Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Şeker Hastalığı Diyabet

  √ Diyabet nedir? Nasıl meydana gelir?

  Diyabet başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk kan yoluyla taşınan glükozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir.

  Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glükoz pankreas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen kapılar vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun anahtar varlığında açılırlar.

  Diyabet hücrelerin üzerindeki glükoz kapısının açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet anahtar işlevi gören İNSÜLİN hormonu yetersizliğine ve/veya insülinin etkilediği reseptörlerin (hücre kapısındaki kilidin) bozukluğuna bağlı gelişmektedir.

  √ Kaç tip diyabet vardır? Diyabet sıklığı ne kadardır?
  Nedenlerine göre bir çok diyabet tipi olmakla birlikte diyabet vakalarının çok büyük bir kısmını Tip 1 ve Tip 2 diyabet vakaları oluşturmaktadır.

  √ Tip 1 Diyabet
  Daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Tip 1 diyabet pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç (vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması) sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir.

  Mutlak veya görece bir insülin yetersizliği olduğundan hastalar ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyon yoluyla) almak zorundadırlar. Bu nedenle Tip 1 diyabet İnsüline Bağımlı Diyabet (Insulin Dependent Diabetes Mellitus=IDDM) olarak da isimlendirilmektedir. Genel olarak toplumdaki diyabet vakalarının %10unu Tip 1 Diyabet vakaları oluşturmaktadır.

  Çocukluk çağında Tip 1 diyabet sıklığı ülkeler (bölgeler) arasında farklılık göstermekte ve her yıl 15 yaş altındaki 100.000 çocuktan 1-42sinde diyabet gelişmektedir. Tip 1 diyabet genel olarak kuzey ülkelerinde daha sık görülmektedir.

  √ Tip 2 Diyabet
  Sıklıkla erişkinlerde ve şişman (obes) kişilerde görülmektedir. Tip 2 diyabetli hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç (rezistans) sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır.

  Tip 2 diyabetin kuvvetli bir genetik yatkınlık zemininde geliştiği bilinmekle birlikte genetik mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamıştır. Tip 2 diyabetliler hastalıklarının başlangıcında ve sıklıkla çok uzun bir süre insülin ihtiyacı olmaksızın yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu nedenle Tip 2 diyabet İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet (Non-Insulin-Dependent Diabetes Mellitus= NIDDM) olarak da isimlendirilmektedir. Genel olarak erişkin nüfusta %4-8 oranında Tip 2 diyabet görülmektedir.

  √ Diyabetin bulguları nelerdir?
  Diyabete bağlı klinik bulgular vücuttaki karbonhidrat protein ve yağ metabolizmasının bozulmasına bağlıdır. İnsülin eksikliği ve/veya insülin direnci nedeniyle hücrelere giremeyen glükoz belli bir serum düzeyini (180mg/dl) aştığında idrarla atılmaya başlar.

  Böbreklerden atılan glükoz beraberinde sıvı atılımını da arttırır ve sonuçta ÇOK VE SIK İDRAR YAPMA (POLİÜRİ) olur. Vücut poliüri ile olan sıvı kaybını karşılamak için ÇOK SU İÇİLİR ve bu da POLİDİPSİ olarak isimlendirilir. Organizma enerji kaynağı olarak glükozu kullanamayınca bir taraftan İŞTAH ARTAR.

  diğer taraftan yedek enerji depoları olan yağlar ve proteinler yıkılmaya başlar ve bunun sonucunda iştah artmasına rağmen KİLO KAYBI olur. Bu klasik bulguların dışında diyabet hastalarında ÇABUK YORULMA GÖRME BULANIKLIĞI SIK DERİ ENFEKSİYONU KADINLARDA VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONU gibi bulgular da görülür.

  √ Diyabet tanısı nasıl konur?
  Diyabet tanısı çeşitli uluslararası kuruluşların (WHO Amerikan Ulusal Diyabet Veri Gurubu=NDGG) belirlediği ölçütlere göre konmaktadır.

  Bu ölçütler:
  • Klasik diyabet bulguları olan bir kişide herhangi bir zamanda ölçülen plazma glükoz düzeyinin 200 mg/dl'ye eşit ya da üzerinde olması
  • En az 8 saatlik aç (kalori almayan) bir kişide plazma şekerinin 140 mg/dl'ye eşit ya da üzerinde olması. Yakın zamanda Amerikan Diyabet Birliği açlık kan kekeri sınırını 126 mg/dl'ye eşit ya da üzerinde olarak belirlemiştir.
  • Şeker yükleme testinde (OGTT) 2. saatdeki plazma glükoz düzeyinin 200 mg/dl'ye eşit ya da üzerinde olması.

  √ Gizli şeker nedir?
  Halk arasında gizli şeker olarak isimlendirilen durum normal glükoz dengesi ile diyabet arasındaki metabolik durumu ifade etmektedir. Normalde açlık plazma şekerinin 110 mg/dl olması gerekmektedir. İşte açlık plazma şekerinin 110 mg/dl'nin üzerinde fakat 140 mg/dl'nin altında (yeni kriterlere göre 126 mg/dl) olması bozuk glükoz toleransı olarak tanımlanmaktadır.

  Benzer şekilde şeker yükleme testi yapılan kişilerde 2. Saatdeki plazma glükoz düzeyininin 140 mg/dl'nin üzerinde fakat 200 mg/dl'nin altında olması da bozuk glükoz toleransı olarak isimlendirilmektedir. Bu durumdaki kişilerin gün boyu kan şekerleri normaldir ve diyabetin klasik bulguları görülmez. Bununla birlikte bu kişiler Tip 2 diyabet için en riskli grupta olduklarından yaşam biçimlerini yeniden düzenlemeleri gereklidir.

  √ Öneriler
  *Her zaman yanınızda şeker bulundurun!
  *Üzerinizde şeker hastası olduğunuzu belirten ve acil durumda ulaşılmasını istediğiniz telefon numaralarının kayıtlı olduğu özel bir belge bulundurun!

  √ Şeker hastaları yolculuk yapabilir mi?
  Şeker hastalığı yolculuk yapmayı engelleyen bir hastalık değildir. Yolculuk yapan ya da otomobil kullanan bir diyabetli için en önemli tehlike HİPOGLİSEMİ yani kan şekerinin normal düzeyinin altına düşmesidir. Özellikle otomobil kullanmak ağır işler grubunda değerlendirilmektedir. Otomobil kullanan kişi saatte ortalama 250-300 kalorilik enerji harcar. Bu yüzden yola çıkmadan önce bazı noktalara dikkat etmek gereklidir.

  √ Şeker hastalarının yolculuk hazırlıkları
  * Uzun yola çıkmadan önce kan şeker düzeyine bakılmalı ve genel bir doktor kontrolünden geçilmelidir.
  *Herhangi bir acil durumda tıbbi yardımın nerelerden alınabileceği öğrenilmelidir.
  *Kişinin şeker hastası olduğunu belirten bir kimlik kartı kolye ya da bilezik taşınmalıdır. Diyabet kimlik kartında hastayı izleyen doktorun ismi acil bir durumda hemen ulaşılabilecek bir telefon numarası son kullanılan ilaçlar ve dozları yer almalıdır.
  *Tüm şeker hastalarının yanlarında şeker ya da çok hızlı emilen şekerli besinler (hazır meyve suyu gibi) ile çantada yedek ilaç (haplar ve insülin) ve enjektör bulundurmaları gerekir. Herhangi bir yaralanma olasılığına karşı steril pansuman gereçleri ve dezenfektan bir madde bulundurulmalıdır.

  √ Yolculuk Sırasında
  *Yolculuk sırasında insülin şişelerinin aşırı soğuk ya da sıcaklarda kalmamasına dikkat edilmelidir.
  *Uzun yolculuklarda özellikle insülin kullanan hastaların genellikle sabah alınan insülin dozunu azaltmaları; sık ve düzenli aralıklarla (örneğin 2-3 saatte bir) hafif bir şeyler atıştırmaları gerekir. Ancak yemekler mola verilerek yenmelidir. Düzenli ve yeterli beslenme sık sık su içme düzenli molalar gibi noktalara dikkat edilmelidir.
  *Eğer olanak varsa cepte taşınabilen bir kan şekeri ölçüm aleti ile sürücü ara ara kan şekerini kontrol etmelidir.
  *Ne olursa olsun gece otomobil kullanılmamalı ve alkollü içki alınmamalıdır. Alkolün yaklaşık 3-6 saat içinde kan şekerini düşürme eğilimi gösterdiği bu durumun aşırı açlık durumuna ve kan şekeri düzeyinin düşmesine yol açabileceği unutulmamalıdır.
  *Yolculuk normalde yapılan tedavide bir aksamaya yol açmamalı bunun için gerekli önlemler alınmalıdır.

