Vazgeçilmeyen bir trend: Porselen tabak

Evlerdeki işlevsiz ve boş duvarları güzelleştirmek adına kullanılmayan porselenleri duvara asma akımı babaanne sandıklarından geri döndü!
Kadınlar zekaları gereği farklı düşünebilen bu nedenlede mevcut sorunlara pratik çözümler bulabilen canlılardır. Vintage akımını (ev dekorasyonunda ya da giyim sektöründe) mutlaka duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için açıklayalım. Vintage akımı kısaca eskimiş değerini yitirmiş kıyafet eşya veya objelerin kullanılabilir duruma getirilerek hayata döndürülmesidir. Yani bu akım eskilerden beri annelerimizin sahip olduğu ''Bunu atmayalım belki bir gün lazım olur'' düşüncesinin tasarımcılar tarafından trendleştirilmiş halidir.
Son iki yıldır gerek giyim gerek dekorasyon gerekse aksesuar sektöründe kendine sağlam bir yer edinen bu akımın bizlere kazandırdığı son trend ise bir zamanlar neredeyse her babaannenin evinin duvarlarını süsleyen porselen tabaklar oldu. Babaannelerin sandıklarından saafların o tozlu raflarından çıkıp gelen porselen tabaklar çağa uygun yenileme ve kolaj işlemlerinden sonra evlerimizin duvarlarındaki yerlerini buldular.
Yoruma ve yaratıcılığa açıklar

Yıllar sonra geri gelen porselen tabak trendinin en güzel yanı şüphesiz ki yorumlamaya ve yaratıcılığa açık olması. Yukarıdaki fotoğraflarda da gördüğünüz üzere nostaljik parçalar modern parçalar ile birleştirilerek pastel bir renk geçişi sağlanmış. Eğer nostaljik parçalara düşkün olmasına rağmen modernlikten ve canlılıktan bir türlü vazgeçemeyenlerdenseniz bu kolaj tekniğini kullanabilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; tabakları konumlandırma biçiminiz ve renkler arasındaki uyum. Birinci görselde fark ettiğiniz üzere 3 ana renkten ve bu rengin tonlarından yararlanılmış eski çiçek motifli porselen tabaklar asimetrik bir iskelete sahip metal lambayla birleştirilmiş. Arka fon olarak beyaz ve tonu kullanılmış bu da nostaljiden modernliğe geçerken odaya ferah bir hava kazandırmış.
İkinci görselde ise tabaklarda desen ve renk abartılırken odanın geri kalanında sadelikten faydalanılmış böylece karşıtlığın sağladığı akıcılıktan yararlanılmıştır. Porselen tabaklara dikkatlice bakarsanız pastel tonlardaki geçişi fark edebilirsiniz.
Objelerin gücünden yararlanın

Porselen tabak akımından yararlanmak istiyor ama sadece tabaklarla duvarları doldurmak istemiyorsanız birbirinden farklı ama uyumlu objelerle evinizin boş duvarını değerlendirebilirsiniz. Görseli dikkatli incelerseniz yukarıda önemini belirttiğimiz pastel renk geçişleri burada da uygulanmış ve bulunduğu alanda bütünlük sağlanmıştır. Bu bütünlüğü sağlamak için eski kitaplardan ve çerçevelerden yararlanabilirsiniz. Ancak bu kolaj tekniğini uygulayacaksanız dikkat etmeniz gereken şey araya mutlaka canlı bir renk katılmasıdır. Çünkü kontras ilkesi (yani açık koyu renk değerleri) göz önünde bulundurulmalıdır.
Klasik düzenin etkisini sadelikle artırın

Daha önce anlattığımız modernliğin dokunuşundan geçen kolaj sistemleri size çekici gelmiyorsa size son bir önerimiz olacak. Klasik düzen şeklinde tabir edilebilecek bu teknikteki temel unsur sadelik. Olabildiğince sade şık ve klasik parçalardan (örneğin birinci fotoğrafaki gibi berjerlerden ikinci fotoğrafta ise şatolardan kalma bir görünüme sahip lambadan)yararlanarak yapılır ve daha az renk kullanılır. Klasiklerden vazgeçemeyenlerdenseniz bu kolaj tam da size göre.