İdrar ve Dışkı Tutamama
Hangi yaşta olunursa olunsun idrar dışkı veya her ikisini de tutamamanın nedeni genellikle bir hastalıktır. Yaşlı insanlarda idrar ve dışkılarını tutamama daha sık görülür. Yaşlandıkça idrar yapmayı ve dışkılamayı kontrol eden kas ve bağların güçleri azalır ve böylece fiziksel bir hastalıktan daha kolay etkilenirler. Bununla birlikte idrar ve dışkı tutamama yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir.

Kabızlık Belirtileri ve bulgular
- Zorlu ve ağrılı dışkılarına
- Dışkılama sıklığının azalması
- Dışkılamada güçlük

Çoğu kişi kabızlığı günde en azından bir kez bile dışkı çıkaramama şeklinde tarif eder. Bu doğru değildir. Normal dışkılama düzeni kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Bir kişide günde 1-3 kez dışkılama olduğu halde bir diğerinde yalnızca 2-3 günde bir olabilir. Kabızlık normal dışkılama sıklığında bir değişmeyi ifade eder. Ayrıca kabız olunduğunda dışkı normalden daha serttir ve dışkılama ağrılı olabilir. Dışkılamada zorluk olabilir ya da rektumda dışkının tam olarak boşalamadığı duygusu mevcuttur. Kabızlık uygun olmayan beslenme beslenme alışkanlığındaki değişiklikler vücutta genel bir su kaybı ilaçlar veya hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkar. Bazen de kalınbağırsak kanseri hipotiroidi veya depresyon gibi bir hastalık kabızlığa neden olabilir. Yaşlanmanız daha sık kabız olmanızı gerektirmez.

Ne Yapılabilir?
Kabızlık vakalarının büyük çoğunluğu önemsizdir. Yukarıdaki belirtiler mevcutsa doktorunuza başvurun.

Doktorunuz kabızlığın nedenini bulmak için beslenme alışkanlığınızı ve kullandığınız ilaçlan gözden geçirecektir. Ayrıca muayene edip çeşitli laboratuvar testleri yaptırabilir ve muhtemelen kalınbağırsağın çeşitli yöntemlerle kontrol edilmesini isteyecekdir. Eğer bu incelemeler herhangi bir anormalliğe işaret etmiyorsa basit beslenme değişiklikleri yararlı olabilir. Bu değişiklikler diyetinizde su veya diğer sıvıların artırılmasını içerir. Ayrıca lifli besinlerden olan taze sebze ve meyveler da diyetinize dahil edilmelidir. Doktorunuzun önerileri arasında kahvaltılarınızın lifli ya da kepekli tahılla hazırlanan yiyecekler içermesi de olacaktır. Bazen de psyllium içeren bir bağırsak uyarıcı önerilecektir. Bu toz haline getirilmiş bitkisel liflerden başka bir şey değildir suyla veya başka bir sıvıyla karıştırılarak günde bir ya da iki kez içilir. Olabildiğiniz kadar aktif olmaya devam edin. Müshil niyetine satılan maddelerden uzak durun çünkü zamanla kabızlığınızı daha da artırabilirler.

Alıntıdır.