Bali'li dansçılar 4 yaşında annelerinden dans tekniklerini öğrenirler. Bali dansındaki hareketler Java Bali ve Malaya'ya özgü gamelan adlı müzik topluluğu tarafindan üretilen ritimler ile yakindan ilgilidir.Bali Dans Bali Adası'nın geleneksel dansı. Hinduizm'da dans dünyanın aralıksız çözülmesi ve reformuna eşlik eder. Yaratma ve üreme dengesi Shiva'nın eşi Durga (bazen Uma Parvati veya Kali olarak da anılır) olarak personelize edilir. Bali Hinduizminde Rangda'nin genel şahsiyeti çok yönlerde Durga'ninkine benzediği için Bali'de bunun önemi vardır. Bali'de Mahabharata ve Ramayana gibi epik performanslar dahil olmak üzere çeşitli dans kategorileri (Barong Legong Kecak gibi) vardır.

Bali'li dansçılar 4 yaşında annelerinden dans tekniklerini öğrenirler. Bali dansındaki hareketler Java Bali ve Malaya'ya özgü gamelan adlı müzik topluluğu tarafindan üretilen ritimler ile yakindan ilgilidir.

Bali dansı yüz göz el kol kalça ve ayak ifadelerinin çoklu düzeyleri vurmalı ses tabakalarını yansıtan bir şekilde koordine edilir.

Kodlanmış el pozisyonlar jestler ve mudraların sayısı Java ve Bali'dekilerine göre Hindistan'dakinde daha fazladır. Bu da Hindistan'dan Java'ya iletilmiş bir dans olduğunu unutturan spekülasyonlara yol açtı. Yine de el pozisyonları ve hareketleri Java ve Bali danslarında da Hindistan'daki kadar önemlidir. Hindistan'da olsun Endonezya'da olsun ya da Kamboçya'da olsun ellerin tipik süs rolü vardır ve dansın hassasiyetini vurgulamaktadır.