Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Büyük Tehlike! Milyonlarcası Geliyor!

  Doğu Cephesinde Nesturiler


  Birinci Dünya Harbi boyunca Doğu cephesinde Kürt adıyla başlayan bir isyan hiç yaşanmadı ama buna karşılık Ermeniler ve Nesturiler hareketlendi…

  Talat Paşa Osmanlı’yı Ermeni tehcirine zorlayan nedenleri ABD büyükelçisine şöyle açıklıyordu;
  ‘Ermenilere karşıtlığımız üç noktadadır:

  İlk olarak Ermeniler Türklerin zararına olarak kendilerini varlıklı yaptılar;
  ikinci olarak bizi yargılamaya ve ayrı devlet kurmaya kalktılar;
  üçüncü olarak açıkça düşmanlarımızı yüreklendirdiler. Kafkasya’da Rusları desteklemişlerdir.

  Sarıkamış başarısızlığımız geniş ölçüde Ermenilerin eylemleriyle açıklanabilir. Bu nedenlerle savaş son bulmadan onları güçsüz bırakmaya kesin kararlıyız.’[1]

  Büyük ayaklanma 20 Nisan 1915’te Van’da başladı.
  Akdamar Adası’ndaki Rahipler Okulu karargahlarıydı. Günümüzde bu karargah ‘dinlerarası diyalog’ adıyla onarılacak Ermeniler bu tarihsel misyonu olan bu karargahta yeniden toplanma fırsatını yakalayacaklardır.

  Ayaklanmayı ilk başlatan Rusya’da ölüm cezasına çarptırılmış olan iki Ermeni komitacı oldu.

  Ayaklanma bastırıldı ve Ermeniler Suriye’de Halep ve Suriye doğusuna techir edildi.

  27 Mayıs 1915’te çıkan yasayla başlayan Ermeni tehcirine Ekim 1916’da son verildi.

  Van’da Ermeni isyanı sürerken Hakkari bölgesinde bu kez Nesturiler ayaklandılar.
  Nesturi olaylarının da ayrı bir tarihsel süreci vardı Büyük Harp’te yeni ortaya çıkmış bir isyan değildi…

  Nesturilerin Rusya desteğinde ayrı bir devlet kurma hayalleri 1910 yılına kadar gidiyor. Nesturi Patriği Marşamun Benyamin İran’daki Rus Konsolosluğu ile bu amaçla irtibata geçmiş ve Rusya’nın himaye ve kontrolü altında yaşamak istediklerini ifade etmişti.

  Rusya o koşullarında bu talebe ihtiyatlı yaklaşmış olsa da destek vermiş 1911’de Salmas 1912’de Tergevar 1913’te Salduz ve 1914’de Merger ve Bıradost’ta yaşayan Asuriler Rus Selefyan Kilisesi’ne katılmıştı.

  Van’daki Ermeni ayaklanmasını fırsat bilen işte bu Nesturiler ayaklanmıştı.

  10 Mayıs 1915’te Patrik Marşamun bir açıklama yaparak Osmanlı’ya karşı 20.000 Nesturi’yle Rusların ve İngilizlerin safında savaşacağını ilan etti.

  Ruslar bu Nesturilerle ‘keşif kolları’ ve ‘avcı taburları’ kurdular. Çıkardıkları isyanda bölgede yerleşik çok sayıda Kürt’ü katlettiler. Bunun üzerine Osmanlı bölgedeki Kürt aşiretlerinin de desteğini alarak karşı bir harekata girişti.

  İsyanı bastırmakla görevli Türk birliği kısa sürede bölgeye hakim oldu; Talo ve Altu bölgesinde bulunan asi Nasturiler tamamen etkisiz hale getirildi.

  Dr. Suat Akgül’ün şu tespitleri Büyük Harp’te Kürtlerin kimden yana tavır almış olduğunu görebilmek açısından önemlidir;

  ‘Bu tenkil harekatı sonunda asi Nasturilerden 1.200’ü ölmüş 60.000 hayvanı da telef olmuştur. Türk birlikleri ise 18 şehit vermiştir. Bu şehitlerin tamamı Kürt ahvadındandır’.

  Rusya hesabına çalışan Kürt ayrılıkçısı ve resmi Rus ajanı Abdürrezzak Bedirhan’ın Türk devleti aleyhine yürüttüğü faaliyetler de bu döneme rastlamaktadır.[2]

  Ruslara gelince…

  Birinci Dünya Harbi’nde Rusların iki amacı vardı: İlki Boğazları ele geçirmek; ikincisi ise Akdeniz’e açılmaktı.

  Rus ordularının Anadolu’yu işgal stratejisine bakıldığında bu amaçlar görülüyor: Erzurum-Erzincan hattından Anadolu’nun kalbini vurmak; Bağdat-Musul-Diyarbakır-Harput-Malatya hattı üzerinden İskenderun- Mersin’e ulaşmak.

  Bu amaçlarla Ruslar bir koldan Erzurum’a doğru ilerlerken diğer bir koldan da Hakkari-Musul istikametinde işgali sürdürmüştü.

  7 Mayıs 1916’da Ruslar dört tabur 11 süvari bölüğü ve altı top ile Helena[3] gediğine saldırdılar. Taburlardan biri Baykal Kazak livasıdır bir de Nesturi müfrezesi vardır. Helena Gediğini geçen Rus askeri aynı gün Besusin[4]’e vardı ama Zinabar’ı geçemedi orada kaldılar.

  Bir başka Rus kolu ise Yüksekova-Oramar(Dağlıca) yolu üzerinden Revanduz’a kadar ilerlerdi ama orada güçlü bir aşiret direnişi ile karşılaştılar.[5]. Rusları bu noktada durduran Musul vilayet bölgesindeki en güçlü Kürt aşireti Berzencilerin lideri Şeyh Mahmud oldu.

  Sonrasında Ruslar 1917 Bolşevik ihtilali nedeniyle bu bölgelerden tamamen çekildiler. Aynı bölgedeki Ermeni-Nesturi ayaklanmaları da bastırılmıştı.

  Bu tabloya bir bütün olarak bakıldığında Doğu cephesinde Osmanlı’ya karşı bir Kürt isyanı yoktur aksine Osmanlı’yla birlikte hem Ruslara hem de Ermeni-Nesturi çetelerine karşı savaştıkları açık.

  Şimdi bugüne dönersek PKK terör örgütünün Ermeni Taşnak çeteseiyle olan bağı biliniyor zaten PKK da gizlemek gereğini artık duymuyor yani PKK bir Ermeni ittifak örgütüdür.

  Bugün çok önemli bir başka mesele daha var o da sığınmacılar…
  1915 Techir kararına bakıldığında çok sayıda Ermeni’nin Suriye/Halep’e ve Suriye’nin doğusuna techir edildiği biliniyor.

  Şimdi bu tabloya 1915 ve 1924 isyanlarından kaçan Nesturileri de eklersek Halep ve Suriye doğusundan çok sayıda Nesturinin de bulunduğu biliniyor.

  Bugün burada PYD/YPG adıyla PKK’nın kollarının silahlı faaliyet gösterdiği de biliniyor.

  Türkiye’ye alınan milyonlarca sığınmacının da bu bölgeden gelerek Türkiye’ye yerleştiği de biliniyor.

  Bu durumda sakın bu sığınmacılar 1915 Ermeni isyanından kaçan ve techir edilen Ermeniler ile 1915 ve 1924 isyanlarından kaçan Nesturiler olmasın!

  Bu önemli çünkü eğer ki bunlar o Ermeniler ve o Nesturiler ise Türkiye 1915’teki tehdit ve tehlikeyle şimdi yeniden karşı karşıyadır; nüfus yoğunluğunu Türkiye’nin belli bölgelerinde elde edecek olanlar “ileri demokrasi” gölgesinde yarım bıraktıkları işe devam edeceklerdir demektir!

  Birinci Dünya Harbi’nde İngiliz projesi Türkiye’nin doğusunda bir Ermeni devleti bir Kürt devleti ve aralarında bir Nesturi devletine planına dayanıyordu.

  İkinci Dünya Harbi sonunda Stalin Projesi Kürtlerin desteğinde bu Ermeni ve Nesturi çeteleriyle Akdeniz’e inmek ve Ortadoğu’da at koşturmak planına dayanıyordu.

  Şimdi bugüne bakıldığında Birinci ve İkinci Dünya harbinde gerçekleştirilemeyen İngiliz ve Rus planlarının yeniden hayata geçirilmek istendiği görülüyor.

  Planın taşları PKK-PYD-YPG-Barzani üzerine kurulu. IŞİD de bonusları oldu.

  Durum bu; tespitlerimizz doğru değilse eğer buyursun AKP Hükümeti bie bu gelen milyonlarca sığınmacının kim olduklarını açıklasın!


  [1] Age s. 105.
  [2] Suat Akgül Musul Sorunu ve Nesturi İsyanı s. 70 Berikan Yayınları 2001.
  [3] Helena: Hakkari/Şemdinli Alan köyü ve karakolunun eski adı.
  [4] Besusin; Şemdinli/ortaklar köyünün eski adı.
  [5] Muzaffer İlhan Erdost ‘Şemdinli Röportajı’ s. 40 Onur Yayınları 1987.


  BİLGETÜRK

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  PKK bir Ermeni ittifak örgütüdür.

  Kaynak:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Birileri bunun farkına varır umarım.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş