çıkıyor.

Görünümü 6 dakikada değişiyor

Evin görünümünün değişmesine sadece altı dakika yetiyor. Evin üstünü örten ağaç kaplamalı çelik konstrüksiyon ileriye doğru kayarak eve yeni bir görüntü kazandırıyor. 15 metre uzun 6 metre geniş 7 metre yüksek ve 20 ton ağırlığında kayan çatıyı araba aküsüne bağlı dört elektromotor çalıştırıyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]İngiliz dRMM isimli mimarlık ve tasarım ofisinin gerçekleştirdiği bu proje 200 metrekarelik alana yapılmış. Üç ana binadan oluşan ve kayan kırmızı dış kısmın açılıp kapanması ile açık havada hissi veren odalara sahip olunuyor.

'Yılın Evi' ödülünü aldı

20 tonluk bu yapının bu şekilde hareket edebilmesi için binanın altyapısında bir hayli güçlü bir motor kullanılmış. Çok fonksiyonel yaşam alanı alternatifleri oluşturan proje yapıldığı yıl yine İngiltere'de "Yılın Evi" ve "En İyi Yeni Bina" gibi bir çok mimari ödül de aldı.