Ayva suyu kış hastalıklarından koruyor

Ayva suyu yüksek mineral ve bol vitamin içeriği ile birçok hastalıktan korumada etkili oluyor. Özellikle kış aylarında artan üst solunum yolu enfeksiyonları bunların başında geliyor.

Ayva suyu içeriğindeki C vitamini kalsiyum demir protein ve karbonhidratlar ile birçok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor

Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç soğuk havalarda görülen öksürük anjin bronşit gibi hastalıkların tedavisinde ayva suyunun kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Ayva suyunun pek çok faydalı özelliği bulunduğunu belirten İnanç “Vitamin açısından güçlü meyve suları kış hastalıklarının yayılmasını engellerken özellikle ayva suyu yoğun C vitamini içermesi ile tedavi sürecinde etkili oluyor. Ayrıca antiseptik özelliği bulunan malikasit ihtiva etmesi sayesinde enfeksiyonel hastalıklardan koruyor” diyor.

Prof. İnanç ayva suyunun kalp ve damar hastalıkları ishal ve hazımsızlık sorunlarının tedavisinde de etkili olabileceğini belirtiyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]