Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Hepatit B Nedir?

  Hepatit B Nedir ?
  Hepatit Bkaraciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir.Meydana getirdiği hastalıkçok ağır tablolara neden olabilmektedir.Bu virüsesas olarak karaciğerde yerleşirorada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.

  Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır ve ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunudur.
  Türkiye’de bugün her 3 kişiden yaklaşık 1’i Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır. Yine her 10 kişiden 1’i Hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır.

  Hastaların % 75-80 inde herhangi bir belirti vermeksizin gelişir taramalarda ve kan bağışlarında yapılan tetkiklerde tesadüfen tespit edilir. Kuluçka süresi 2-6 ay arasında değişmektedir. Bu süreler sonunda gözlenebilen hastalık belirtileri ;


  Aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi
  İştah kaybı
  Bulantı
  Kusma
  Deride ve göz aklarında sararma
  İdrar renginde koyulaşma
  Karın ağrısı
  Karaciğer bölgesinde hassasiyet olarak özetlenebilir.

  Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra üç yol izler:
  Kişinin immün sistemi (bağışıklık sistemi) kuvvetli ise vücudunda virüse karşı antikor denilen koruyucu maddeler oluşur ve belirli bir düzeyde kalırartık kişi doğal olarak aşılanmıştır tam şifa ile iyileşmiştir.Ömür boyu Hepatit B’den korunacaktır.

  Oluşan bu koruyucu antikorlareğer ki olması gereken düzeye ulaşamaz ise kişi taşıyıcı olarak kalacaktırhenüz kendisi hasta değildir fakat potansiyel virüs saçıcısıdırçevresi için hastalığın yayılmasında büyük bir tehlike oluşturur.Özellikle ülkemizde bu anlamda gizli taşıyıcılar çokturhastalığın kontrolsüz bulaşmasında en sessiz yolu oluşturur.Taşıyıcılar için risk yıllar sonra başlayabilir.Taşıyıcı kişi karaciğer kanserine aday olabilir veya organ hasarı ile karaciğer yetmezliğine girebilir.

  Kişide koruyucu antikorlar hiç oluşamazherzaman virüs güçlü durumdadırvücut virüse yeniktirkaraciğer fonksiyonları bozukturkaraciğer enzimleri yüksektirkişi aktif hastadır hızla karaciğer yetmezliğine gider veya hastalık yıllara yayılır zamanla karaciğer yetmezliğine ya da karaciğer kanserine dönüşür.

  Hepatit B’de hedef organ karaciğerdir.
  Karaciğer vücudu toksik maddelerden temizleyensindirimde görevli safrayı sentezleyip kana veren vücutta görevli pek çok taşıyıcı proteinleri sentezleyen ana organdır.Karbonhidratyağ ve protein metabolizmasında da çok önemli görevleri vardır.

  Bu virüs karaciğer dokusunu oluşturan hücreleri tutarbu hücreler zamanla fonksiyonlarını yapamaz hale geliryukarıda bahsettiğimiz yollara göre karaciğeri zedeleyebilir ve tek tek hücre ölümü başlayabilirsonrasında karaciğer doku kaybı gelişebilir.Sonuç:GERİYE DÖNÜŞSÜZ ORGAN HASARIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Hepatit B Nasıl Bulaşır?

  Hepatit B Nasıl Bulaşır ?
  Hepatit B kan yoluyla ve çok sıklıkla da yakın temasla (kan dışındaki vücut sıvıları:tükürüktercinsel organ sıvıları) bulaşır. Derideki bir çatlak yada açık yara ile temas eden bir damla kan yada tükürük bile hastalığın bulaşması için yeterli olabilmektedir. Taşıyıcı anneden bebeğine de doğum esnasında bulaşabilir.

  En önemli ve yaygın bulaşma yolu korumalı da olsa cinsel ilişkidirçünkü ter ve tükürük gibi vücut sıvılarıyla dahi geçişleri olabilmektedir.Kan ve kan ürünlerinin naklikirli enjektörlerin kullanımı(ör:uyuşturucu bağımlılarında olduğu gibi hijyenik olmayan şartlarda ortak kullanılan enjektörlerle)yeterli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi girişimler kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür setleri tıraş bıçakları makaslar steril olmayan aletlerle yapılan sünnetkulak delme işlemleri ve ortak kullanılan diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına sıklıkla aracılık etmektedir.

  “Hepatit B Taşıyıcılığı” Ne Demektir ?
  Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve her 10 erişkinden 1’i belirli bir süre sonunda (>>6 ay) mikrobu vücudundan atmayı başaramazsa yaşam boyu taşıyabilecek ve insanlara yayacaktır. Ancak taşıyıcılarda hastalık durumu farklılık gösterebilmektedir. Karaciğerlerinde oldukça ağır hasarın ortaya çıktığı bireylerde yıllar sonra Karaciğer Yetmezliği Siroz ve Karaciğer Kanseri görülebilmektedir. Kronik hepatitlilerin %25’i Primer Karaciğer Kanseri ve Siroz nedeniyle ölmektedir. Hepatit B Primer Karaciğer Kanserlerinin %60-80’inden sorumludur. Ve karaciğer kanserleri kanser ölümleri içinde ilk 3 sırada yer almaktadır. Hepatit b virüsü sigaradan sonra bilinen en yaygın kanserojendir(kanser nedenidir).

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Hepatit B Risk Grupları Hangileridir?

  Hepatit B Risk Grupları Hangileridir ?
  Hepatit B’li anneden doğan bebekler
  Ev içinde Hepatit B hastası yada taşıyıcısı olanlar
  Birden fazla kişi ile cinsel ilişkisi olanlar
  Eşcinseller
  Kan ve kan ürünleri kullananlar
  Hemodiyaliz hastaları
  Damar içi ilaç bağımlıları
  Sağlık personeli
  Toplu halde bulunulan yerlerde ( okullar kreşler kışlalar yurtlar huzurevleri v.s.) yaşayanlar risk gruplarını oluştururlar.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Hepatit B den Korunmak Mümkünmüdür?
  Virüs vücuda girmemişse korunması kesinlikle mümkün olan bir hastalıktır.En etkili korunma yolu da aşılanmadır.Koruyuculuğu %90-95’tir. Eğer koruyucu düzeyde antikor titresi elde edilmişse koruyuculuk %100’e ulaşır.
  Aşılamataşıyıcılara veya aktif hasta olanlara yapılamaz.
  Aşılama kararıdoktorlar tarafından istenen belirli tetkiklerden sonra verilebilir.


  Uygulanacak aşı şemasıtoplam üç dozun belirli zamanlara bölünerek uygulanması ile olur.

  Genel olarak kullanılan aşı şeması: ilk doz 0.ay(sıfırıncı ay) kabul edilmek kaydıylabir ay sonra 2.doz ve 5 ay sonra 3.doz olmak üzere 0-1 ve 6.ayda yapılan 3 doz aşı uygulamasıdır.

  Bir diğer uygulama da hızlı cevap beklenen olgulardaki kullanılan şemadır:
  0.ayda 1.dozbir ay sonra 2.dozbir ay sonra 3.doz ve de 12.ay da(yani son 3.dozdan 11 ay sonra ) 4.dozun yapılmasıdır.

  Aşılama sonrası enjeksiyon yerinde ağrı kızarıklık şişlik ateş yüksekliği ve birtakım allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.Çoğu önemsiz reaksiyonlardır.Hastalığın risklerinin yanında daha da önemsizleşirler.

  SONUÇ OLARAK HEPATİT B’NİN ÖNEMLİ SONUÇLAR DOĞURAN YAYGIN VE BULAŞICI BİR HASTALIK OLDUĞUNU TEDAVİSİNİN HER ZAMAN BAŞARILI SONUÇ VERMEDİĞİNİ AMA KORUNMAK İÇİN ETKİLİ BİR AŞISININ BULUNDUĞUNU UNUTMAYALIM !!!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş