Tiroid bezindeki şişmelerin sebebi sadece aşırı hormon salgılaması değildir. Bulaşıcı hastalık mikropları bazan tiroid bezine kadar ulaşarak iltihapIara sebep olurlar.

1) İrinli Tiroid:
Çeşitli mikroorganizmaların tiroid bezine yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir iltihap şeklidir. Tiroid bezi üzerindeki boyun derisinde kızarıklık görülür. Şişlik ağrı ve ateş vardır. Antibiyotik tedavisi iyi netice vermektedir.

2) Subakut Tiiroid:
Genellikle enfeksiyonlu virüs hastalıkları ile birlikte görülür. Ağrılı şişkinlik ve yutkunmada zorluk şeklinde kendisini belli eder. Gerçek hastalık belirtilerinin kaybolması ile birlikte iyileşme görülür. Ağrıyı dindirrnek için aspirin ve kortizon verilebilir.

3) Müzmin Tiroid:
Hashimoto hastalığı ve Riedel struması olmak üzere iki şekli vardır. Hashimoto genellikle 30-40 yaş arası kadınlarda görülür. Boğazda dolgunluk hissi verir. Tiroid bezi sert plastik kıvamında olup irileşmiştir. Yüzeyi engebeli ve ağrısızdır. sebebi bilinmemekle beraber devamlı tiroid hormonu verilerek hastalığın etkisi hafifletilmektedir.

Riedel Tiroiditi'de tiroid bezi şiş ve tahta gibi serttir. Yutma zorluğu nefes darlığı ses kısıklığı şeklinde belirtiler verir. Bunun da sebebi bilinmemektedir. Tedavi tecrübeye bağlı olup çoğu zaman cerrahi müdahale gerektirmektedir.