Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Grip Deyip Geçmeyin

  Grip deyip geçmeyin
  Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip vakaları da yaygınlaşmaya başladı. Oldukça kolay ilerleyen bir hastalık olan grip sizin kapınızı da çalmadan önce önlemlerinizi almaya başlayın. Eğer gribe yakalandıysanız iyileşme aşamasında birtakım noktalara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

  GRİBE SAVAŞ AÇABİLİRSİNİZ


  Grip aniden başlayan bulgular ile kendini gösterir. Kişi kendini çok iyi hissederken bir anda hastalanır. Grip belirtilerini sıralarsak:

  * 39 derece civarında ateş
  * Baş ağrısı
  * Vücutta genel ağrı (özellikle sırt kol bacaklarda olmak üzere)
  * Birden başlayan ve 2-3 hafta süren yorgunluk
  * Genellikle kuru öksürük
  * Bazen burun tıkanıklığı hapşırma ve boğaz ağrısı
  * Üşüme titreme terleme
  * İştah kaybı

  Grip virüsünün vücuda girmesi ile başlayan bulgular genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da bazen sinüzit bronşit veya zatürre gibi bazı ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu nedenle gripten korunma çok önemlidir. Özellikle grip salgınlarının yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında alacağınız basit önlemler ile gripten korunabilirsiniz:

  * Düzenli spor yapın
  Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor gripten korunmak için de çok önemlidir. Yetişkin biri için haftada 3 gün günde 1 saat olmak üzere spor yapılması faydalıdır.

  * Stresten uzak durmaya çalışın
  Stres vücut direncini azaltarak hastalıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle çeşitli yollar ile stresten uzaklaşmak sağlıklı kalmayı da beraberinde getirecektir.

  * Sigara içmeyin
  Sigara da aynı stres gibi vücut direncini azaltır. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar sigara içilen ortamlarda dumana yapıştıkları için hastalık yapıcı özellikleri artar.

  * Kalabalık yerlerde kendinizi korumaya çalışın
  Toplu taşıtlar sinema tiyatro gibi kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler büyük bir hızla (160 km/saat160 km/saat ) hareket ederek 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz.

  * Aşırı sıcak ortamlardan kaçının
  Özellikle kış mevsiminde daha çok kapalı ve sıcak ortamlarda bulunmak solunum mukoza hücre zarlarının kurumasına neden olacağından virüslerin vücuda girişini kolaylaştırabilir.

  * Düzenli uyuyun
  Bir gece uykusuz kalındığında virüslere karşı savaşan vücut hücreleri yarı yarıya azalmaktadır.

  DENGELİ BESLENİN

  Vücudun ihtiyacı olan protein karbonhidrat yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa vücut direnci düşer ve solunum organları mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenir.

  * Yeterli miktarda su için
  Solunum mukoza hücrelerinin nemli olması virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere her dönemde günde 8- 10 bardak su içilmesi faydalıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Grip ağrılarla birlikte gelir
  Çocuklar için çok tehlikeli olan grip baş ağrısıyla başlar. Ihlamur çayı içmek antibiyotik etkisi yapar ve iyileşme sürecini kısaltır...
  Virütik grip (influenza) hala kontrol altına alınamamış önemli enfeksiyon hastalıklarından biridir. Üç değişik tipi olan grip virüsleri tarafından başlatılır. Bulaşma damlacık enfeksiyonu yoluyla gerçekleşir. Öksürükle havaya yayılan virüs enfeksiyon etkisini saatlerce korur. Kuluçka dönemi yani hastalığın bulaşmasıyla ortaya çıkması arasındaki süre 1-4 gün civarındadır.

  Grip birden baş ağrısı göz basıncı kırıklık ateşlenme üşüme organ ağrıları nezle kusma mukoza iltihapları ve öksürükle başlar. Genelde beşinci günden sonra ateş düşmeye başlar. Bitkinlik ve kırgınlık hali ise uzun süre devam eder. Grip hastalığının en tehlikeli yönü ise beyin zarı iltihabı bronşit ağır kalp bozuklukları veya akciğer iltihabı (zatürree) gibi önemli yan etkileridir. Özellikle çocuklar için çok tehlikeli bir hastalık olarak bilinir.

