Hemoroid kanserleşmez

Hemoroidler kansere dönüşmez fakat kalın bağırsak kanserinin belirtisi olabilir... Erken tanısını koymanın tek yolu dışkılamayla makattan kan gelmesi durumunda hemen doktora başvurmaktır.

Hemoroid hastalığı konusunda en sık sorulan soru bu hastalığın kanserle ilişkisinin olup olmadığı veya kanser için zemin hazırlayıp hazırlamadığı sorusudur. Hemoroidler ve benzeri hastalıklar kesinlikle kanserleşmezler ancak kalın bağırsak kanserini maskeleyebilirler.

KAN GELİR


Kalın bağırsak kanserinin erken tanısını koymanın tek yolu dışkılamayla makattan kan gelmesi durumunda hemen doktora başvurmaktır. Böylece yapılan muayene ve tetkikler sonucunda çok tehlikeli olup erken döneminde yakalandığı takdirde tedavisi mümkün olan kalın bağırsak kanserinin tanısını koymak mümkün olabilmektedir.

HASTA ÖNEMSEMELİDİR

Tedavi edilmemiş hemoroid hastalığı olan ve günlük kanamalara alışmış bir kişide ayrıca kanser geliştiğinde bu hastalığa bağlı oluşan kanamalar hasta tarafından önemsenmemektedir. Hastanın bu şekilde davranması erken tanı ve uygun tedavi ile olası hastalıktan kurtulma şansını kaybetmesine neden olmaktadır.