İlaç Tedavisi
Günümüzde hipertansiyon tedavisinde çok çeşitli ve yararlı ilaçlar kullanılıyor. Ancak burada uzmanların en büyük sıkıntısı hastanın kendi doktorunun verdiği değil de bir komşusuna ya da yakınına iyi gelen bir başka ilacı kullanmak istemesi. Yüksek tansiyon hastası olduğu belirlenen bir kişinin hangi ilacı kullanacağına ve hangi ilacın ona daha yararlı olacağına ancak onun doktoru karar verebilir. Çünkü doktoru gerek muayene sırasında gerekse istediği birtakım laboratuar tetkikleri sonucunda hasta hakkında karar vermiştir. Bunun dışında tedavinin başarısı hastanın ilacını belirlenen dozda ve belirlenen saatlerde düzenli olarak almasına bağlıdır.

Bugün hipertansiyon konusunda başta "su atıcılar" yani "diüretik ilaçlar" olmak üzere pek çok çeşitli ilaç kullanılıyor. Bazıları kalp ve damar sistemi üzerinde bir etki yaparak damarları açıp tansiyonu düşürüyor diğerleri ise vücuttaki bazı enzimlerin zararlı etkisini azaltarak tansiyonu düşürüyor. Bu arada sakinleştiricilerin de rolünü unutmamak gerekir. Doktor en uygun olan ilaçları seçecektir. Tedavi Önemli
Bir insanın hipertansiyon hastası olduğunu anlamak için tek bir ölçüm yeterli değildir. Yüksek tansiyon bulguları görülen kişiyi önce bir süre kontrol altına almak gerekir. Durum devam ettiğinde artık kuşkuya yer kalmaz ve bu kişinin hipertansiyon hastası olduğu anlaşılır. Artık bundan sonrası uzun ve sağlıklı yaşamak için belirli noktalara dikkat etmek kendine iyi bakmak düzenli yaşamak ve en önemlisi düzenli olarak hiç aksatmadan ilaç kullanmaya kalır.

Herşeyden önce şunu akıldan çıkarmamak gerekir ki hipertansiyon demek hayatın sonu demek değildir. Ama vücudumuzda oluşan bu olguyla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Günde üç öğün yemek yiyip vücudumuza gerekli besinleri sağlamak bizim doğamızda var. İşte aynı işlemi ilaçlara da uygulayıp onları düzenli aralıklarla alarak damarlarda oluşacak basıncı önlemek zorundayız. Aldığımız ilacın etkisi geçip damarlar eski durumlarına gelmeden önce tekrar saatinde ilaç almak bir tansiyon hastası için çok önemlidir.

Bazı hastalar kendilerini bir süre çok iyi hissedebilirler. Belirli bir diyet sakin bir yaşam hatta sakinleştiriciyle kan basıncı normal düzeyine indirilmiş olabilir. Ama bu geçici bir iyiliktir. Tansiyon hastası biri olursunuz pir olursunuz. Çünkü bu hastalık bir ömür boyu sürerek size arkadaşlık edecektir. Bazı insanlar yüksek tansiyon hastası olduklarını bir yaşlılık belirtisi olarak gördüklerinden kabul etmek istemezler. Bu bir tansiyon hastasının yapacağı en büyük yanlıştır. Evet belki yüksek tansiyon belli bir yaştan sonra ortaya çıkar ama bu kesinlikle yaşlılık belirtisi değildir. Üstelik hastalığı kabul etmeyip diyete uymayan hastalar çok tehlikeli bir oyunun içinde bulurlar kendilerini. Çünkü sonuçta zarar gören kendileri olacaktır. Yüksek tansiyonu bir felaket olarak görmek çok yanlış çünkü çaresi var. Ama bunu düşünüp hastalığı küçümsememeli de ..

Sarımsak
Hipertansiyonun doğal ilacı:
Bugün tıp dünyasında bile sarımsağın tansiyon düşürücü etkisi kabul edilmiş durumda. Sarımsak "İbni Sina"nın da yüzyıllar önce belirttiği gibi damarlar üzerinde çok olumlu etkileri olan doğal bir ilaç olarak kabul ediliyor. Eskiler sarımsağın: "Ölümden başka her hastalığa şifa verdiğini" söylemişler. Pek çok bitkinin gerçekten inanılmaz şifa kaynağı olduğu bir gerçek. Bu nedenle normal ilaçların yanı sıra her sabah bir diş sarmısak yutmanın tansiyonu düşürdüğü belirtiliyor. Ancak eğer sarmısağı yutamıyor ya da ağız ko ku su nedeniyle ona tahammül edemiyorsanız sarmısak haplarına ne dersiniz? Bunlar kokusuz oldukları ve rahatça yutulabildikleri için pek çok tansiyon hastası tarafından kullanılıyor.