  Beslenme şekli çok önemlidir
  Grip tanımı gerçekte griple ilgisi olmayan pek çok ateşli hastalık için de kullanılmaktadır. Virütik gribin nedenlerine yönelik bir tedavi mümkün değildir. Tedavi ancak belirtilerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Yatakta dinlenme sıcak bitki çayları ve meyve suları ile beslenme gibi.

  Genelde grip salgınları sırasında bedenin savunma gücünün arttırılmasına çalışılmalıdır. Ihlamur: Ardı ardına içilen 2-3 bardak sıcak ıhlamur çayı terlemeyi başlatır ve bedenin savunma sistemlerini güçlendirir. Aspirinle birlikte alındığında ise hafif bir antibiyotik etki oluşur. Ihlamur kesinlikle kaynatılmamalıdır! Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ıhlamur orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür.

  Biraz balla tatlandırılarak elden geldiğince sıcak içilmelidir. İçilen her bardak ıhlamur çayı taze demlenmelidir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hastalıkla mücadelede yapılması gerekenler
  Bitki karışımı çayı: Nemli ve soğuk sonbaharda grip salgını kapıda beklediğinde hastalığa karşı korunma önlemi olarak şubitki karışımının çayı içilmelidir: 100g mürver çiçeği 5g öksürükotu (veya ebegümeci) 5g mayıs papatyası 5g ıhlamur çiçeği 10g ince kıyılmış hindiba kökü 5g orman çileği yaprağı ve 15g sinirli ot yaprağı.

  Tüm bitkiler çok ince kıyılarak iyice harmanlanır. Yarım tatlı kaşığı bitki karışımı orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır 5 dakika demlendikten sonra süzülür.

  Gün boyunca 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır. İlk bardağın yarısı kahvaltıdan önce öteki yarısı ise kahvaltıdan sonra yudumlanır. Öteki 2 bardak çay ise gün boyuna yayılarak içilir.

  İsveç Şurubu: Hastalığa karşı önlem olarak yukarıda önerilen çayın her bardağına yarım tatlı kaşığı İsveç Şurubu karıştırılır.

  Ev reçetesi: 10-15 dakikalık sıcak ayak banyoları alınır. Su dayanılabilecek kadar sıcak olmalı ve sürekli sıcak su eklenlelidir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Grip olunca neler yapılmalı?
  * Her şeyden önce istirahat mümkünse yatak istirahatı önemlidir. İstirahat ile beraber doktor tavsiyesi ile alınacak ilaçlar hastalığın hafif atlatılmasını sağlayabilir.

  * Hastalık süresince sıvı alımı çok önemlidir. Bu nedenle su meyve suyu ve kafeinsiz içecekler tavsiye edilir. Yeteri kadar sıvı alınması sinüslerdeki ve göğsünüzdeki ifrazatın daha az birikmesine ve vücuttan daha kolay temizlenmesine yardım eder.

  * Ayrıca suda eritilerek hazırlanan anti-gribal ilaçlar sıvı alımını arttırdığı ve hızlı etki gösterdiği için kullanmaya uygundur.

  * Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrattan zengin diyet uygulanmalıdır.

  * Yatarken başın yukarıda tutulması (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltacaktır.

  * Bulunulan ortamın uygun ısıda olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmeli havanın kuruması engellenmeli nemli olması sağlanmalıdır.

  * Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

  * Antibiyotik türü ilaçlar viral bir enfeksiyon olan gribin üzerine bakteriyel bir başka enfeksiyon eklendiğinde ancak bir hekimin önerisi ile kullanılabilir. Antibiyotiklerin yanlış kullanımı istenmeyen sonuçları beraberinde getirebilir.

  * Grip sırasında ASA (aspirin) kullanılmamalıdır. Özellikle çocuklarda bu konu çok önemlidir.

  Kekik: Bir çay kaşığı dolusu kekik orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca iki bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

  GRİP TEDAVİSİNDE KULLANILANLAR:

  Arslanpençesi tam banyosu: Arslanpençesi katkılı tam banyolar çocuklar üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir. 200 gr ince kıyılmış arslanpençesi 5 litre soğuk suda 12 saat demlendirildikten sonra ısıtılır ve sıcak banyo suyuna eklenir. Kalp bölgesi suyun dışında kalmalıdır. Banyo süresi 20 dakikadır. Süre sonunda kurulanılmadan bir bornoz giyilir ve sıcak yatakta bir saat süreyle ter atılarak dinlenilir. Haftada bir banyo yeterlidir.

  Kekik tam banyosu: Arslanpençesi banyoları ile dönüşümlü olarak çocuğa haftada bir kere kekik banyosu yaptırılmalıdır. Kekik banyoları sayesinde çocuklar sağlıklı bir uykuya kavuşur ve sinirlilik halleri sona erer. 200 gr kekik 5 litre soğuk suda 12 saat demlendirildikten sonra ısıtılır bir tülbentten geçirilerek süzülür ve sıcak banyo suyuna eklenir. Banyo yapan çocuğun kalp bölgesi banyo suyunun dışında kalmalıdır. Banyo süresi 20 dakikadır. Süre sonunda kurulanılmadan bir bornoz giyilir ve sıcak yatakta bir saat süreyle ter atılarak dinlenilir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bitkilerle sağlıklı olun
  Gribin tedavisi için verilen ilaçların yanında muhakkak bitkilerden de yardım alın. İşte iyi gelecek şifalı otlar...
  Grip için bulunması gereken şifalı bitkiler şunlardır: Melek otu sarmısak ıhlamur limon kekik üzerlik tohumu kayın yaprağı menekşe. Bu bitkiler şu şekilde hazırlanır. Dövülmüş sarmısak melek otu ile birlikte suda pişirilir. Süzüldükten sonra elde edilen sıvı şekerle tatlandıılarak şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bu şuruptan tedavi süresince günde üç fincan içilir. İnce ince kıyılan limon ıhlamurla birlikte kaynatılır. Süzülerek elde edilen karışımdan tedavi süresince günde dört-beş çay bardağı içilir. Üzerlik tohumu sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvı dinlendirildikten sonra buruna bir kaç damla çekilir. Kayın ağacı yaprağı menekşe ve kekik birlikte demlenir. Süzüldükten sonra elde edilen karışımdan günde üç-dört fincan sıcak olarak içilir.

  IHLAMUR HER DERDE DEVA

  Soğuk kış günlerinde sıkça tüketilen ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ıhlamur gribal enfeksiyonların tedavisinde de etkilidir. Türkiye'de bolca yetişen ıhlamur özellikle kış aylarının yaklaşmasıyla artan grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında ilaçlı tedaviye yardımcı olarak kullanılan şifalı bitkilerin başında gelir. Çiçek yaprak kabuk ve ağacından faydalanılan ıhlamur birçok hastalığa iyi gelir. Kurutulmuş ıhlamur yapraklarının çiçekleriyle birlikte kaynatılarak hazırlanan hoş kokulu çay limonla birlikte içildiğinde grip ve soğuk algınlığı daha kısa sürede atılmasını sağlamaktadır.

  BAKTERİLERE DİKKAT EDİN

  Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda etkili değildir bu nednele kullanılmasının bir yararı yoktur. Antibiyotiklere ancak bakterial komplikasyonlar (sinüzit orta kulak iltihabı) geliştiği zaman ihtiyaç vardır. Ağrı kesiciler ateş düşürücüler ve antihistaminikler şikayetlerin azalmasında yardımcı olur. Kış mevsiminde görülme sıklığı artan grip yaşlılarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Akciğerde çoğalıp zatürreye yol açması ve başka mikroplara zemin hazırlaması nedeniyle grip özellikle 65 yaş üstündekilerle akciğer kalp böbrek karaciğer ve şeker hastalığı olanlarda ve kanser tedavisi görenlerde ölümcül bile seyredebilir. Bu nedenle gripte yatak istirahatı ateş düşürücü ilaç bol sıvı doğru beslenme ve virüsün çoğalmasını önleyen ilaçların alınması faydalıdır. Grip mevsimi geldiğinde toplu yerlerde az vakit geçirilmesi el temizliğine dikkat edilmesi aksıran ve hapşıranlarla öpüşülmemesi iyi beslenilmesi ve hapşırmaya başlanıldığında maske takılması önemlidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş