Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kazım Karabekir Paşadan Ermenilere Büyük Uyarı


  KARABEKİR PAŞA’DAN BÜYÜK UYARI


  Kurtuluş Savaşı kahramanı Kazım Karabekir Paşa’nın anılarında da Ermeniler oldukça önemli bir tutuyor.

  Karabekir Paşa bin yılı aşkın bir süredir birlikte yaşadığımız Ermeniler’in sevimli ve sempatik özelliklerini çok samimi bir dille bakınız nasıl ifade ediyor;

  “Van’ın ‘Şahın Bağları’ vardı. Dünyanın en nefis üzümleri burada yetişirdi. Bu bağları ilk ortaya çıkaranın Karamanlı hemşehrilerimiz olduğunu babam anlatırdı.

  Sultan Fatih pek sık ve çok olan Karaman halkından bir kısmını Rumeli’nde Manastır ve Debre dolaylarına ve Anadolu’dan Van’a göç ettirmekle siyasi olduğu kadar da oraların her hususta terakkisine ve kalkınmasına sebep olmuş.

  İşte meyvecilik ve üzümcülükte öteden beri pek mahir olan Karamanlılar Van’ı cennete çevirmişlerdi. Hala Karaman’dan gelen ailelerin torunları burada tanınmış ailelerdir.

  Bizi birkaç kere Şahın Bağları’na götürdüler. Geniş bir saha. Herkesin servetine göre birkaç uzun arkı da vardı. Arklar arasındaki yüksek toprak kısmı iki sıra üzüm çubukları.

  Bu sıraların biri bazan bir Türk’ün diğeri de bir Ermeni’nin. Arada ne çit var ne duvar. Bizi davet eden Türk’tü. Onun tarafında üzüm salkımlarını koparırken yandaki arktan da Ermeni kızları yanlarında erkek olmaksızın sepet sepet üzüm topluyorlardı. Bize güzel salkımlar da verdiler ve konuştular.

  Türk’ü Ermeni’si bir arada üzüm topluyordu. Bunlar sanki o cennet köşesinin müşterek sakinleriydi. Ne kaba bir hareket ne ahlaksızca laf atma görülmüyor ve işitilmiyordu.”

  Böylesine duygu dolu satırlardan sonra Kazım Karabekir Paşa Ermeniler hakkındaki düşüncelerini şu çarpıcı sözlerle tamamlıyor;

  ‘İşte bu melekler gibi yaşayan bu halktır ki Avrupa siyasetine kurban olarak birbirini boğazlayacak ve birbirinin evini barkını yakacaktır. İşte meşhur kutup kaşifi Nansen deCemiyet-i Akvam murahhas üyesi olarak bir heyetle1926’da Ermenistan’ı dolaştıktan sonra yazdığı eserin sonunda şu sözleri söylemek zorunda kalacaktı;

  ‘Avrupa politikasına karıştırılan Ermeni halkına yazık oldu. Bir Avrupalı diplomatı tarafından adının hiç ağza alınmaması kendisi için daha hayırlı olurdu.”

  Ama Avrupalı diplomatlar Ermenileri dillerine dolayacak ve bu da Ermeniler için hiç de hayırlı olmayacaktır.’[1]

  İşte Karabekir Paşa Ermenileri böyle uyarıyor Avrupa’nın kışkırtmalarına gelmeyin yoksa zararlı çıkarsınız diyor.

  Bugün yine Ermeniler üzerinden Avrupa oyun oynuyor ve sığınmacılar adı altında 1915 Ermeni tehcirine uğrayanları geri Türkiye’ye getiriyor ve ya sonra?

  Bizce Ermeniler Kazım Karabekir Paşa’yı iyi dinlemeli yoksa tarih yine tekerrür edecek gibi görünüyor…

  [1] Kazım Karabekir Ermeni Dosyası s. 14Emre Yayınları No: 28 Yakın Tarih Dizisi No: 17 Ocak 1995.


  BİLGETÜRK

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Belli ki Ermeniler Kazım Karabekir paşayı dinlememişler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş