Penceresiz odalar için dekorasyon fikirleri

Penceresiz odalarınızı yaratıcı dekorasyon fikirleriyle daha ferah ve aydınlık bir mekana çevirmeye ne dersiniz?
Penceresiz odalar genellikle karanlık kasvetli ve iç karartıcıdır fakat ne yazık ki bazı evlerin üzücü gerçeğidir. Eğer siz de bu odalardan bir tanesine sahipseniz kabullenmek yerine savaşabilir ve diğer odalarınızdan farksız bir hale getirebilirsiniz.
İşte penceresiz odalar için dekorasyon ipuçları:
Odak noktası seçin

Penceresiz odalarda odak noktası seçmek diğer odalarda olduğundan daha çok önemlidir. Bu bir çeşit eğlence ve oyun ünitesi veya çarpıcı bir sanatsal çalışma olabilir sadece dikkatleri çekmesi yeterlidir. Herhangi bir kişi odaya girdiğinde dikkati direkt olarak odak noktasına yönelecek ve eğer iyi planlanmış ise pencere olmadığını fark etmeyecek bile.
Sahte pencereler oluşturun

Bazen sahte pencereler oluşturmak pencere olmadığını gizlemenin en iyi yoludur. Yapmanız gereken sadece duvarın ortasına büyük boy bir ayna asarak iki tarafında perde yerleştirmek. Eğer pencere çerçevesi gibi ayrıntılarla uğraşacak zaman ve bütçeye sahipseniz gerçekçiliğini iki katına çıkartabilirsiniz.
Doğru ampül seçimleri yapın

Ampul gücü odanın nasıl görüneceği ve hissettireceği üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Bu sebeple penceresiz odalarda "daylight" yani gün ışığı türündeki ampulleri tercih etmelisiniz. Bu ampuller etrafa aydınlık ve doğal görünen parlak ışık yayar. Renkleri genellikle yatak ve çalışma odalarında kullanılan sarı ışığa yakındır.
Aynalardan faydalanın

Aynaların ışığı yansıtma avantajından faydalanarak ışık dağılımını optimum seviyeye çekebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sonucu düşünmeden oda duvarlarınıza mümkünse karşılıklı büyük aynalar asmak. Eğer isterseniz aynalı mobilyaları da tercih edebilirsiniz.
Metalik ve yansıyan yüzeyler

Her ne kadar ayna kadar olmasa da metal yüzler de ışığı yansıtma kabiliyetine sahiptir. Işığı daha fazla yansıtabilmek için tüm odayı ayna ile kaplama şansımız olmadığı için aynayla beraber metal yüzeyli dekoratif ürünler de kullanabilirsiniz. Örneğin metal fotoğraf ve resim çerçeveleri metal saksılar ya da vazolar olabilir. Bununla beraber bazı kristaller de aynı yansıtmayı sağlayabilir. Yalnızca birisine yönelmek yerine üçünün kombinasyonlarını da kullanabilirsiniz.


Basit mobilyaları tercih edin

Çok karmaşık ve dikkat çekici masa ve koltuklar kullanırsanız penceresiz ve muhtemelen küçük olan odanız daha da karmaşık sıkıcı ve karanlık görünebilir. Bundan dolayı doğru basit çizgi ve tasarımlardan oluşan mümkünse beyaz veya krem renkte oturma koltukları tercih etmelisiniz. Bu tarz odalarda ne kadar az aksesuar ve biblo bulunursa o kadar iyidir.
Aydınlık renkler kullanın

Dekorasyon ürünlerini beyaz ve krem gibi aydınlık renklerden seçmek odanızın daha ferah ve havadar hissettirmesine neden olur. Sonuç olarak da kişi iç açıcı dekorasyon sayesinde pencere yokluğunu hissetmez. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ortamı kalabalık gösteren karşıt renk kullanımından kaçınmaktır.