Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Samba Nasıl Bir Dans Çeşididir? Nerede Ortaya Çıkmıştır?  Samba Dansı

  Bir Ocak sabahı Güney Amerika sahiline ilk ulaşan Portekizli kaşifler tropik zirvelerin arasından akan taze sularla beslenen bir seri altın sarısı sahilleri barındıran burunlar keşfettiler. Keşfettikleri bu noktayı “Ocak Nehri” ya da Portekizce “Rio de Janerio” olarak adlandıran bu kişiler kaderin gelecekte burası için hazırladığı sürprizden bihaberdiler. Kısa zamanda Portekiz kolonileri buraya yerleşti ve tarım geliştikçe Portekizden yani Batı Afrikanın otorite altındaki kesimlerinden Bahia’daki yerleşim alanlarına köleler getirildi.
  Samba bu kölelerin Afrika’ dan getirdikleri ve kuvvetli vurmalı ritimlerin çalınabildiği “Batuque” adındaki davullar topluluğuna bir tepki olarak Bahia bölgesinde gelişmeye başladı. Davulun hipnoz etkisi yaratan vuruşları ilk sambacıların hala Samba de Roda geleneğinde olduğu gibi çıplak ayak dans ederken günlük tasalarından uzaklaşmalarını sağlıyordu. Bu kölelerin lisanlarında dans “Semba” demekti ve bu terim ilerde Brezilya’ nın kültürüne ulusal danslarının gurur duyarak sundukları adı olarak geçecekti.
  Artık Samba Rio’da her Şubat ayında düzenlenen karnavalın kutlama ve eğlenceyi temsil eden dansıdır. Samba karnavalı dansçıları başlarında şaşalı ve en büyük kostümleri taşımak ile en zor dans adımlarını sergilemek konusunda birbirleriyle yarışırlar. Bu tip Samba daha gelişmiş bir versiyon olan uluslararası Sambadan farklıdır. Rio karnavalında Samba ferdi olarak uygulanırken uluslararası versiyonda eşli olarak sunulur. “Hızlı hızlı yavaş ” olan Samba ritminde Rio dansçıları üç adımlık hızlı ağırlık değişimlerini dizlerini hafifçe kırıp yükselterek yaparlar ve bunu için alternatif adımlar kullanırlar. Erkeklerin hareketleri daha abartısızken bayanlar kalça hareketlerini vurgulayarak ustalıklarını gösterirler. Bu esnada görüntünün güzelliğini bozmaması açısından baş kesinlikle sabit tutulur. Samba‘ nın eşlerle yapılan çeşidi ve daha yavaş olan “Pagode” (pe-go-dey diye telafuz edilir) stili halen Brezilya’ da sosyal amaçlarla zevk alınarak uygulanır. Birinci Dünya Savaşı sırasında önemini kaybetmesine rağmen The Maxixe (okunuşu ma-şi-şey dir) Brezilya’ nın dışında da tanınan ve Avrupa’da bir dönem bilinen ilk Samba çeşididir. 1930 ların sonunda umarsız ritmik ve eğlenceli bir dans olan Samba Amerikalı dansçıları etkilemiş ve 1930 ların ve 1940 ların sonunda sinemanın katkısıyla Rio ve onun Samba dansı kitlelerin hayallerinde yer edinmiştir. Carmen Miranda çevirdiği birçok Hollywood filminde Brezilya’ nın ve Samba‘ nın popüler temel öğelerini işlemiştir. Fred Astaire ve Ginger Rogers ise daha sonraları “Flying Down to Rio” filmiyle; daha egzotik ve romantik bir Rio fikri yaratarak Sambanın tüm dünyaya yayılmasını sağlamışlardır.
  Müzik ve Ritim


  Samba 1 a 2 3 a 4 ritmi ile dans edilir. Burada “a” terimi bir vuruşun dörtte biridir. Dans ederken 2 vuruşuna gelmeden once çeyrek vuruşta adım alınır.


  BORKED

  BORKED

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Samba karnavalları sadece erkeklerin izlemesi için. Ama çift olarak yapılan samba dansıyla arasında çok fark var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş