Ofisinizi daha konforlu bir hale getirmek için mobilya seçimi oldukça önem taşır. Peki bu mobilyaları satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Tasarımcı Mehmet Akça ofis ve bürolar için mobilya seçimi konusunda uyarılarda bulundu ve dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

- Firmaların ürünleri hakkında bilgi almak: Ofis ve büronuz için neye ihtiyaç duyduğunuza alacağınız mobilyanın nasıl olacağına ne kadar bütçe ayıracağınıza karar verdikten sonra ilgilenilen firmanın ürünleri tasarımları kullanılan döşeme ve diğer materyalleri hakkında bilgi almanız en doğru yapacağınız seçim şeklidir.

- Katalogdan seçim yapmak: Her zaman kataloglardan seçim yapmak doğru değil çünkü yalnızca bir fotoğrafa bakarak o mobilyanın ne kadar kullanışlı dayanıklı ya da ergonomik olup olmadığına karar vermeniz mümkün değildir. Katalogla gerçek ürün arasında çok büyük farklar ve yanıltmalar olabiliyor. Böyle bir imkan yoksa da o firmanın benzeri ürün modelleri denenerek bir fikir edinilebilir.

- Mobilyaların mekanla uyumu: Alınacak ürünün kullanılacak mekandaki diğer mobilyalarla uyum içinde olmasına dikkat edilmelidir. Eğer daha önceden alınan mobilyalar modülerse bu şekilde tercih yapılarak takıma yeni ve uygun parçalar eklenebilir ve bu sayede konsept bozulmamış olur.

- Mümkün olduğunca fazla mağaza gezmek: Hiçbir zaman diğer mağaza ve ürünlere bakmadan ürün alımı yapmayın. Olabildiğince fazla yer gezmek hem ufkunuzu açar hem de gözünüzde canlandırma yapabilmenizi sağlar.

- Mobilyaların dayanıklı ve uzun ömürlü olması: “Rengi tasarımı iddialı ve fiyatı yüksek olan her ürün iyidir” diye bir genelleme yapmak doğru değil. Çeşitli avantajları olup olmaması örneğin dayanıklı ve uzun ömürlü olması veya kaliteli materyallerden üretilmiş olması dikkat edilmesi gereken kriterlerdendir.

- Kullanılan ürünün yapısı: Kullanılan döşemenin kalitesi yanmayan terletmeyen yapıda ve temizlenebilir olması da göz önünde bulundurulması gereken diğer unsurlardandır.