Kalın bağırsağa ait bütün iltihabi hastalıklar "kolit" adı altında incelenmektedir. Amipli ve basilli dizanteri kalın bağırsak veremi ülseratif kolit crohn hastalığı akut veya kronik gastro enterit spazmodik kolon ve iskemik kolit bunların başlıcalarıdır.


Ülseratif Kolit:
Psikolojik bozukluklarla birlikte görülen bir hastalıktır. çevreye uymakta zorluk çeken kabiliyet ve şahsiyetleri ile uyuşmayan işlerde çalışan sevmediği kimseleri e beraber yaşamak zorunda kalan insanlarda psikolojik stresslerle birlikte bağırsak hareketleri de fazla olur. Hareket fazlalığı sebebi ile kalın bağırsak zarında kanamalar ortaya çıkar. Daha çok 15 ila 35 yaş arası kimselerde görülür.

Belirtileri:

• İshal dışkılama sırasında kanarnalar karın ağrılan zayıflama ve bitkinlik ile kendisini gösterir.
• Kabızlığa dönüşen ara devreleri vardır.
• Belirtiler ruhsal gerginlik sırasında ağırlaşır.

Tedavi:

• İlaç tedavisi ancak psikolojik tedavi eşliğinde olursa iyi bir netice verebilir.

Crohn Hastahgı:

Kalın bağırsağın son kısmında ortaya çıkan bir iltihap şeklidir. Karın ağrıları ishal ateş ve kilo kaybı ile karekterizedir. Teşhis ancak röntgen filmi ile konabilir.

DIKKAT:
Crohn hastalığı genellikle başka vücut rahatsızlıklarının bir komplikasyonu (yan etkisi) olarak ortaya çıkar. Bağırsaklarda daralma bağırsak tıkanıklıkları bağırsak delinmeleri bağırsak kanarnaları ve kanserleşmeler bunların başında gelir.

Akut ve Kronlk Gastro Enterlt:
Mikro organizmaların (parazit mantar bakteri ve virüs) sebep olduğu iltihaplardır. Beslenme bozuklukları aşırı yeme de gastroenteriti hazırlayıcı sebeplerdir. Hazımsızlık bazı besinlere karşı alerji ilk belirtileridir. Bulantı kusma ishal iştahsızlık diğer işaretleridir.

Tedavi mikroorganizmalarla ilaçlı mücadele ve sulu bir diyet uygulaması şeklindedir.


Spazmodik kolon karın bölgesinde kasılmalar ve ağrılar şeklinde kendisini belli eden bir bağırsak iltihabıdır.
İskemik kolit'de ise kalın bağırsağın bir bölgesinde iltihaplanmadan dolayı doku harabiyeti ve kanama söz konusudur. Hastada ishal ve karın ağrısı vardır. bağırsak delinerek hayatı tehdit edebilir.