Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 28 Şubat : Postmodern Darbenin Öyküsü | 28 Şubat Fotoğrafları

  28 Şubat'ın üstünden 14 yıl geçti
  Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) 28 Şubat 1997'deki toplantısında alınan kararların üzerinden 14 yıl geçti. MGK tarihinin en uzun toplantısında alınan kararlar yeni bir siyasi dönemin kapısını açtı.  Derlenen bilgilere göre bazı çevrelerce "postmodern darbe" olarak nitelenen ve yoğun tartışmalara neden olan 28 Şubata giden süreçte Türkiye tarihinin en sıcak yıllarından birini 1997'de yaşadı.


  Necmettin Erbakan'ın başbakanlığında 28 Haziran 1996'da RP-DYP koalisyonu şeklinde kurulan 54. Hükümette DYP Genel Başkanı Tansu Çiller Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

  Hükümet yetkililerinin 1996 sonbaharından itibaren yaptığı bazı konuşmalar nedeniyle Türkiye 1997'ye rejim tartışmalarının gerginliğiyle başladı.

  3 Kasım 1996'da meydana gelen trafik kazasının ardından patlayan "Susurluk" skandalıyla çalkalanan ülkede Aczmendiler'in eylemleri de gündeme geldi.
  Ramazan nedeniyle resmi dairelerdeki mesai saatlerinde mahalline göre yapılan düzenlemeler ve çalışanların iftar saatine yetişebilmeleri için bazı illerde öğle tatilinin kısa tutulması bazılarında öğle tatili uygulanmaması tartışmalara yol açarken; dönemin Başbakanı Erbakan tarikat tartışmalarının yoğunlaştığı bir sırada Başbakanlık konutunda bazı tarikat ve cemaat liderine iftar yemeği verdi.


  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı RP Kayseri il örgütünün Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olarak üniforma niteliğinde tek tip kıyafet giydirdiği görevlilerle ilgili olarak bu partiye 30 Ocak 1997'de uyarıda bulundu.

  Başsavcılık RP Kayseri İl Yönetim Kurulunun 30 gün içinde görevden el çektirilmesini istedi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı fesih işleminin yapılmaması halinde RP hakkında kapatma istemiyle dava açılacağını bildirdi.
  Kudüs gecesi
  Sincan'ın RP'li Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ın 31 Ocak 1997'de düzenlediği "Kudüs Gecesi"ne İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri de katılarak bir konuşma yaptı.
  Gecede "intifada" hareketini canlandıran bir oyun sergilendi ve gösterinin yapıldığı çadıra Hizbullah ve Hamas örgütlerinin liderlerinin posterleri asıldı.  Başbakan Erbakan 1 Şubat 1997'de kamuoyundan gelen tepkiler ve DYP'deki bazı bakanların "imza koymayız" direnişine karşın üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan kararnameyi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açtı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Bu arada Susurluk'taki trafik kazasıyla ortaya çıkan karanlık ilişkileri protesto etmek amacıyla düzenlenen "Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık" eylemi başladı.  Öte yandan Sincan'da düzenlenen "Kudüs Gecesi"ne tepkiler yağmaya başladı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve DGM Başsavcılığı Kudüs Gecesi ve geceyi düzenleyen RP'li Belediye Başkanı Bekir Yıldız hakkında 2 Şubat 1997'de ayrı ayrı soruşturma açtı.
  Sincan'daki açıklamasıyla tepkilere neden olan İran Büyükelçisi 3 Şubat 1997'de Dışişleri Bakanlığına çağrılarak protesto edildi.  Sincan'da Kudüs gecesiyle ilgili haber yapmak üzere bulunan Star muhabiri Işın Gürel Recep Gülmez adlı bir kişi tarafından dövüldü. Recep Gülmez daha sonra iki günlük bir takipten sonra tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne konuldu.
  SİNCAN'DAN GEÇEN TANKLAR
  Birçok çevrede bir askerlerin "uyarısı" olarak algılanan ve kamuoyunun belleğinde 28 Şubatı "sembolize" eden "Sincan'dan tankların geçmesi" hemen bu olayın ardından geldi.
  Sincan'da 4 Şubat 1997'de 15 tank ve 20 kariyer ilçeden geçerek Yenikent'teki tatbikat alanına gitti. Sabahın erken saatinde tankları gören Sincanlılar "darbe" olduğunu sanarak şaşkınlık yaşadı.


  Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener Sincan'dan tankların geçtiği gün Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ı görevden uzaklaştırdı. Ertesi gün Bekir Yıldız Ankara DGM'deki sorgusundan sonra Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındı.Yıldız DGM'deki iadesinden sonra 9 kişiyle birlikte yasa dışı silahlı çeteye yardım ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik iddiasıyla tutuklandı.
  Dönemin Cumhurbaşkanı Demirel "Dini siyasete alet etmek isteyenler hem suç hem günah işliyor" açıklaması yaptı.
  Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 9 Şubatta yayımladığı bayram mesajında "Türk Silahlı Kuvvetleri laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğü uğrunda her türlü görevi yapacak azim ve kararlılığa sahiptir" dedi.
  Başbakan Erbakan "Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık" eşlemine katılanları eleştirerek "Işık kapatan fesat" dedi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın eylem için "Elektrikleri söndürüp mum söndü oynuyorlar" dediği iddiası Alevi vatandaşların tepkisine yol açtı.Adalet Bakanı Kazan ise "Mum söndürme Alevilerin ananesidir" dedi. Toplumun çeşitli kesimleri Kazan'ın istifasını istedi.

  Kazan 14 Şubatta Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ı cezaevinde ziyaret etti.

  Tepkilere neden olan ziyaret için Kazan "Ziyaret medeni bir yaklaşım" dedi.

  Sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri tarafından Ankara'da miting düzenlendi.
  HÜKÜMETTE ÇATLAK...

  DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller 17 Şubat 1997'deki GİK toplantısında "RP'nin son çıkışlarından rahatsız olduğunu" söyleyerek "Başbakan Erbakan'ı bu konuda ikaz edeceğim" dedi.

  Adalet Bakanı Kazan'a ilk tepki hükümet ortağı partiden Devlet Bakanı olan Işılay Saygın'dan geldi. Saygın Medeni Kanun'un Kabulünün 71. yıldönümü nedeniyle Kazan'a yapılacak ziyareti iptal etti.
  Çiller
  19 Şubatta Başbakan Erbakan'dan habersiz BBP'ye hükümet ortaklığı önerdi.

  İran Büyükelçisi Bagheri Kudüs Gecesi'ndeki konuşmaların ardından artan tepkiler nedeniyle ülkesine gitti.
  "CUMHURBAŞKANI'NDAN BAŞBAKAN'A UYARI MEKTUBU"
  Sincan'daki Kudüs Gecesi'nden 4 gün sonra İçişleri Bakanlığına bir yazı gönderen dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "belediyelerdeki köktendinci kadrolaşmanın derhal incelenmesini" istedi.


  Bu uyarı üzerine İçişleri Bakanı Meral Akşener valiliklere gönderdiği yazıda Cumhurbaşkanı'na bilgi verilmek üzere konunun araştırılması talimatı verdi. 21 Şubat 1997'de Cumhurbaşkanı Demirel ile görüşen Erbakan "Türkiye'nin rejim meselesi yok" açıklaması yaptı.
  Aynı gün bir başka açıklama da askeri kanattan geldi. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir Washington'da Türk-ABD Konseyi kapanış balosunda "Sincan'da demokrasiye balans ayarı yaptık" dedi.
  Adalet Bakanı Şevket Kazan 24 Şubatta RP yanlısı 15 derneğin temsilcilerini orduyu eleştirdikleri için makamından kovdu. "Sıcak" günlerin ardından 26 Şubatta Cumhurbaşkanı Demirel'in Başbakan Necmettin Erbakan'a "rejim konusunda endişelerine dile getirene bir mektup gönderdiği" belirtildi.  Ve iki gün sonra 28 Şubat 1997'de MGK Cumhurbaşkanı Demirel'in başkanlığında toplandı. MGK tarihindeki en uzun toplantılarından biri olan ve bundan sonraki siyasal ve sosyal gelişmeleri belirleyen bu tarihi "olağan" toplantı 8 saat 45 dakika sürdü.

