Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Domuz gribi hakkında merak edilenler

  Domuz gribi hakkında merak edilenler

  Domuz gribi (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan önlem alınmadığı taktirde ölüme yol açan viral bir hastalıktır. Peki bu salgından korunmak için ne yapmalı?  Sivas’ta görülen domuz gribi vakasının ardından ölü sayısı giderek artmaya başlarken "Yine mi başlıyor bu salgın?"sorusu akıllara geliverdi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük domuz gribi ile merak edilen sorulara yanıt verdi.
  Domuz gribi normalde domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla artık insandan insana geçen yüksek ateş öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla seyreden son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. 2009 Mart ayında Meksika ve Amerika’da görülen ilk vakaların ardından Amerika’dan Avrupa'ya; Afrika'dan Asya'ya kadar tüm dünyaya yayılmış Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hastalığın geniş çaplı salgın olduğu belirterek Pandemi düzeyini 6 olarak duyurmuştu. DSÖ'ne göre Pandemik İnfluenza H1N1 salgını son 50 yılın en önemli salgınıdır. 2015 yılında görülen vakalar önceki yıllarda Aralık-Ocak aylarından farklı olarak Şubat sonu ve Mart ayına sarkmış durumda. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde son haftada vaka sayıları artmış durumda.
  İşte domuz gribinin belirtileri:
  - Ateş
  - Öksürük
  - Boğaz ağrısı
  - Burun akıntısı
  - Vücut ağrıları
  - Baş ağrısı
  - Titreme halsizlik. Bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir. Geçmişte zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.
  Hastalık nasıl teşhis edilir

  Hastalığın teşhisi burun akıntısı ve boğaz sürüntüsü gibi örneklerde virüsün genetik olarak saptanması veya kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesi ile konabilir. Ancak bu yöntemler zaman alıcıdır. Bir salgın sırasında genellikle klinik bulgular ile tanı koymak kolaydır. Ancak son yıllarda hızlı tanı testleri de geliştirilmiştir. Bu testler ile klinik örneklerden saatler içinde virüsün antijenleri saptanabilmektedir. Çocuklar özellikle küçük çocuklar potansiyel olarak daha uzun süre bulaşıcı olabilir.


  Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı yüksek iken; yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda gribe bağlı ölüm oranı yüksektir. Her yaş grubunda tehlikeli olabilmekle birlikte özellikle küçük çocuklar yaşlılar kalp-akciğer-böbrek hastalığı şeker hastalığı gibi hastalığı olan her yaştaki kişiler AIDS kanser gibi bir hastalık veya kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişilerde hayati tehlike oluşturur. Akciğer komplikasyonları en sık görülen komplikasyonlarıdır. Grip sonrası gelişen zatürre ölümlerin başta gelen nedenidir.
  Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar

  - Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
  - Mavimsi cilt rengi
  - Yeterince sıvı alamama
  - Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
  - Huzursuzluk
  - Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
  Hastalığa yakalanmamak için ne yapmak gerekir

  Mevsimsel influenza aşısını olmak yeterlidir çünkü domuz gribi etkeni H1N1 de bu aşı içeriğinde bulunmaktadır. Grip aşısı; herkese tavsiye edilmekle birlikte özellikle hastalığın daha ağır seyretme riski olanlara ve işgücü kaybı nedeni ile hizmette aksamalara neden olacak gruplara yapılır. İnfluenza aşısı gereken riskli gruplar; 6 aydan 24 yaşa kadar olanlar küçük bebeklere bakanlar gebeler (gebeliğin her döneminde) 24-65 yaş arasında kronik hastalığı olanlar 65 yaş üstü ve sağlık çalışanları olarak belirlenmiştir.
  Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar

  - Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
  - Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
  - Ani baş dönmesi
  - Şiddetli bulantı ve kusma
  Nasıl bulaşır

  Domuz gribi mevsimsel gribin bulaşma özellikleriyle benzerlik gösterir. Kişiden kişiye genellikle öksürme hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Bazen hasta insanların ağız ve burunlarına dokunup cep telefonu vb eşyalara temas etmesi yoluyla da bulaştığı bildirilmiştir. Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması ardından ellerini yıkamadan gözlerine ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir. Hasta kişi hastalık belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak; hastalandıktan sonraki 7 gün boyunca bulaştırıcıdır. Bu da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını daha henüz öğrenmemişken bulaştırıcı olduğunu gösterir.
  Gripten korunmak için;
  - Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir kâğıt mendille kapatın. Kullandığınız mendili hemen çöpe atın.
  - Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. En az 15 ila 20 saniye yıkama önerilir. Alkolle temizleme de tercih edilebilir.
  - Ağzınıza burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Çünkü virüs ellerinizle başka kişilerle tokalaşma yoluyla da bulaşabilir.
  - Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.
  - Genel sağlığınıza dikkat ediniz.
  - İyi uyuyun fiziksel aktivitelerde bulunun stresten kaçının bol sıvı alın ve iyi beslenin
  - Bu hastalıkla kontamine olmuş olabilecek yüzeylere temas etmekten kaçının.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Domuz gribi tekrar hortladı. Korkuyorum bende valla.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hacu bende grip gibiyim doktora gitsem karantinaya alacaklar hastaneyi. Rezillik.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş