Günlük temponuz değiştikçe vücudunuzdaki probiyotiklerin de sayısı azalıyor. Bu da sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Oysa azalan probiyotik miktarını dışarıdan alacağınız probiyotik besinlerle desteklemeniz mümkün.
Son zamanlarda yoğurt ve süt gibi gıda ürünlerinin ambalajlarında 'probiyotik' kelimesini sıkça görür olduk. Günümüzde değişen beslenme alışkanlığı geçirdiğimiz hastalıklar kullandığımız antibiyotikler doğum kontrol hapları ve diğer birçok ilacın kullanımı vücudumuza dost olan bakterilerin sayısını azaltıyor. Buna bağlı olarak ortam zararlı bakterilerin çoğalmasına elverişli hale geliyor. Probiyotikler vücudumuzu bu zararlı bakterilerden koruyarak enfeksiyonların önlenmesine yardımcı oluyor ve bağışıklık sistemimizi geliştiriyor.

Nedir bu probiyotikler?
Probiyotikler; yaşayan mikro organizmalar başka bir deyişle vücudumuza dost olan bakterilerdir. Sözlükteki karşılığıysa 'hayat için' olarak biliniyor. Bu kelime Bulgaristan'daki köylülerin neden uzun yaşadıklarının araştırılmasıyla ortaya çıkmış. Probiyotikler organizma için yararlı etkileri toksik etkilerinden daha fazla olan bakterileri ve mayaları içeren diyet kaynakları olarak tanımlanıyor.

Probiyotikler sindirim sisteminin sağlığını dengesini ve verimliliğini artıran bir takım yararlı bakteri ve maya sınıflarıdır. Bu bakteriler bağırsakta ve birçok fermente süt ürününde doğal olarak bulunuyor. Bu faydalı bakteriler sindirim sistemimizin normal florasında yaşıyor. Vücudumuzun savunma gücünü artıran hücrelerin büyük bir kısmı sindirim sisteminde bulunuyor. Bağırsaklarda mikrobik dengeyi düzene sokan bu küçük ve canlı oluşumlar sindirimin normal işleyişine yardım ediyor. Probiyotik maya ile yapılan yoğurt ve özel sütlü içeceklerin içindeki faydalı bakteriler barsağa canlı olarak ulaşıyor. Daha sonra barsak duvarına yapışarak zararlı bakterilerin tutunmalarına engel oluyorlar. Biyolojik değeri yüksek süt ve süt ürünleri tüketilip probiyotik içeren besinlerden yararlanılması bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Ne işe yarıyorlar?
Probiyotikler yeterli miktarda alındıklarında ve aktif olarak barsaklara ulaştıklarında sağlığınız için çok yararlı oluyor. Yiyeceklerdeki protein ve yağların yakılmasından; vitamin mineral ve aminoasitlerin emilimine kadar birçok faaliyette önemli rol oynuyorlar. Süt ürünlerinin içindeki probiyotikler ise barsakta bulunan proteinlerin ve yağların sindirilmesini sağlıyor yani yiyeceklerin hazmını kolaylaştırıyor.

Hangi hastalıklara faydalılar?
Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar probiyotik içeren yiyeceklerin birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını gösteriyor. Günlük yaşamımızda oral olarak kullandığımız antibiyotiklerin yaklaşık yüzde 20'si barsak florasının bozulmasına bağlı olarak ishale sebep oluyor. Probiyotikler virüs ishallerinde daha etkili olmakla birlikte antibiyotik ishallerinin süresini azaltmada da faydalı.

Üstelik genital ve üriner sistem enfeksiyonlarının azalmasında da etkililer. Ayrıca barsaklardaki koruyucu mukoza bariyerini güçlendiriyorlar. Böylece barsak geçirgenliğini azaltarak alerjik maddelerin kana geçmesini engelliyorlar. Hatta çocuklarda görülen egzama astım gibi alerjik hastalıklardan korumada etkili oldukları biliniyor. Başka bir probiyotik türü olan kefirin de tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmakta faydası olduğu söyleniyor.
Hangi besinlerde bulunuyor?
Probiyotikler doğal olarak kendiliğinden probiyotik olanlar ve daha sonradan probiyotik ürün haline getirilmiş olanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Doğal olanlar; kefir kımız tempeh gibi fermente süt ürünleri ve turşu salamura gibi bazı yiyecekler. Dışarıdan probiyotik mayaların eklenmesiyle oluşturulan gıdaların arasındaysa; bebek mamaları bazı meyve suları süt ürünleri yoğurt ürünleri bazı katkılı yağlar ve dondurmaları sayabiliriz.

Probiyotik bakterilerin canlı kalabileceği en uygun gıda ürünleri yoğurt gibi taze tüketilen fermente süt ürünleri. Tabii artık gelişen gıda teknolojileriyle birçok gıda ürünlerine de ilave edilebiliyor. Meyve suları içilebilir süt bazı peynir çeşitleri dondurma sakız fermente et ürünleri kahvaltılık tahıllar soya sütü ürünleri bunlardan bazıları. Probiyotikler aldığımız bazı besinlerin içerisinde bulunduğu gibi eczanelerde yoğunlaştırılmış olarak ilaç formunda toz ya da kapsül şeklinde de satılıyor.