Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Addison Hastalığı Böbrek Üstü Bezi Hastalığı
  Böbreküstü hormon bezlerinin ağır kanarna frengi tüberküloz veya tümör gibi ciddi vakalardan sonra yıkıma uğrayarak iş göremez duruma düşmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

  Belirtileri:
  • Genel zayıflık kansızlık midede aşırı hassasiyet ilk belirtileridir.

  • Hormon eksikliğinin devam etmesi halinde kalp kaslarında gevşeme ve dolayısiyle kalp atışlarında zayıflama görülür.

  • Yüz ve ellerden başlayarak deride renk değişmeleri ile kendisini açıkça belli eder. Derinin rengi sarıdan koyu kahverengiye hatta siyaha kadar değişmeler gösterir.

  • Aşırıya varan bir halsizlik ve hareket güçlüğü hastayı yatağa düşürür.

  • Kalp basıncının iyice azalması sonucu kulaklarda çınlama baş dönmesi ve nihayet bayılma nöbetleri görülür.

  • Aynı zamanda kalp çarpıntısı mide bulantısı ve kusma da görülür.

  Ne Yapmalı?
  • Böbreküstü bezlerinin salgıladığı hormonları dışarıdan (ağız yoluyla) vermekten başka çare yoktur. Bu bir "eksikliği tamamlama" tedavisi olduğundan; hasta verilen hormon al ilaçları ömür boyu kullanmak zorundadır


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Addison Hastalığı
  İnsan metabolizmasında hayati önem taşıyan böbreküstü bezleri her iki böbreğimizin üzerinde bulunan toplam 5-6 gram büyüklüğünde et parçalarıdır. Bu bezler hayatın devamı için önemli işlevlere sahiptirler. Her iki böbrek bezi de bir laboratuvar gibi çalışır.

  Ürettikleri damlalar ile ifade edilebilen hormon miktarları sayesinde bütün vücudun aksamadan çalışmasını organize ederler. Cinsel gelişim şekermetabolizması hafıza gibi oldukça geniş bir yelpazede görevli olan bu bezler heyecanlı tehlikede yada korku dolu olduğumuz anlarda bile vücudumuzu bulunduğumuz ortama hazırlarlar.

  Arıza yapan bir uçakta belki bir çatışmanın ortasında vücudumuzda hayati önem taşıyan beyin kalp ve akciğer gibi organlarımızı korumak için bu bezler o bölgelere giden kan miktarını artırıp en sık yaralanabileceğimiz kol ve bacaklara giden kan miktarını azaltmakla bile ilgilenirler.

  Böbreğimiz üç çeşit hormonun üretildiği Böbrek üstü bezinin dış kısmı yani Adrenal Kortex iki ayrı hormonun üretildiği böbreğin iç kısmı yani Adrenal Medula'dan oluşur. Androjen-Östörojer ( cinsel gelişim için) Glukokortikoid Hormon (Şeker metabolizması için) ve Mineralokortikoid Hormon ( vücudun sodyum-potasyum dengesinin sağlanması için) gibi vücudun olmazsa olmaz hormonları bu bezlerde böbreğin kortex kısmında üretilir.

  Bu önemli hormonların vücutta miktarının normalden az olması diğer bir anlamda böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması önemli sağlık sorunlarına yolaçar. Addison Hastalığı da bunlardan biridir. Addison Hastalığı oldukça sinsi ilerleyen bir hastalıktır ve kişinin hayatını olumsuz etkiler. Hormonlar insan metabolizmasının binlerce farklı anlamda dengesinin sağlanmasında en önemli unsurlardır.

  Addison Hastalığı vücudun işlevlerini yerine getirirken ihtiyaç duyduğu hormonları yeterli oranda bulamaması sonucunda görülen bir hastalıktır. Addison Hastalığında böbreküstü bezleri yetersiz çalışır. Bütün vücutta görevi olan bu bezlerden üretilen hormonların yetersiz kalması her hormonun ayrı ayrı işlevlerinden kaynaklanan problemleri beraberinde getirir. Hasta halsiz bilinci bulanık ve solgun bir cilde sahiptir.

  Böbrek üstü bezlerinin az çalışması ya da Addison hastalığı sıklıkla erken menapoza girenlerde Tip 1 Şeker Hastalığına sahip kişilerde Grave's Hastalığında Troid hastalıklarında ve Pernisiyöz anemiye sahip kişilerde görülür.

  Hastalık Belirtileri

  Halsizlik

  Kas güçsüzlüğü

  Mide bulantısı kusma

  İştah Kaybı

  Sıklıkla ishal olma

  Cilt döküntüleri ciltte meydana gelen yaralar

  Deride renk değişiklikleri

  Tansiyon ve nabızda değişimler

  Terleme

  Baş ağrısı

  Hafıza zayıflığı Hafıza bulanıklığı yada kaybı

  Hallüsinasyonlar görme

  Dikkat dağınıklığı

  Titreme

  Vücutta özellikle göz kapaklarında istemsiz anormal hareketler

  Tıbbi Testler Sonucu Bulunan Bulgular

  Tansiyon düşüklüğü

  Kanda sodyum değerinin düşmesi bazı durumlarda potasyum miktarının artışı

  Kanda krtizol seviyesinin düşmesi

  Adrenalin seviyesinin düşmesi

  Çekilen tomografilerde kireçlenme odaklarının bulunması

  Böbreküstü bezlerinin yetersiz çalışması bu bezlerde üretilen hormon seviyelerinin kanda düşük düzeyde çıkmasına neden olacaktır. Yapılan testler hormon seviyeleri ve etki ettikleri metabolizmal faaliyetler ve bu faaliyetlerin sonucunda alınan verilerde değişikliklere neden olabilir. Çıkan test sonuçları uzman bir hekim tarafından dikkatle incelenerek doğru değerlendirilmelidir.

  Addison Hastalığı kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır. Ancak gelişen tıp sayesinde hastalığın tedavisi son derece iyi düzenlenebilmektedir. Hastalığın tedavisinde en önemli husus eksik olanın yerine konması metodudur. Yani yetersiz hormon miktarlarının yerine eksik olanın konması hastalığın çekilebilirliğini artırır. Hastalık tablosunda en sık Adrenalin Krizleri tehlike yaratır. Kriz dönemlerinde alınan ilaçların dozları hekim kontrolünde arttırılabilir. İhtiyaç duyulan hormonların yerine konmasının yanısıra hastalığın karekteristik etkisi düşük tansiyon ile de savaşmak gereklidir. Düşük tansiyon tedavisi eksik hormon tamamlama tedavisine ek olarak hastaya uygulanır.

  Hastalığın seyrini psikolojik etkenler tetikleyebilir. Addison Hastalarına acil durumlarda hidrokortizon takviyesi yapılışı öğretilmiştir. Addison hastaları genellikle yanlarında acil durum kartları taşırlar. Acil durumlarda kendilerine doğru tedavinin yapılabilmesi için taşıdıkları bu kartlar etraflarındaki insanlara yardımcı olur.

  Hasta kartında kullanılacak ilacın ismi ve dozu belirtilmelidir.

  Addison hastaları ilaçlarını düzenli ve önerilen dozda kullanmaya özen göstermelidirler. Şiddetli kusma vücutta su miktarının artması (ödem) yada aşırı kilo artışları hastalığın sürecini ve tedavisini düzenleyen hekime acilen bildirilmelidir .

  ALINTIDIR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş