Günlük hayatın içinde sık sık bulunduğumuz pek çok yer aslında mikrobik hastalıklara davetiye çıkaracak kadar kirli. “Nasıl sakınabiliriz bu kirli yerlerden?”

Antibakteriyel jelinizi gittiğiniz her yere götürüyor musunuz? Peki yemek yemeden önce ellerinizi yıkıyor musunuz? Yanıtınız “evet” ise hastalıklardan uzak kalmak için gereken çabayı sarf ediyorsunuz demektir.

Bir de bunlardan kendinizi nasıl koruyup mikroplardan uzak kalabileceğinize dair tüyolar…
1. Ortak kullanılan tuvaletlerin kapıları ve musluklar
Tuvaletten çıktıktan sonra ellerinizi yıkıyorsunuz ama ellerinizi yıkadıktan sonra herkesin ellediği kirlenmiş çeşmeyi tutuyorsunuz. Çeşmeler mikrop kapma açısından en büyük faillerdir. Bu durumda en büyük tehlikelerden biri de sabunlukta sabun olmamasıdır.

Sadece suyla elleri yıkamak organizmaların ölmesi için yeterli olmaz. Sabunluk boşsa derhal temin edilmesini sağlayın ve ellerinizi bol sabunla 20 saniye boyunca yıkayın. Çeşmeyi mutlaka kağıt havlu yardımıyla kapatın. Yine aynı şekilde kapılar da pek çok kişinin ellediği yerledir. Kapıları da kağıt havluyla açın.

Birkaç ay önce İstanbul'daki umuma açık yerlerdeki tuvaletlerle ilgili yapılan araştırmaya göre benzin istasyonlarındaki tuvaletlerin yüzde 50'sinde sabun bulunmadığı sadece yüzde 30'unda sıvı sabun bulunduğu yüzde 85'inde tuvalet ve kurulama kağıdı olmadığı tespit edildi. Bu konuda işletme sahiplerinin de sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri gerekiyor tabii...
2. Asansör düğmeleri
Bir yerlere ulaşmak için asansör kullanarak hız kazanmak istiyorsunuz değil mi? Peki bu esnada bastığınız asansör düğmelerine sizin gibi kaç kişinin dokunduğunu biliyor musunuz? Belki de yüzlerce kişi tuvaletten sonra ellerini yıkamadan sizinle aynı düğmeleri kullandı! İçinizi kaldırmak gibi olmasın ama uzmanların söylediğine göre asansör düğmeleri insanların ağız ve derilerindeki floradan dolayı kirleniyormuş.

Ancak bir iyi haber verelim: Yüzünüzü değdirmediğiniz ya da düğmelere bastığınız elinizi yıkamadan yemek yemediğiniz sürece asansör düğmelerinden hastalık kapma olasılığınız yok. Siz iyisi mi asansör düğmelerine basar basmaz ellerinizi ya antibakteriyel jelle ya da su ve sabunla güzelce temizleyin.3. Bankamatikler
ATM’lerdeki tuşların da birer mikrop yuvası olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Pek çok insan hapşırırken ya da aksırırken kullandığı elleriyle dokunuyor ATM klavyelerine. Kendinizi ATM’lerdeki mikroplardan korumak için size önerimiz tuşlara basmak için bir kalem kullanmanız. Ya da bir peçeteyi parmağınıza sararak tuşlara dokunabilirsiniz.

Elbette bankamatikte işiniz biter bitmez de elinizi antibakteriyel jelle temizlemeniz ya da sabunla yıkamanız mikropları görevlerini yerine getirmekten alıkoymanıza yardım eder.4. Para
Elinize geçen hiçbir para baskıdan çıkar çıkmaz size ulaşmıyor elbette; binlerce el değiştiriyor. Tuvaletten sonra yıkamadığı ya da içine hapşırdığı elleriyle o paraları tutan binlerce belki de milyonlarca kişi…

Artık paraların üzerlerinde taşıdıkları mikrobu varın siz hesap edin.

Siz siz olun para tuttuktan sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayın ya da antibakteriyel jelle temizleyin. Paraları yüzünüze ağzınıza değdirmemeye çalışın.5. Toplu taşıma araçları
Her gün binlerce yolcu taşıyan otobüsler ve metrobüslerin gerek tutunma yerlerine gerekse de durdurma butonlarına günde kaç tane elin değdiğini hayal edebiliyor musunuz? Peki ya metrolar? Oturma yerleri oldukça fazla olsa da özellikle işe gidiş ve geliş saatlerindeki kalabalığı hesaba katınca ayakta giden yolcuların tutunma yerlerine duydukları ihtiyacın mikrobik hastalıklara davetiye çıkarabileceğini?

Taksiler toplu taşıma araçlarına göre daha az yolcu taşısalar da kapı kollarının pek çok yıkanmamış el tarafından açıldığını düşünürseniz taksilerin de mikrobik hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla toplu taşıma araçlarında tutunduktan ve düğmelere bastıktan sonra ellerinizi mutlaka antibakteriyel jel ile temizlemenizi mümkünse su ve sabunla yıkamanızı öneririz.