Şimdi aşı yaptırmanın tam zamanı..

Yenilenmiş grip aşılarının satışının başladığı bu kış grip vakalarının daha da artacağını öngören Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) aşının içeriğindeki virüslerin tamamını değiştirdiği bildirildi.Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut yaptığı açıklamada gribal enfeksiyondan korunulması için yaptırılan ve bu ay piyasa sürülen aşıların içeriğindeki virüslerin tamamının önceki yıllardan farklı olarak değiştirildiğini söyledi.

Grip aşılarının Dünya Sağlık Örgütünce bir önceki yılın grip vakalarına neden olan virüslerin incelenmesi sonucu üretildiğini belirten Bulut bundan önceki yıllarda genel olarak aşılarda yer alan 2 virüsün değiştirildiğini kaydetti. Bulut şöyle konuştu: ''Bu yıl virüslerin tamamının değiştirilmiş olması dikkate alınması gereken bir konu. Çünkü önceki yılın grip vakalarını ve neden olan virüsleri inceleyen Dünya Sağlık Örgütü bu kış vakalarda artış bekliyor. Bu artıştan mümkün olduğunca az kişinin etkilenmesi amacıyla da aşıların içerdiği virüslerin tamamı 'Florida' 'Brisbane H1N1' 'Brisbane H3N2' virüsleri ile değiştirildi.

Bu nedenle geçen yıl ortalama 25 milyon grip aşısı yapılan ülkemizde bu sezon aşı yaptırma konusunda daha hassas davranılmalı.'' Bulut gribin kış aylarında sık görülen bir hastalık olduğunu belirterek başta öğrenciler olmak üzere kalabalık yerlerde çalışanlar ile şeker ve astım gibi kronik hastalıkları olanların aşı yaptırmasının önemli olduğunu söyledi. Aşı yaptırmak için hastalanmayı beklememek gerektiğini ifade eden Bulut ''Aşı bu aylarda yaptırılırsa kış mevsiminin başladığı günlerde bağışıklık en üst seviyede olur. Bu nedenle aşı geciktirilmeden yaptırılmalı'' dedi. Grip aşılarının 16 ile 1675 YTL arasında satışa sunulduğu bildirildi.