  Çankaya Köşkü'nde saat 15.10'da başlayan toplantı saat 23.55'te sona erdi. 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  MGK toplantısına Başbakan Necmettin Erbakan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan İçişleri Bakanı Meral Akşener ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hikmet Köksal Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ahmet Çörekçi Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman ve MGK Genel Sekreteri Orgeneral İlhan Kılıç katıldı.
  Toplantı sonrasında yayımlanan MGK bildirisinde "Cumhuriyet ve rejim aleyhtarı yıkıcı ve bölücü grupların laik ve anti-laik ayrımı ile demokratik ve sosyal hukuk devletini güçsüzleştirmeye yeltendiklerinin müşahade edildiği" belirtilerek "Anayasa ve Cumhuriyet yasalarının uygulanmasından asla taviz verilmeyeceği" vurgulanıyordu. 4 maddelik bildirinin son maddesinde şöyle deniliyordu:  "Toplantıda bilhassa Anayasa ile Atatürk milliyetçiliğine bağlı demokratik laik sosyal hukuk devleti olarak belirlenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı çağdışı bir kisve altında zemin oluşturmaya yönelik rejim aleyhtarı faaliyetler de gözden geçirilmiş; Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda çağdaş medeniyet yolunda demokratik sistem içerisinde ilerlemesini teminat altına alan Anayasa ve Cumhuriyet yasalarının uygulanmasından asla taviz verilmemesi gerektiği; Anayasa'nın tanımladığı Cumhuriyetin demokratik laik ve sosyal hukuk devlet ilkelerinin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesine imkan sağlayacak güvenlik huzur ve toplumsal barışın önem ve öncelik taşıdığı; Cumhuriyet ve rejim aleyhtarı yıkıcı ve bölücü grupların laik ve anti-laik ayrımı ile demokratik ve sosyal hukuk devletini güçsüzleştirmeye yeltendikleri;


  Türkiye'de laikliğin sadece rejimin değil aynı zamanda demokrasinin ve toplumun huzurunun da teminatı ve bir yaşam tarzı olduğu; devletin yapısal özünü oluşturan sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleri anlayışından vazgeçilemeyeceği yasalarla belirlenmiş kuralların gözardı edilerek yapılan çağdışı uygulamaların da hukukun üstünlüğü ilkesiyle bağdaşmayacağı; Türkiye'nin 1997 yılı içinde AB'ye tam üye olacak ülkeler listesine girmeyi öncelikli bir hedef alarak sürdürdüğü böyle bir dönemde resmi ve sivil kurum ve kuruluşların bu sürece katkıda bulunmasının gerekli olduğu bu sebeple demokrasimiz hakkında kuşkulara yol açacak


  Türkiye'nin yurtdışındaki imajını ve itibarını zedeleyecek her türlü spekülasyona son vermek gerektiğini Türkiye Cumhuriyeti'nin laik demokratik insan haklarına saygılı sosyal bir hukuk devleti olduğu yolundaki temel ilkelerinin Anayasamızın ve devletimizin teminatı altında olduğu; rejimin kendisine ve geleceğine yönelik tartışmaların içinde bulunduğumuz ortamda Türkiye'ye yarardan çok zarar verdiği; açıklanan bu esaslar aksine davranışların toplumumuzda huzur ve güveni bozarak yeni gerginlikleri ve yaptırımlara neden olacağı değerlendirilmiş bu konularda alınacak ve alınması gereken tedbirlerin Bakanlar Kurulu'na bildirilmesine karar verilmiştir."  MGK SONRASI
  Milli Güvenlik Kurulu'nun tarihindeki en uzun toplantılardan biri olan 28 Şubat 1997'de alınan kararlardan sonra siyasi ve sosyal süreç yön değiştirdi. Zorunlu temel eğitimin 8 yıla çıkması ve daha bir dizi kararın uygulanması MGK bildirisinin ardından gerçekleşti.


  MGK bildirisinin yayımlanmasının ardından 1 Mart 1997'de askerlerin MGK toplantısına getirerek hükümetten yapılmasını istediği 20 madde belli oldu.

  Temel eğitimin 8 yıla çıkması imam hatip okullarının meslek okullarına dönüştürülmesi irticai faaliyetlere karıştıkları için TSK'daki görevlerine son verilen askerlerin belediyelerde istihdam edilmesinin önüne geçilmesi istendi.


  MGK bildirisini yorumlayan DYP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller "İktidarın hiçbir icraatı laikliğe aykırı değildir" dedi.


  Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan da "Suni olarak meydana getirilen gerginliği ortadan kaldırmak ülkedeki tansiyonu düşürmek hepimizin görevidir" diye konuştu.

  Erbakan hükümete bildirilmek üzere MGK'da alınan 20 maddelik kararlar listesinde "bazı ifadelerin çok sert olduğunu" öne sürerek kararları imzalamadı.
  Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak "Ordu ile uyum içindeyiz" diyen Erbakan'a "Ordu Atatürk'e inananlarla uyum içindedir" yanıtını verdi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  3 Martta DYP'nin bazı önde gelen isimleri DYP'nin hükümetten çekilmesini istedi. Çiller Başbakanlık'ta biraraya geldiği Erbakan'ı "MGK kararlarını imzalaması" konusunda iknaya çalıştı.
  Erbakan bir basın toplantısı düzenleyerek yeni hükümet arayışlarına sert çıktı ve "Hükümet TBMM'de kurulur MGK'da kurulmaz" diye konuştu. RP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Menderes Erbakan'a "Ya imzala ya çekil" dedi.


  Türkiye'nin önde gelen bazı sivil toplum kuruluşları MGK kararlarına tam destek verdiklerini açıkladı.

  Çiller Erbakan'dan Temmuz 1997'de Başbakanlık görevini kendisine devretmesini istedi. Bu isteği reddeden Erbakan 5 Mart 1997'de MGK kararlarını imzaladı. Çiller Başkanlık Divanı toplantısında MGK kararları ve uygulanması konusunda TBMM'de genel görüşme açılması için Erbakan ile anlaştıklarını genel görüşme önergesini hafta başında Meclis'e sunacaklarını açıkladı.  Ancak diğer partilerin sert tepki göstermesi üzerine bu plan uygulanamadı.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı 5 Martta Başbakan Erbakan'ın görüşme istediğini nazik bir üslupla reddetti.
  Dönemin Cumhurbaşkanı Demirel MGK'nın anayasal ve kendine özgü bir kuruluş olduğunu belirterek MGK kararlarının uygulanmaması halinde devletin yürümeyeceğini uygulamayanların sorumlu olacağını söyledi.


  KARARLARI UYGULAMA KOMİTESİ KURULDU

  Başbakan Erbakan MGK kararları için RP'li bakanlar Fehim Adak ve Şevket Kazan ile DYP'li Nevzat Ercan'dan oluşan bir "uygulama komitesi" kurdu.
  Dönemin DSP lideri Bülent Ecevit 9 Martta RP'nin katılmayacağı ve liderlerin bulunmayacağı hükümet oluşumu çağrısında bulundu. Bunun üzerine DSP'li Hüsamettin Özkan partiler arasında mekik diplomasisi başlattı.
  MGK kararlarının uygulanmasıyla ilgili ilk çatlak 8 yıllık kesintisiz eğitimde çıktı. MGK 8 yıllık temel eğitimin kesintisiz olmasını isterken RP imam hatiplerin orta kısımlarının zorunlu eğitim kapsamında kalmasına yol açacak 5 3 modelinde ısrarlı olduklarını bildirdi.
  Dönemin Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam 10 Martta 8 yıllık eğitim için müfredatın hazır olduğunu Bakanlar Kurulu onaylarsa uygulamaya Eylülde başlanabileceğini bildirdi. Ertesi gün Çiller grup toplantısında RP'yi ve Erbakan'ı uyararak MGK kararlarının Bakanlar Kurulunda ele alınacağını vurguladı ve "Bunun teminatı DYP'dir" dedi.
  RP Grup Başkanvekili Oğuzhan Asiltürk MGK'nın temel eğitimin 8 yıla çıkarılmasıyla ilgili kararını kabul etmeyeceklerini açıkladı. Başbakan Erbakan MGK kararları tartışmasına Bakanlar Kurulu toplantısında son noktayı koydu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş