Ev Dekorasyonunda Renkler ve Renklerin Anlamları


Renkler insan psikolojisi üzerinde büyük etki göstermektedirler. Kişinin kendini iyi hissetmesini kötü duygulara kapılmasını huzur bulmasını ve bir çok farklı duyguyu yaşamasını tetikleyebilen renkler ile ilgili araştırmalar hangi rengin hangi duyguyu tetiklediğini ve kişilere ne anlam ifade ettiğini ortaya koyuyor.

Mavi Tonları: Mavi insanlarda güven ve dürüstlük hissi uyandıran bir ton olmasının yanı sıra ev dekorasyonunda mavi kullanılmasının kişilere evlerinde rahatlama ve dinlenme hissi uyandırmaktadır.

Yeşil Tonları: Mavi gibi insanda rahatlama ve dinlenme hissi uyandıran kişinin doğal hayatı ve kırları düşlemesini sağlayan bu renk ev dekorasyonunda kullanıldığında içinde yaşayan insanların mide rahatsızlıklarının azalmasını sağladığı gibi oldukça huzurlu ve sessiz bir ev ortamı oluşmasını sağlamaktadır.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Mor Tonları: Asalet ve bilgeliğin temsilcisi olan mor renk insanlarda medeni cesareti tetikler ve simgelerken ev dekorasyonunda mor renk tercih edilmesi depresif kişiler açısından intihara teşvik ettiği için son derece tehlikelidir.

Kırmızı Tonları: Boğalar renk körü olmalarına rağmen neden kırmızıyı görünce çılgına dönerler? Çünkü bu renk çok çekici ve çarpıcı olmasının yanı sıra sinir sistemini tetikleyen ve insanın sinirlerini dahi ayağa kaldıran bir yapıya sahiptir. Ev dekorasyonunda kırmızı renk kullanılan evlerde basit konulardan çıkan tartışmalar büyüyebilmekte ve huzursuz bir ortam oluşabilmektedir.

Sarı Tonları: Sarı hüzün ve ayrılık hissi uyandıran bir renk olmasına karşın ev dekorasyonunda sarı renk kullanırken üstüne siyah motifler koyduğunuzda oldukça şık ve canlı bir ortam yaratabilmektedir.

ALINTIDIR.