Hamilelikte grip aşısı güvenli mi?

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü öncülüğünde yapılan araştırmada grip aşısı olmayan hamilelerde cenin ölümü riskinin olanlara göre iki kat fazla gerçekleştiği belirlendi.

NEW YORK - Araştırmada ülkede 2009-2010 yıllarında tüm dünyada etkili olan domuz gribi salgınından etkilenen hamileler takibe alındı.

Çalışmada 113 binden fazla hamileye odaklanılırken bunlardan 492'sinin cenin ölümüyle sonuçlandığı belirlendi. Araştırmacılar izlenen kadınlardan grip aşısı olmayanlarda cenin ölümü riskinin neredeyse iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar aşının cenini kaybetme riskini artırdığı yönünde bir bulguya rastlanmadığını ancak bazı ölümleri önleyebileceği bulgusuna ulaştı.

Araştırmayı değerlendiren Duke Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Geeta Swamy grip aşısının herkes ve özellikle hamileler için önemli olduğuna yönelik tartışmalarda ihtiyaç duyulan bilgiye ulaştıklarını kaydetti.

Araştırmacılar annelerin yıllık aşı yaptırmaları halinde bebek için de koruma sağlandığını belirtti. Çalışmanın şimdiye kadar bu konuda yapılan en geniş kapsamlı alan araştırması olduğu bildirildi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]