Domuz gribinde genetik varyasyon ilişkisi

Çinlilerde yaygın görülen genetik bir varyasyon bu toplumun bazı üyelerinin domuz gribini neden ağır geçirdiklerini açıklamaya yardımcı olabilir.


LONDRA - İngiliz ve Çinli araştırmacılar 2009-2010 arasında domuz gribi salgınında Pekin'deki bir hastaneye kaldırılan 83 hasta üzerinde inceleme yaptı.
Domuz gribi hastalarından zatürre solunum sıkıntısı veya böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geçirenlerin yüzde 65'inde hastalığın hafif seyrettiği hastaların ise sadece yüzde 25'inde söz konusu genetik varyasyonun görüldüğü belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından Oxford'daki Weatherall Moleküler Tıp Enstitüsü'nün yöneticisi Andrew McMichael bu genetik varyasyonuna sahip kişilerin diğerlerinden daha erken ve yoğun biçimde tedavi edilmeleri gerektiğini enfeksiyonun ardından ağır hasta olma ihtimallerinin 5 ila 6 kat daha fazla olduğunu kaydetti.

Andrew McMichael bu genetik varyasyonunun insanların dang humması SARS ve diğer grip türleri dahil olmak üzere diğer hastalıklara yakalandıklarında da hastalığı daha ağır geçirmelerine neden olabileceğini iyileşmeleri halinde ise daha iyi bir bağışıklık sağlayabileceğini belirtti.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]