REFLÜ NEDİR? (GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ)

Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye gelir. Yani mide yukarında yemek borusuyla bağlantılıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu durum uzun süre devam ederse asitli olan mide içeriği yemek borusunu tahriş eder. Yemek borusu kendini mide asidinden koruyamaz hale gelir.

Reflülü kişilerde genelde yemekten sonra ağza acı su ve besin gelebilir. Reflünün oluşmasında bir diğer faktör mideyle yemek borusu arasındaki kapağın görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar. Bu kapak mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engellemektedir.

Tüm dünyada sık görülen bir hastalık olan reflü ülkemizde de bir hayli fazla görülmektedir. Yapılan araştırmaya göre her 5 yetişkinden birinde reflü vardır. A.B.D' de bu oran yüzde 0.5'tir.

REFLÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Reflü görülen kişilerde şu belirtilerden bazıları vardır:

Mide yanması en çok şikayet edilen rahatsızlıktır.
Mide içeriğinin yukarı çıktığını hissetmek
Göğüs bölgesinde yanma
Ağza acı suyun gelmesi
Kalp çarpıntısı
Rahatsız edici mide şişkinliği öksürme
Bazı durumlarda boğazda bir kaç belirti ile kendini gösterebilir;

Boğazda bir şey varmış gibi hissetme ve boğazı temizleme hissi
Yutkunurken zorlanma
Öksürük
Boğaz ağrısı
Stres reflüyü arttırmaz. Fakat reflünün şikayetlerinin hissedilmesine neden olur. Zaten stres gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına yol açacağından ve mide asidini arttıracağından şikayetlerin artmasına yol açar.

Reflü ağız kokusuna yol açabilir. Fakat sadece reflü değil dişlerde meydana gelen bir enfeksiyon bademcik iltihabı sinüzit salyanın azalması da ağız kokusuna yol açar. Bunları reflüden ayırmak gerekir. Bazı durumlarda hasta ağzının kötü koktuğunu söyler; fakat bu diğer kişiler tarafından farkedilmeyebilir. Bu psikolojik bir problemdir ve tedavi edilir.

REFLÜ TANISI

Reflünün tanısında çok kullanılan yöntemlerden biri endoskopidir. Her hastaya uygulanır. Bu yöntemle mide kapağının durumu yemek borusunun hasarı ve diğer mide yüzeyindeki rahatsızlıklar saptanır.

Tanıda kullanılan bir diğer yöntemde ilaçlı bir filmle yemek borusundan ilacın geçişi izlenir ve herhangi bir problem varsa tedavi edilir. Diğer yöntemlerle de yemek borusundaki reflü ph metriyle yemek borusunun besini itme gücü ise manometri ile ölçülür.

REFLÜ TEDAVİSİ

Hastaların alacağı bazı önlemler beslenme konusuna dikkat etmek ve ilaç tedavisi hastalığın kontrol altına alınmasını sağlar. Reflü tedavisinde bir kaç seçenek vardır. Hastalığın ne kadar ilerlediği belirlendikten sonra buna en uygun tedavi doktorunuz tarafından belirlenir.

Tedavi seçeneklerinden birisi ilaç tedavisidir. Bunun için mide asidini kontrol altına alacak ya da salgısını azaltacak ilaçlar kullanılır. Böylece yemek borusuna kaçan asit miktarı azaltılır. Bir çok reflü hastasında olumlu sonuçlar alınır. Fakat ilacın bırakılmasıyla belirtiler şikayetler tekrar ortaya çıkmaya başlar. Çünkü bu ilaç tedavisiyle mide kapağındaki sorun ortadan kaldırılamaz. Bu tedaviyle yemek borusunun tahrişi en aza indirilir fakat safra sıvısı asidik olmadığından yemek borusuna yine kaçar ve zarar verir.

Diğer bir tedavi şekli ise cerrahi tedavidir. Alınan önlemler ve ilaçlarla hastalık kontrol altına alınamıyorsa anti-reflü cerrahisi uygulanmaktadır. Ameliyatla büyük oranda başarı sağlanır ve reflü şikayeti tamamen ortadan kaldırılır. Bu ameliyatta mide kapağındaki bozukluk düzeltildiği için mide sıvısının yemek borusuna geçmesi engellenmiş olur. Tercih edilmesi daha doğru bir tedavi şeklidir. İlaç kullanımına gerek yoktur. Hayat boyunca ilaç kullanmak istemiyorsanız hastalıktan tamamen kurtulmak için ameliyat yeterlidir.

REFLÜNÜN NEDEN OLDUĞU DİĞER PROBLEMLER NELERDİR?

Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da uzun süreli reflü hastalığı ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Normalde yemek borusu mekanik dalga hareketleriyle alınan besinin mideye iletilmesini sağlar. Yani yemek borusu hiçbir hareket yapılmadan yemeğin geçtiği bir boru değildir. Bu yüzden de yutma işlemi aktif bir olaydır. Bu sayede uzanırken bile bir şeyler yediğimizde bunlar mideye iletilir. Reflü uzun sürdüğünde yemek borusunun sürekli tahrişi sonucu hareketliliğinde azalma meydana gelir. Hatta bu tahriş sonucu yemek borusu kısalabilir ve alt ucu daralabilir. Böylece katı besinlerin yutulması güçleşir. Günümüzde uygulanan antireflü ameliyatları bunun gibi geç kalınmış durumlarda uygulanamaz.

REFLÜ HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

Asitli içeceklerden alkol kahve baharatlı yiyecekler çikolata soğan sarımsak gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Bunlar mide asidini arttırıcı yiyecek ve içeceklerdir.
Aspirin ya da ağrı kesici ilaçların mümkün olduğunca az kullanılması gerekir.
Yemek yedikten hemen sonra yatmayın. Çünkü mide asit miktarı yatarken çoktur. Yattığınızda ise baş-boyun bölgenizi yukarıya koyun.
Sigara ve alkol asit dengesini bozacağından mutlaka bırakmalısınız.
Az ama sık yemek yemek her öğün çok fazla yemekten daha iyidir.
İdeal kilonuzda olmanız gereklidir. Bunun için doktor kontrolünde zayıflamanızda fayda vardır.
Kemeri çok fazla sıkmayın dar giysilerden kaçının.
Çok fazla güç gerektirecek işlerden uzak durun.

alıntıdır...