Yaz ishalinden nasıl korunulur

Soğuk ortamda bulunmayan yiyecek maddeleri ve temiz olmayan suların neden olduğu ishalden korunmak için öncelikle hijyene çok dikkat etmek gerekiyor.Liv Hospital Ankara Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Gülsoy ‘’Tüm dünya için ciddi bir problem olan ishalden yılda 2-3 milyon insan hayatını kaybediyor’’ dedi. Uzm. Dr. Adnan Gülsoy özellikle yaz aylarında ishalden korunmanın püf noktalarına dikkat çekiyor.
İshalin en büyük düşmanı mikroplar

İshalle barsak hareketleri de artar. Sindirim tamamlanamaz bu sebeple normalden daha sık olarak ve sulu dışkı çıkarılır. İshal sebepleri arasında ilk sırayı mikroplar alır. En önemli ve yaygın olanı mikrobik ishallerdir. Ayrıca çeşitli ilaçlar antibiyotikler bazı mide ve barsak hastalıkları bazı hormonal hastalıklar aşırı stres-heyecan seyahatler yeme-içme alışkanlığında değişme yüzmek için girilen kıyı suları dere ve göllerde yutulan sular da ishale sebep olur.
Belirtileri nelerdir?

Bir günde ikiden fazla dışkı yapmak dışkının cıvık-şekilsiz veya su kıvamında olması; bulantı karın ağrısı (özellikle göbek etrafında veya karnın alt bölümünde) ateş dışkıda kan veya mukuslu görüntü dışkının yapıldığı halde tam rahatlayamama hissi fazla su kaybına bağlı olarak susuzluk hissi ve ağız kuruması baş dönmesi göz kararması cildin kuruması gözlerin çökük gibi görünmesi olabilir. Daha ağır vakalarda böbreklerin bozulmasına bağlı idrar çıkaramama kalp yetmezliği ve şuur kaybı olabilir.
Erken teşhis önemli

İlk iş başlangıçta meyve sebze yemeyi kesmek ve kaybedilen sıvı miktarını takip edip mümkün olduğunca su ayran maden suyu içerek kaybı telafi etmek olmalıdır.
Bu tedbirlerle birlikte enfeksiyon hastalıkları polikliniğine gidip muayene ve tetkik olunmalıdır. İshal mikrobik paraziter geçici veya besin zehirlenmesi şeklinde olabilir. Tetkik sonucuna göre bir an evvel tedaviye başlanmalıdır.
Nasıl korunabilirsiniz?

- Gıda maddelerini satın alırken soğuk zincir şartlarına uygun üretilip muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır.
Bilhassa sebze ve meyvelerde oluşan çürüklere dikkat edip tabii renklerindeki canlılığın olmasını görülmelidir.
- Çiğ tüketilen besinlerde daha fazla dikkatli olmak üzere sebzeleri temizleyip yıkayıp sonra mikroplarını yok etmek için dezenfekte edilmelidir.
- Pişirilen yiyecekler soğutulmadan tüketilip tekrarlanan ısıtılma girişimleriyle gıda kalitesi bozulmayıp ısısının oda sıcaklığına ininceye kadar bekletip buzdolabına konulmalıdır.
- İçilen suyun klorlanmış veya kaynadığında hijyenik olarak şişelenmiş olduğundan emin olunmalıdır.