Kanın Yapısı ve Kan Hastalıkları
Yetişkin bir insanın vücudunda yaklaşık dört litre kan dolaşmaktadır. Kan vücudumuzu besleyen hayat suyumuz olup dört ana maddeden meydana gelmiştir.

Alyuvarlar (Eritositler):
Çekirdeksiz zarları yumuşak ve esnek kırmızı kürecikler halinde görünen hücrelerdir. Bol miktarda hemoglobin ve demir ihtiva ederler. Ömürleri çok kısa olup ancak üç-dört ay kadar yaşadıktan sonra ölür dalak ve karaciğerde parçalanıp vücuttan dışarı atılırlar. Yerlerini kemik iliğinde üretilen genç alyuvarlar alır. Vücudumuz her saniye yaklaşık üç milyon alyuvar üretmektedir. Bir milimetre küp insan kanında beş milyon civarında alyuvar hücresi bulunmaktadır. Hem sayılarının çok oluşu hem de geniş bir yüzeye sahip olmaları sebebiyle bol miktarda oksijen depo ederler. Akciğerlerden aldıkları oksijeni dokulara taşır buradan da karbondioksit alarak akciğerlere geri dönerler.

Akyuvarlar (Lökositler):
Çekirdekli hücrelerden oluşan akyuvarlar vücudu zararlı mikroplara karşı koruyan nöbetçilerdir. Vücuda giren mikroplara saldırmak için kan damarlarından ayrılabilme özelliğine sahiptirler. Bir milimetre küp insan kanında altı bin civarında akyuvar hücresi vardır. Bunlar da kısa ömürlü olup öldüklerinde yerlerine dalakta lenf düğümlerinde ve kemik iliğin de yenileri üretilir.

Kan Levhacıkları (Trombosltler):
Kemik iliği tarafından üretilen hücre bile denemeyecek kadar partiküllerdir. Altı tanesi bir araya getirildiği zaman ancak bir alyuvar büyüklüğüne ulaşabilirler. Bunların ömürleri daha kısa olup ancak birkaç gün yaşayabilirler. Bir milimetre küp insan kanında ortalama dört yüz bin trombosit bulunmaktadır. Kan levhacıklarının temel görevi kanama olduğu zaman hava ile temasa geçerek kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır.

Kan Plazması:
Kanın sıvı kısmı olup vücut için gerekli bütün maddeleri (proteinler yağlar şeker karbonhidratlar vitaminler hormonlar antikorlar v.s.) taşımakta görevlidir. Saydığımız bu maddeler kan plazmasının içinde erimiş halde bulunurlar .