  √ Temizlik ve Bakım :
  Hekiminiz düzenli olarak ayaklarınızı kontrol etsin! Sizde ayaklarınızı her gün kontrol edin! Her gün ayağınızda olabilecek kesik çizik ve kabarcıkları inceleyin. Ayağınızın her yerine bakın parmak aralarını da gözden geçirin.

  √ Ayaklarınızı temiz tutun!
  Her gün ayaklarınızı sabunlu su ile yıkayın. Ayaklarınızı iyice kurulayın ve nemlendirici krem sürün. Parmaklarınızın arasına fazla nemlendirici sürmeyin.

  √ Ayakkabılar :
  Uygun çorap ve ayakkabı giyin. Dar olan ve ayağınızı sıkan ayakkabılardan kaçının. Kalın pamuklu çorap ve ayak parmaklarınıza geniş yer sunan içi yumuşak olan ayakkabıları seçin. Asla yalın ayak yürümeyin! Terli ayaklar şeker hastalarında sık görülür! Ayaklarınız çok terliyorsa günaşırı değişik ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınız böylece kurur. Her zaman ter emici çorap giyin. Buna karşın ayaklarınız hala aşırı terliyor ve nemliyse hekiminize başvurun.

  √ Yara ve Nasırlar :
  Kesikleri çizikleri ve kabarcıkları tedavi edin. Yaralar iyileşmezse hekime başvurun! Ayağınızda kesik çizik ve kabarcık oluşacak olursa o bölgeyi sabunlu su ile yıkayın. Kabarcıkları patlatmayın ve üzerine antibiyotikli krem sürün. Yara iyileşmezse hekime başvurun. Nasırlarınızı tedavi ettirin! Birçok şeker hastasında ayağın kemiksi bölgelerinde deri kalınlaşır ve nasırlar gelişir.

  Asla bu deri kalınlaşmalarını ve nasırları jilet ve başka keskin araçlarla kesmeyin. Bunun için hekiminize başvurun. Ayaklarınızı aşırı sıcak su ya da soba ile ısıtmaya çalışmayın! Şeker hastalığı duyu sinirlerini zedeleyebileceği için ayağınızın yandığını ve zarar gördüğünü hisssetmeyebilirsiniz.

  √ Tırnaklar :
  Tırnaklarınızı doğru kesin! Ayak tırnaklarınızı düz kesin. Tırnağınızın batmaması için yuvarlak kesmekten kaçının.

  Diğer hastalıkların ayaklara etkisi
  Dolaşımınızı iyileştirmek için çaba gösterin! Yüksek tansiyon yüksek kolesterol düzeyi ve sigara ayaklarınızın sağlığını tehdit eder. Böyle sorunlarınız varsa hekiminize başvurmaktan çekinmeyin

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart şeker hastalığı diabetes mellitus

  Şeker hastalığı (diabetes mellitus) eski çağlardan beri bilinen hayat boyu süren bir hastalıktır.

  Ülkemizde yaklaşık 2 milyon şeker hastasının ve 1.5-2 milyon kadar da gizli şeker hastasının olduğu sanılmaktadır. Vücutta çeşitli organları etkilemesi ve bozması yanında yol açtığı sosyal ve ekonomik sorunlar nedeni ile modern toplumun sosyal bir hastalığı ve problemi olmuştur.

  Nasıl Oluşur
  Şeker hastalığı pankreasta yapılan ve kan şekerini düşürücü bir işlevi olan insülin hormonunun yokluğu veya azlığı veyahut da etkisizliği sonucu oluşur. Kanda şeker (glikoz) seviyesi yükseldiğinde (örneğin yemeklerden sonra olduğu gibi) pankreastaki beta hücrelerinden insülin kana salınır.

