Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gırtlak iltihabı ve gırtlak-nefes borusunun iltihablanması

  Genel
  Genellikle çocuklarda görülen ve hemen daima virusların neden olduğu bir enfeksiyondur. Parainfluenza virus tip 1 (% 65) parainfluenza virus tip 3 influenza virus tip A ve B RSV kızamık ve ECHO viruslar en sık etkenlerdir. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunun bir komponenti olarak görülür. Difteri mikoplazma ve tüberküloz gibi bakteriyel larinks enfeksiyonları de görülebilirse de nadirdir. En sık sonbahar ve kış aylarında görülür.
  Klinik
  Yetişkinlerde soğuk algınlığı semptomları ile birlikte ses kısıklığı ve öksürük vardır birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Yaşı 6 ay ile 6 yıl arasında olan çocuklarda ise viral krup adı da verilen ağır bir tablo gelişir. Bu küçük çocuklarda da genellikle 2-3 gün önceden başlayan hafif ateş öksürük ve birin akıntısı vardır daha sonra havlar tarzda öksürük ses kısıklığı ve inspiratuvar stiridor ortaya çıkar. Ağır vakalarda supraklavikular retraksiyonlar ve siyanoz gibi hipoksi bulguları görülebilir.
  Komplikasyonlar
  Hipoksi subkonjunktival ve serebral kanamalar.
  Tanı
  Klinik tablo tipiktir. Çocukların boğazına bakarken stres ve üst solunum yoluna temasın laringeal tıkanıklığı artırabileceği unutulmamalıdır. Akut faz reaktanları normaldir. Belirgin solunum sıkıntısı varsa ve tanıda şüphe varsa radyolojik inceleme yapılabilir. Tıkanıklık subglottik bölgededir ve yumuşak doku dansitesinde çekilmiş yan boyun gragilerinde bu bölgede “kalem ucu görünümü” olarak adlandırılan daralma görülebilir. Kan gazları bakılabilir ancak çocuk ajite oluyorsa klinik takiple yetinmek en uygun yoldur.
  Ayırıcı Tanı
  Epiglottit larinkste yabancı cisim anjionörotik ödem difteri.
  Tedavi
  Vakaların çoğu evde bol sıvı istirahat antipiretik sedasyon ve buhar ile tedavi edilebilir. Obstruksiyon bulguları varsa % 2.25 epinefrinli % 100 oksijen yararlı olabilir. Düzelme olmazsa tek doz 0.6 mg/kg deksametazon parenteral kullanılabilir. Solunum yetmezliği artıyorsa entübasyon veya trakeotomi ile hava yolunun açılması gerekir.
  Korunma
  Yıllık influenza aşısı dışında etkin bir korunma yöntemi yoktur


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş