Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up E2: Estradiol Hormon Testi ve Anlamı

  E2: Estradiol Hormon Testi ve Anlamı


  Vücuttaki en potent endojen ösröjen dir. Ovülasyon indüksiyonunun takibi ve erkeklerde jinekomastinin değerlendirilmesinde kullanılır.
  Kadın ve erkekte bebek olmama sebebi araştırılırken bazı hormon düzeyleri kontrol edilir.

  Özellikle adet düzensizliği kıllanma göğüslerden süt gelmesi gibi şikayetleri olan hastalarda yumurtlamayı düzenleyen ve süt salınımına neden olan hormonlar incelenir. Bunlar FSH (folikül uyarıcı hormon) LH (luteinize hormon)Prolaktin (süt hormonu) E2 estrodiol ve TSH (tiroid stimulan hormon) ve P (progesteron) dır. FSH hormonu yumurtalıkta folikül oluşumunu sağlar. Folikül çevresindeki hücrelerden ösröjen salgılanır. Takiben LH salgılanır ve folikül çatlar yumurtlama olur . Yumurtlamayı takiben overler progesteron hormonu salgılarlar. FSH LH E2 ve Progesteron yumurtlamada rol alan hormonlardır.

  Prolaktin süt hormonu ise fazla salındığı durumlarda yumurtlamayı engeller. Bu nedenle bu hormon seviyesi de bebek sahibi olamamakta çok önemlidir.

  Tiroid uyarıcı hormon ise tiroid bezinin düzenli çalışmasını sağlar. Tiroid bezi ile ilgili bir problemde de adet düzensizliği ve yumurtlama problemleri olabilir. Bu nedenle tiroid hormonlarıda çocuk sahibi olamamakta önemlidir. Tiroid bezinin az çalışması yumurtlama bozukluğu ve erken gebelik kaybına neden olabilirken; çok çalışması düzensiz yumurtlama fetus anomalileri ve erken doğuma neden olabilmektedir.

  Erkekte ise beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH (folikül uyarıcı hormon) ve LH (luteinize hormon ) üreme fonksiyonlarını düzenler. FSH'ın testislerde sperm üretimini üstüne rolü varken LH ve testosteron hormonu erkeğin fiziksel gelişimini kontrol eder. PRL hormonu da sperm oluşumunda rol oynar.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kan tahlilleri ve anlamları - Hormon TestleriKan tahlilleri ve anlamları - Hormon Testleri

  Mutlaka herkesin başına gelmiştir.

  Hastalandınız hastaneye gittiniz kan tahlilleri yapıldı.

  Sonuçlar önünüzde.

  Bir kısmı siyah ve kalın karakterlerle yazılmış referans değer aralığının dışında olduğunu belli ediyor.

  Peki ne anlama geliyor bunlar???

  Bu kısımda Hormon Testleri sonuçları ve yorumlarını bulacaksınız.

  Çok merak ettiyseniz devamını okuyunuz….

  Hormon Testleri

  -T3: Total T3
  Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidide (tiroid bezinin çok çalışması) artarken hipotiroidide (tiroid bezinin yetersiz çalışması) azalır. Kronik hastalığı olan veya uzun süre hastanede yatmış olan hastalar ötiroid olsalar bile TT3 düzeyi düşük bulunabilir. T3 otoantikorlarının bulunduğu durumlarda ise TT3 yüksek TT4 normal çıkabilir.

  -T4: Total T4
  Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidide artarken hipotiroidide azalır. Tiroksin replasman tedavisi alan kişilerde TT4 yüksek bulunabilir. T4 otoantikorlarının bulunduğu durumlarda ise TT4 yüksek TT3 normal çıkabilir.

  -FT3: Serbest T3
  Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidizm ve T3 tirotoksikozunda (tirotoksikoz = kanda ani olarak tiroid hormonlarının yükselmesi) serum FT3 düzeyi artarken hipotiroidizmde azalır. Ayrıca kronik hastalığı olan veya uzun süre hastanede yatmış olan kişiler ötiroid olsalar bile FT3 düzeyi düşük bulunabilir.

  -FT4: Serbest T4
  Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidizmde serum FT4 düzeyi artarken hipotiroidizmde azalır.

  -TSH: Tiroid-Stimulating Hormon (Tiroid Uyarıcı Hormon)
  Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ve tedavi takibinde kullanılır. Hipotroidizmde TSH düzeyi artarken hipertiroidizmde TSH düzeyi azalır.

  -E2: Estradiol
  Vücuttaki en potent endojen ös******dir. Ovülasyon indüksiyonunun takibi ve erkeklerde jinekomastinin değerlendirilmesinde kullanılır.

  -ß-HCG: Beta HCG
  Gebeliğin teşhisi ektopik gebelik şüphesinin değerlendirilmesi ve in vitro fertilizasyon (vücut dışındaki özel bir ortamda döllenme) hastalarının takibinde kullanılır. Ayrıca testis tümörü ve overin germ hücreli tümörlerinin değerlendirilmesi ve takibinde de kullanılır.

  -FERR: Ferritin
  Demir eksikliği anemisi kronik hastalık anemisi talasemi (Akdeniz anemisi) hemakromatozis ve demir yükleme tedavisinin takibinde kullanılır. Karaciğer hastalıklarının varlığında demir eksikliği olmasına rağmen ferritin normal düzeyde bulunabilir. Ayrıca akut faz reaktanlarından biridir.

  -B12: Vitamin B12
  Hematopoezis ve normal nöronal fonksiyonlar için gereklidir. Kronik böbrek yetmezliği konjenital kalp yetmezliği diabetes mellitus ve karaciğer hastalıklarında vitamin B12 düzeyi yüksekken vejetaryenlerde düşüktür.

  -FOL: Folik Asit
  Folat eksikliğinin tanı ve tedavisi takibi ile megaloblastik ve makrositik anemilerin değerlendirilmesinde kullanılır. Diyetle folat alımının azalması hemodiyaliz gebelik ve fenitoin vb. bazı ilaçlar folat düzeyini düşürürken vejetaryen diyet ile folat düzeyi artar.

  -AFP: Alfa-Fetoprotein
  Hepatoselüler ve germ hücreli karsinomlarda (karsinom = kötü huylu tümör) kullanılan bir tümör belirleyicisidir. Bazı kanserlerde de ( pankreas mide kolon akciğer v.b.) AFP düzeyi yükselebilir. Siroz hepatit ve alkolik karaciğer hastalığı gibi durumlarda da AFP seviyesinde artış olabilir.

  -CEA:
  Kolon rektum akciğer meme karaciğer pankreas prostat mide ve over kanserlerinde CEA düzeyi artar. Özellikle kolorektal kanserler ve ileri evre meme kanserlerinde takipte kullanılabilir. Sigara içenlerde CEA düzeyi yüksektir. Bu yüzden tarama testi olarak kullanılması doğru değildir.

  -CA 125:
  Özellikle over malignitelerinin (yumurtalık kanseri) takibinde kullanılan bir tümör markeri yani bir tümör belirleyicisidir. Ayrıca sağlıklı insanların %1′inde CA 125 düzeyi yüksek olabilir. Tarama testi olarak kullanılmamalıdır.

  -CA 15–3:
  Meme kanserinin tanı ve tedavi takibinde kullanılır. Özellikle ****statik meme kanserlerinin (diğer organlara yayılmış olan meme kanseri) %80′inde CA 15–3 düzeyi artar. Ayrıca diğer bazı kanserlerde (pankreas akciğer over kolon karaciğer v.b.) hepatit siroz ve tüberkülozda CA 15–3 düzeyi yükselebilir. Tarama testi olarak kullanılmamalıdır.

  -CA 19–9:
  Tüm gastrointestinal sistem kanserleri ve diğer adenokarsinomlarda CA 19–9 düzeyi artar. CA 19–9 düzeyi ile tümör kitlesi arasında ilişki yoktur. Ayrıca siroz gibi bazı durumlarda CA 19–9 düzeyi yüksek görülebilir. Tarama testi olarak kullanılmamalıdır.

  -PSA: Prostat-Spesifik Antijen
  Prostat hastalıklarının (özellikle prostat karsinomları ve benign prostat hiperplazisi) tanı ve takibinde kullanılır.

  -Free PSA: Serbest PSA
  Prostat hastalıklarının tanı ve takibinde kullanılır.

  -Total Testosteron Seviyesi (T)
  -DHEA-SO4
  -17-alfa-OH-P (17-alfa-hidroksi-progesteron)

  Bu üç test Polikistik Over (PKO) hastalığının tanısında kullanılır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş