Hazımsızlık şikayetleri


Hazımsızlık bir beslenme bozukluğunun işareti olduğu gibi; bir sindirim sistemi hastalığının da işareti olabilmektedir.

* Hazımsızlığın belirtileri:
- Midede dolgunluk hissi.
- Midede ağrı ve yanma.
- Karında şişlik geğirme ve gaz çıkarma.
- Kabızlık. Nadir durumlarda ishal.

* Hazımsızlığın sebepleri:
- Yiyeceklerin ağızda iyi çiğnenmemesidir.
- Bir münakaşa ve ruhi gerginlik sırasında yenen yemeklerde bolca hava yutulmakta; yiyecekler acele ile iyice parçalanmadan yenmekte en önemlisi sinir sisteminin dengesi bozulduğundan ifrazat bezleri yeterince çalışmamaktadır.
- Ağzınıza aldığınız lokmayı iyice çiğnemeden yutmayınız.
- Bol yağlı ve nişastalı (hamur işi) yemekleri ile beslenmek. Bunlar hazmı zor yiyecekler olup mide ve barsaklarda fazla beklemektedirler.
- Kabızlığın sebebi de bunların barsaklarda fazla beklemesidir.
- "Barsak tembelliği" dediğimiz hastalığın ortaya çıkış sebebi de yine hazmı zor yiyeceklerle beslenmedir.

* Hazımsızlığa karşı ne yapmalı?
- Yağlı ve unlu yemekleri tıka basa yemeyiniz.
- Sofranızda mutlaka sebze yemeği ve yeşillik bulundurunuz.
- Yemek sonunda mümkün mertebe unlu tatlılar yerine taze meyve yeyiniz.
- Salata ile yenen etli ve hamur işi yemeklerin hazmı daha kolay olduğundan bilhassa akşam yemeklerinde salata bulundurunuz.

* Organik Hastalıklara Bağlı Hazımsızlık
- Yemeklerden hemen sonra veya bir saat içinde ortaya çıkan hazımsızlık belirtileri safra kesesi yetmezliği gastrit mide ülseri ve kanseri gibi hastalıkların işareti olabilir.
- Yemeklerden birkaç saat sonra gelişen rahatsızlıklar oniki parmak barsağı ülserini ve pankreas yetmezliğini düşündürür.
- Geceleri ortaya çıkan hazım şikayetlerinde ve arka üstü yatıldığı zaman kendisini gösteren mide ağrılarında ise pankreas kanseri veya mide fıtığı şüphesini kuvvetlendirir.
- Kalp yetmezliği böbrek yetmezliği (üremi) akciğer veremi ve her türlü kanser vakalarında da hazımsızlık şikayetleri görülebilir.

* Ne Yapmalı ?
- Hazımsızlıktan şikayet eden kimse beslenmesine dikkat ettiği halde rahatsızlıkları devam ediyor ise; mutlaka bir doktora muayene olmalı gerekirse teşhis için film çektirmeli ve testler yaptırmalıdır.
- Eğer muayene neticesinde hazımsızlığın fazla mide salgısından kaynaklandığı tesbit edilirse; buna "asitli dispepsi" adı verilmektedir. Yemeklerden bir iki saat sonra midede ağrı yanma kazıntı ve basınç şeklinde kendisini belli eder. Ekşi geğirmeler ağız ve boğazdan gelen gazlardan dolayı yanmalar bazan de ekşi kusmalar fazla mide asitini işaret ederler.

Tedavi mide asitini artıran yemeklerden uzak durmaya yöneliktir. Tuzlu şekerli baharatlı yemekler et konserveleri kızartmalar çay kahve sigara ve alkol çiğ soğan bunların başında gelmektedir. Et yumurta taze peynir süt gibi proteinli yiyeceklerle tuzsuz ve az yağlı yemekler perhiz için faydalı gıdalar cinsindendir.
- Muayene neticesinde hazımsızlığın sebebi yetersiz mide salgısından kaynaklandığı tesbit edilirse buna "asitsiz dispepsi" adı verilmektedir. Yemeklerden sonra bir-iki saat müddetle mide de ağırlık hissi duyulur. İshal ateş nöbetleri ve başağrısı görülebilir. Dışkı çok pis kokar.

- Asitsiz dispepsi' de iyi pişirilmek şartı ile her türlü et verilebilir. Yumurta rafadan tavada pişmiş veya çorba içinde yenebilir. Çorba yağsız ve bol tuzlu olmalıdır. çay kahve baharat serbesttir. Ekmek tercihen bayat ve kızarmış halde yenmelidir. Beden hareketleri kısa yürüyüşler ve temiz hava da çok faydalıdır.