Çarpıcı evler için doğru renk seçimi

Dekorasyonda en önemli unsur eşyaların birbirleri ile olan uyumudur. Siz de ufak renk hileleriyle çarpıcı evler yaratabilirsiniz.


Dekorasyonda renk uyumunun sağlanmasında; halı duvar rengi mobilya ve aksesuarlar birbirlerini tamamlarlar. Duvar rengi ile aynı renk zemin kullanılması sağlanacak olan uyumlardan birisidir. Mobilyalar ile aynı renkte halı kullanılması da farklı bir uyum çalışmasıdır. Ev dekorasyonunda her zaman halı kullanılmayabilir. Halı yerine özenle seçilmiş olan yer döşemeleri farklı bir hava yaratmaktır.
Koyu renk mobilya tercihi

Salonunuzda koyu renkli mobilyaları tercih etmek istiyorsanız; açık renkte halı ve perde kullanarak iyi bir kombin yapabilirsiniz. Ya da koyunun biraz açığı olacak şekilde mobilya almayı düşünüyorsanız; perdelerinizi mobilyalarınızdan biraz daha koyu renkte seçerek ancak halınızı mobilyalardan daha açık tonda alarak güzel bir dekorasyon hazırlayabilirsiniz.
Aksesuar seçimi

Duvar renkleri ile aynı renklerde mobilya almayı planlıyorsanız; aynı renk ve desenlerde yastık halı duvar çiçeği tablo ve abajuru bir arada kullanarak farklı bir uyum yakalayabilirsiniz.
Zemin renkleri

Evinizin zemin döşemesi açık tonlar kullanılarak yapılmışsa; açık renk mobilya kullanmaktansa koyu renkleri tercih etmeniz daha hoş bir görünüm sağlayacaktır. Mobilyalarınızın yastıklarında çiçekli veya sade olarak açık tonlarda uyumu yakalayabilirsiniz.
Önemli olan renklerin zıtlıklarından ton farklarından yararlanarak hoş bir mekan yaratmaktır. Şayet evinizin zemini koyu renklerde ise; açık renk mobilyaları tercih etmelisiniz. Burada da yastıklarda farklı renkleri kullanarak mekanın renk uyumunu yakalayabilirsiniz.

Duvar rengini en son seçin

İnsanlara evleri en keyifli ve en özel yaşama alanlarını ifade etmektedir. Bu yüzden rahat edilecek zaman geçirmekten hoşlanılacak bir evin hazırlanması herkesin arzusudur. Ancak bunun nasıl gerçekleştirileceği konusunda kimi zaman fikir sahibi olamazsınız. Bu ilhamı yakalamak için en sık başvurulan kaynaksa internettir. Çünkü herkesin bütçesi bir iç mimarla çalışmak için yeterli olmayabilir. Birçok kişi evin rengi konusunda duvar renginin seçimiyle işe başlamaktadır. Ancak renk seçiminde en son yapılması gereken şey duvar rengidir. Duvarların boyanması en kolay kısımdır. Mobilya halı ve perde gibi ev objelerinin belirlenmesinin yapılmasından sonra duvar rengi seçilmelidir.
İç dekorasyonda renklerin belirlenmesi

Evin iç dekorasyonunda renklerin belirlenmesi aşamasında ne tarz renk kullanılacağı belirlenmelidir. Yani zıt renklerden mi yararlanılacak yoksa bir kontrast mı oluşturulacak? Bunun kararının verilmesi çok önemlidir. Üç ana renk olan sarı mavi ve kırmızı renklerin yanında ara renklerin yani turuncu mor ve yeşilin nasıl kullanılacağı önemlidir. Ana ara birbirine komşu ve zıt olan renklerden faydalanarak çok farklı dekorasyonlar yapılabilir.