Alerjik rinit mevsimi geldi

Her sene baharın başlangıcından yaz sonuna kadar devam eden bazı insanların sıkıntısıdır alerjik rinit. Yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkileyen alerjik rinit mevsimi geldi.

Alerjik rinit ev tozu polen ve hayvan tüyleri gibi maddelerin sebep olduğu burundaki alerjik iltihap olarak tanımlanıyor. Alerjik rinite en çok sebep olan ise bitki polenleri. Burun ve gözde kızarma kaşıntı ve yanma hissi şikayetleri ile kendini gösteriyor. Halk arasında bahar nezlesi ya da saman nezlesi olarak biliniyor.

Belirtileri nelerdir?


Polenlerin sebep olduğu bahar nezlesi baharın başlangıcında başlayarak yaz sonuna kadar şiddetli bulgulara sebep olabiliyor. Bu bulgular; burun boğaz ve kulakta kaşıntı hissi hapşırık burun akıntısı gözlerin sulanması burun tıkanıklığı burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağzı açık uyuma horlama öksürük sık sık boğaz temizleme yorgunluk halsizlik ve derslerde dikkatini toparlayamama olarak sıralanabilir. Burunda tıkanma zamanla belirginleşir ve hapşırık ikinci plana geçer.

Alerjik rinit tanısı nasıl konulur?

Tanı koymada hastanın öyküsü önemlidir. Öyküde şikayetlerin hangi mevsimde hangi ortamlarda nasıl ortaya çıktığı ve ailede alerji öyküsü olup olmadığının çok iyi sorgulanması gerekir.

Alerjik rinitli çocuklar burun kaşıntısını gidermek için devamlı burnunu siler. Buna "alerjik selam" denilir. Burnunu kaşıyan çocuğun burnundaki kıkırdak ve kemik kısımlarının birleştiği alanda yatay bir çizgi oluşur bu çizgi genellikle iki yıldan uzun süren alerjik rinit işaretidir. Alerjik rinit sonucu oluşan kronik burun tıkanıklığı ve toplardamarlardaki dolgunluğa bağlı olarak gözaltında şişlik ve kesecikler oluşabilir. Hastanın muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa alerji testleri uygulanır.

Alerjik rinit tedavisi


Tedavide amaç alerjik rinit belirtilerini kontrol etmek ve hastanın yaşam kalitesini düzeltmektir. Ayrıca alerjik rinitin sebep olabileceği sinüzit ve kulak iltihabı gelişimini önlemektir. Alerjik rinit tedavisinde çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi ilaç tedavisi ve aşı tedavisi kullanılabilir.

Çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi tedavinin en önemli bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hasta ev tozu polen ve hayvan tüylerinden korunma yöntemleri hakkında bilgi edinmelidir. Alerjik rinit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminikler ve burun içine sıkılan kortizonlu spreylerdir. Antihistaminiklerin hapşırık kaşıntı ve akıntıyı azaltıcı etkileri vardır. Burun içine uygulanan kortikosteroidli spreyler burundaki kaşıntı akıntı hapşırık ve tıkanıklığı giderir. Hekim tarafından önerilen doz ve sürede kullanıldığında çocuğun büyümesi üzerine olumsuz etkisi yoktur.

Çevrenizdeki alerjenleri uzaklaştırmak için öneriler

Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun. Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın. Evinizde tüylü hayvan beslemeyin. Kuştüyü yastık yün yastık yorgan yatak yerine sentetik olanlarını kullanın. Yastık ve yorgan kılıfları kullanmaya özen gösterin. Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin. Evde tüylü oyuncaklar bulundurmayın. Alerjik rinitli hastalarda astım riski daha fazladır.