Vücudumuzdaki tüm organlar sağlıklı bir şekilde işlevlerini yapabilmek için kana yani kanın taşıdığı oksijen ve besin maddelerine ihtiyaç gösterir.

Kanı tüm organlara düzenli bir şekilde pompalayan da kalbimizdir. Emme-basma tulumba gibi düşünebileceğimiz kalp organlardan gelen oksijeni azaltıp kirlenmiş kanı toplayarak akciğerlere gönderir. Akciğerlerde temizlenip oksijenle beslenen kanı da yine damarlar vasıtasıyla organlara iletir. Dolaşım kapalı bir sisteme benzer. Kalbimiz bu görevi yerine getirebilmek için düzenli bir ritmde çalışırken dakikada ortalama 70 kez kasılır. Her kasılmada pompaladığı kanın toplam hacmi 5litre dolaylarındadır. Bedenimizdeki damar ağının uzunluğu ise hemen hemen 10.000 km. kadardır. İşte kalbimiz günboyu dokuların ihtiyacını karşılamak için bu damar sistemine kanı pompalayıp durur.

Kalbin kasılmasıyla damarlara doğru yola çıkan kan buralarda belirli bir direnç le karşılaşır. Vücudumuzdaki kan azalmış olsa da kalp aynı güçle kanı pompalayacak en uç noktalara kadar göndermeye çalışacaktır. Tansiyon işte bu kalp damar ilişkisinde dolaşım sırasında meydana gelen damarlardaki basınçtır. Tansiyonumuz ölçülürken yapılan damarın her santimetrekaresine düşen basıncı ölçmektir aslında. Bu yüzden de bir civa sütununun yüksekliği ölçü birimi olarak alınmıştır.

Tansiyon aletiyle ölçülen damar içindeki kanın akabildiği düzeylerdir. Tansiyon aletinin kolluğuyla kan damarların içindeki akımı sıkıştırdığımızda kanın akışı durur. Kolluk içindeki hava yavaş yavaş bırakılıp kanın engellenmesi durunca kalp atışları yeniden duyulmaya başlar. Buna "sistolik kan basıncı" adı verilir. Yani bu kalbin kasılma sırasındaki damarlara yaptığı basınçtır. Aynı zamanda buna "sistolik tansiyon"da denir. Halk arasında ise "büyük tansiyon" şeklinde tanımlanır.

Tansiyon aletini boşaltıp basıncı azalttıkça öyle bir an gelir ki kalp atışları duyulmaz olur. Bu artık kanın hiçbir basınçla karşılaşmadan serbestçe damardan geçtiği andır. Kalp artık rahatlamıştır bir gevşeme anıdır bu. Kan damardan yalnızca gerilmiş damarların kendi basıncı ile geçmektedir. Buna da "diyastolik basınç" yani "diyastolik tansiyon" adı verilir. Halk dilindeki adı ise "küçük tansiyon"dur.

Adları herhalde "büyük" ve "küçük" olduğundan insanlar nedense büyük tansiyonun önemli olup küçük tansiyonun daha az tehlikeli olduğunu düşünürler. Oysa hipertansiyonda her iki basınç da artar. Sadece damar sertliğiyle karşılaşmış damar çeperleri esnekliğini yitirmiş insanlarda büyük tansiyon yüksekken küçük tansiyon alt seviyelerde olabilir. Bu maalesef iyi bir belirti değildir ve normal damar yapısının bozulmuş olduğunu gösterir.

Bir yetişkin normal tansiyonu küçük tansiyon denilen "diyasto lik basıncın" 90 mm büyük tansiyonun yani "sistolik basıncın" ise 140 mm. düzeyinden olmalıdır. Bu ölçüleri n üstündeki basınç bir hipertansiyon belirtisidir. Bu kişi büyük bir ihtimalle yüksek tansiyon hastasıdır. Bu birimler her ne kadar milimetre civa sütunu olarak ölçülse de 9 ve 14 şeklinde ifade edilebilir. Belirtilerden Anlaşılmayabilir
Özellikle 40 yaşın üstündeki kişilerin yüzde 30'unda hipertansiyona rastlanır. Ancak bunların çoğu bunun farkında bile olmaz. Tesadüf eseri tansiyonu ölçüldüğünde anlaşılır.

Halbuki yüksek tansiyonun da bazı işaretleri vardır: Baş ağrısı ve dönmesi ateş basması sık sık susama veya idrara çıkma çarpıntı yorgunluk hali sırt ağrısı hipertansiyon habercisi olabilir.

Hipertansiyonun Sebepleri
• Endokrin (hormonal): Tiroid bezi böbrek üstü bezleri ve diğer hormon bozuklukları.
• Böbrek hastalıkları
• Kalp ve damar hastalıkları
• Şişmanlık
• Gebelik ve doğum kontrol ilaçları

Bu saydıklarımız sebebi bilinen hipertansiyon faktörleridir. Diğer bölüm yani esansiyel (sebebi bilinmeyen hipertansiyon) hastaların yüzde 9O'ını oluşturur.

Esansiyel hipertansiyonda şu faktörler roloynar:
• Kalıtım (soyaçekim)
• Cinsiyet ve yaş. 40 yaşın üzeri olan erkeklerde daha sıktır.
• Tuz yeme alışkanlığı
• Şişmanlık ve hareketsizlik
• Sigara ve alkol

Stres ve endişeler Beslenme Tarzı Değişmeli Yüksek tansiyon varsa herşeyden önce beslenme tarzı değişmelidir. Bu konuda uzmanların tavsiyeleri şöyle:

• Herşeyden önce yağı hayatınızdan neredeyse çıkarmalısınız.Beyaz peynir yoğurt süt bile büyük ölçüde yağ içerir. Bu besinleri küçük miktarlarda tüketmeli. Örneğin beyaz peyniri günde 2 kibrit kutusu büyüklüğünde yemelisiniz. Bunun yanı sıra kaymak katı margarinler tereyağı çikolata pasta kremalar yağlı soslar sofranıza veda etmeli. Kırmızı eti haftada en fazla üç kez yiyebilirsiniz. O da çok az miktarda olmak şartıyla.

• Her türlü kızartma ve karbonhidratlı besinden yani tatlı ve hamur işlerinden mümkün olduğunca uzak kalmalısınız. Şişmanlatıcı besinlerden uzak durmanız hem zayıflamamza yardımcı olacak hem de sizi yüksek tansiyondan kurtaracaktır.

• Bunun dışında hareket etmek de çok önemli. Yürüyüş de en yararlı hareket şekli hiç kuşkusuz. Günde en az 1 saat yol yürümek damarları açar dolaşımı hızlandırır ve tansiyonun yükselmesini önler. Kalbi rahatlatır. Bu alışkanlığı hiçbir bahane ileri sürmeden bir an önce edinmelisiniz. Üstelik hareket insanın hem kilo almasını önler hem de damarlarda dolaşan zararlı yağların azalmasına yardımcı olur.