Havaların soğumaya başladığı bugünlerde sürekli elinizde mendillerle mi dolaşıyorsunuz? Hemen grip oldum diye endişeye kapılmayın Medical Park Fatih Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. İlker İnanç Balkan grip ve soğuk algınlığı hakkında bilgi verdi:

YANLIŞ BİLİNİYOR
Üst solunum yolu enfeksiyonu olan soğuk algınlığı ve grip genelde bulaşma yolu klinik seyir ve belirtileri ile birbirinden ayrılamadığı için iki hastalık yanlış olarak birbirinin yerine kullanılıyor. Soğuk algınlığında genellikle burun akıntısı burun tıkanıklığı hapşırma boğaz ağrısı boğazda yanma ve öksürük görülüyor. Bu tabloya bazen ateş de eklenebiliyor. Ancak soğuk algınlığında görülen ateş gripte yaşanan ateşe göre oldukça düşük seyrediyor. Soğuk algınlığında vücut direnci yeterli ve bağışıklık sistemi sağlam olanlar için yatak istirahatı şart değil. Gripte ise ani başlayan yüksek ateş boğaz ağrısı baş ağrısı kas ağrısı ve kuru öksürük ile karakterize daha ağır bir klinik tablo vardır. Yol açtığı ciddi halsizlik nedeniyle grip kişiyi birkaç gün yatağa bağlar ve işgücü kaybına neden olur.

İKİSİNİN FARKI
Grip ve soğuk algınlığı her yaşta görülebiliyor. Ancak yaşlılar kronik hastalığı bulunanlar ve küçük çocuklar her iki hastalığı da daha ağır geçiriyor. Gribin en önemli iki komplikasyonu; gribin zatürree ile seyretmesi ve ikincil bakteriyel enfeksiyonların tabloya eklenmesidir. Soğuk algınlığında ise orta kulak iltihabı ve sinüzit görülebiliyor. Gripten korunmak isteyenlerin ise grip aşısı yaptırması öneriliyor. Çünkü aşının koruyuculuğu yüzde 70-90 arasında yer alıyor. Aşı olduğu halde grip geçirenler ise hastalığı daha kolay atlatıyor. Ancak unutmamalıdır ki 'Grip aşısı' kişiyi soğuk algınlığından nezleden diğer virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan korumaz. Bunlardan korunmada yakın temastan kaçınmanın el yıkamanın dengeli ve düzenli beslenmenin faydası vardı.