Astım
Astım ataklarını polen ev tozları sigara dumanı viral enfeksiyonlar (soğuk) İklim değişiklikleri eksersiz stres başlatabilir. Öksürük gürültü solunum nefes alma zorluğu.

Saman nezlesi (Alerjik rinit)
Ağaç çimen otların polenleri ev tozları hayvan tüyleri burun tıkanıklığı aksırık burun akıntısı burun tıkanıklığı nedeniyle ağız solunumu göz altlarında renk değişikliği ve şişlik burunda kaşınma gözlerde sulanma

Gıda alerjisi

Tüm yiyecekler olabilir ama özellikle yumurta yerfıstığı süt fındık soya balık buğday bezelye kabuklu deniz hayvanları. Bulantı kusma döküntü solunum ve dolaşım problemleri.

Egzema (Atopik dermatit)

Gıda alerjileri alerjenlerle temas ( polenler ev tozları hayvansal alerjenler). Kolların bacakların boynun kıvrımlarında düzensiz kuru kırmızı kaşıntılı döküntüler.

Kurdeşen

Gıda alerjileri veya ilaçlar ( örn; Aspirin penisilin) ancak genellikle sebep bilinmez. Kaşıntılı etraf deriden daha kırmızı veya soluk yama şeklinde döküntüler. Vücudun değişik bölgelerinde olabilir.

Kontakt dermatit
Zehirli sarmaşık deterjanlar ve temizleyiciler kimi kozmetik ve parfümlerdeki kimyasal maddelerle temas. Kaşıntılı kırmızı kabarık döküntüler bazen şiddetli olabilir ve su toplayabilir.

Alerjiyi soğuk algınlığından nasıl ayırabiliriz ?

Alerji: Burun tıkanıklığı su gibi burun akıntısı gözlerde sulanma tekrarlayan aksırık atakları burunda gözde ve deride kaşıntı gibi bulgular verir. Ateş yoktur. Tüm bir sezon sürebilir zaman içinde ataklarla seyreder.

Soğuk algınlığı: Su gibi burun akıntısıyla başlar üç ila on gün içinde ateş zaman zaman aksırık koyu yeşil burun akıntısı eklenir.

Alerji ne zaman ortaya çıkar?
Erken çocukluk döneminde kimi bebeklerde bazen kimi yiyeceklere örneğin inek sütüne karşı allerji gelişir. Kimilerinde ilk bulgular ergenlikte görülür ama genellikle astım ya da saman nezlesinin ilk bulguları ilkokul sıralarında çıkar. Bebeklikte şiddetli egzema ya da dermatiti olan kimi çocuklarda daha ileri yaşlarda saman nezlesi ya da astım görülebilirken kimilerinde bu problemler kaybolur.