  İnsülin vücutta çeşitli dokulardaki (karaciğer kas ve yağ dokuları gibi) hücrelerde bulunan reseptör adı verilen insüline duyarlı alıcılara bağlanarak kandaki şekerin hücreler içine girmesine ve buralarda yakıt olarak kullanılıp enerji oluşmasına imkan sağlar.

  Vücutta insülin yokluğu ya da insülin var olduğu halde etkisiz bulunduğu durumlarda kandaki şeker hücreler içine giremez ve bu şekilde kan şekeri yüksek bir seviyeye çıkar.

  2 Tip Diabet vardır
  2 tip şeker hastalığı vardır. "Tip I diabet"te vücutta insülin eksikliği veya yokluğu söz konusudur. "Tip II diabet"te ise insülin salgılanmakta fakat etkisi yeterince olmamaktadır. Tip 1 diabet genellikle çocuklarda gençlerde seyrek olarak da yetişkinlerde görülebilir. Genetik olarak di ab ete eğilimi olarak bireylerde oluşmakla beraber bu tek başma yeterli değildir. Bunun yanında vücudun müdafaa sisteminde yer alan akyuvarlarm ve bir takım hücrelerin normalde yabancı maddeler ile savaşması yerine kendi pankreas beta hücrelerine hücum etmesi gerekir.

  Bu saldırıları başlatan tetiği çeken çeşitli faktörler vardır. Bunlar virüs enfeksiyonları çeşitli kimyasal ve toksin maddeler stress ve gıdalar (örneğin süt çocukluğu döneminde inek sütü ile beSlenme ayrıca tütsülenmiş gıdalar). Bu şekilde insülin salgılayan hücreler gittikçe harap olur ve insülin salgısı da azalır. Bu yüzden tip 1 diabetin tedavisi sadece insülin hormonunu dışardan enjeksiyonla vermektir.

  Tip 2 diabetin oluş şekli ise tamamen farklıdır. Kalıtım önemli bir roloynar. Ailelerinde diabet hikayesi olanlarda görülme şansı daha fazladır. (Özellikle 40 yaş üstündekilerde). Hastaların çoğu şişmandır. Tip II diabette kandaki insülin düzeyi normal hatta fazla olabilir. Ancak insülinin vücut tarafından kullanılması bozulmuştur. Dolayısıyla şeker hücre içerisine giremez kanda birikir ve kan şekeri yükselmiş olur.

  Tip II diabetin tedavisinde en önemli faktör iyi bir diyet yapmaktır. Uygun egzersizlerde şekerin düşmesine yardımcı olur. Bu şekilde şekeri yeterince düşmeyenlerde kan şekerini düşürücü ağızdan verilen haplar
  Tip 1 diabetin belirtileri genellikle ani olarak başlar. Başlıca belirtileri çok su içme çok yemek yeme çok idrar yapma ani kilo kaybı halsizliktir.

  Tip II diabetin belirtileri ise genellikle yavaş olarak ortaya çıkar. Bunların başlıcaları çok su içme çok yemek yeme çok idrar yapma görme bozukluğu el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma sık enfeksiyonlar kaşıntı yaraların geç iyileşmesi iktidarsızlık (impotans)'tır.

  Gerek tip i ve gerekse tip II diabetin iyi tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar gidebilen göz bozuklukları böbrek yetmezliği kalp hastalıkları ayakta kangren gibi komplikasyonları vardır.

  Bu yüzden hastalık oluşmadan önce bazı tedbirleri almak oluştuktan sonra da hekim ile çok sıkı bir işbirliğine girmek gerekir.

  Tip i diabetiklerin birinci dereceden yakınlarında bazı testlerin yapılması hastalığı önceden belirleyebilir. Yine ailesinde birden fazla diabetik olanların şişmanların bu yönde testler yaptırması hastalığı erkenden gösterebilir.

  Şişmanlık hareketsizlik bu tür insanlarda şeker hastalığı için bir risk olduğundan karbonhidrattan (şekerden) zengin gıdaları azaltmalı dengeli bir beslenme programına girilerek kilo verilmeli egzersiz (günde 45 dakika yürüyüş gibi) yapılmalı yılda 1 kez kan şekeri (gerekirse şeker yüklernesi testi yapılarak gizli şekerin ortaya çıkarılması) kontrolü yaptırılmalıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş