Türk mutfağında önemli yere sahip olan kimyon başta mide ve bağırsak gazı olmak üzere birçok rahatsızlığa doğal çözüm sağlıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve ****bolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker birçok baharat gibi kimyonun da yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra bileşimindeki maddelerden dolayı vücut ****bolizmasına olumlu katkı sağladığını ifade etti.

Kişilerin herhangi bir ****bolizmal hastalığa yakalanmadan bu tür baharatları tüketerek sağlıklarını güvenceye alabileceklerini belirten Prof. Dr. Tetiker kimyonun içerdiği özellikler bakımından bağırsak gazı olmak üzere birçok rahatsızlığa doğal çözüm sağladığını vurguladı.

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kimyonun başta mide ve bağırsak gazı olmak üzere birçok rahatsızlığa doğal çözüm sağladığına dikkati çeken Prof. Dr. Tetiker şunları kaydetti:

“Hindistan ve Meksika mutfağında da önemli yere sahip olan kimyonun ağrı kesici özelliğinden bahsediliyor. Çinliler de bu baharatı geleneksel tıpta mide şişkinliği gaz şikayetleri için yıllardır kullanıyorlar. Kimyonun fareler üzerinde yapılan çalışmalarda kan şekerini düşürücü etkisinden de bahsediliyor.”

Kimyonun özellikle bulgurlu gıdaların mide ve bağırsaklarda yarattığı gaz ve sıkışma hissini en az düzeye indirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Tetiker kimyonun idrar söktürücü sinirleri uyarıcı iştah açıcı ve terletici etkisinin de bulunduğunu kaydetti.

BEBEKLER İÇİN

Mide ve bağırsak gazı şikayetlerinin kadınların hamilelik dönemlerinde yoğunlaştığını belirten Prof. Dr. Tetiker “Bu dönemde kimyon kullanımını öneriyoruz. Ayrıca bebek ve çocuklarda da sindirim güçlüğü durumunda kullanılabilir. Bebeğini emziren annelerde ise kimyonu özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü annenin aldığı gaz yapıcı gıdalar süte de geçtiği için bebeğe verdiği rahatsızlık annenin sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıktan daha fazla oluyor” diye konuştu.

Kimyonun midesi hassas kişilerde irritasyon (tahriş) denilen rahatsızlıklara yol açabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Tetiker “Bu nedenle her gıda maddesinde olduğu gibi kimyonun tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı. Bunun dışında kimyonun bilinen bir yan etkisi bulunmuyor” dedi.

KİMYON


Akdeniz kökenli ve maydanozgiller familyasından olan kimyon Orta Anadolu Eskişehir ve Konya dolaylarında üretiliyor. 15-60 santimetreye kadar uzayan kimyon bitkisi yaz mevsiminde şemsiyeler şeklinde beyaz ve pembe renkte çiçek açıyor.

Bu çiçekler olgunlaştığında kimyon adıyla baharat olarak sarımsı esmer renkli tohumlar veriyor. Güneşli ve kısmen gölgelik yerleri suyu iyi akıntılı toprakları seven kimyon bitkisi ilkbaharın sonlarında ekilen tohumlarıyla çoğaltılıyor.