Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Lozan Barış Antlaşması | Önemi , Esasları ve Sonuçları |

  LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI (24 TEMMUZ 1923)
  Mustafa Kemal Paşa Yunan işgalinin sonuçlarının görülmesi için barış görüşmelerinin İzmir’de yapılmasını teklif etmiş ancak tarafsız bir yer olması sebebiyle İsviçre’nin Lozan kenti tercih edilmiştir.

  Barış görüşmeleri TBMM Hükümeti ile İngiltere Fransa İtalya Yunanistan Yugoslavya Romanya Japonya (Boğazlarla ilgili konularda) Bulgaristan ve Sovyet Rusya arasında yapılmıştır. (ABD Lozan görüşmelerine sadece gözlemci düzeyinde katılmıştır.)

  Görüşmelerde Mondros’u imzalayan Rauf (Orbay) Bey Türk tarafını temsil etmek istemiş ancak Mustafa Kemal Paşa Mudanya’daki başarılı temsili ve kendisine olan bağlılığı sebebiyle İsmet (İnönü) Paşa’yı tercih etmiştir.

  Türk tarafı Lozan’a bağımsızlık kapitülasyonlar ve Ermeni meselesi konularında taviz vermeme kararlılığı ile gitmiştir.

  20 Kasım 1922’de başlayan görüşmeler Boğazlar dış borçlar savaş tazminatı Musul meselesi ve kapitülasyonlarla ilgili iki tarafın da tavizsiz tutumu nedeniyle 4 Şubat 1923’te kesilmiştir.

  Bu dönemde çok yıpranan I.TBMM feshedilmiş ve II. TBMM seçimlerle belirlenmiştir. Görüşmelerin ikinci devresi 23 Nisan 1923’te başlamış ve 24 Temmuz 1923’te anlaşmayla sonuçlanmıştır.

  Lozan Antlaşması’nın Esasları
  1-SINIRLAR:

  A)Suriye Sınırı:
  Fransa ile imzalanan Ankara Antlaşması’ndaki şekliyle belirlenmiştir. (Hatay Misak-ı Milli sınırları dışında kalmıştır.)

  B)Yunan Sınırı:
  Mudanya Ateşkesi’ndeki şekliyle Meriç nehri iki devlet arasında sınır olmuştur. Gökçeada ve Bozcaada dışındaki Ege adaları Yunanistan’a bırakılmıştır. Karaağaç savaş tazminatı olarak Türkiye’ye bırakılmıştır.

  Not: Batı Trakya geri alınamamış; Ege adalarından Oniki Ada ve Meis İtalya’ya diğerleri Yunanistan’a bırakılmıştır.

  C)Irak Sınırı:
  Musul’un statüsü sebebiyle Lozan’da Irak sınırı belirlenememiş sorunun çözümü İngiltere ve TBMM arasında daha sonra yapılacak görüşmelere bırakılmıştır. (Musul 1926 Ankara Antlaşması ile aleyhimizde çözülecektir.)

  2-Boğazlar:
  İstanbul ve Çanakkale boğazları başkanı Türk olan uluslar arası bir komisyon tarafından yönetilecek

  Boğazların her iki yakası 20km silahtan arındırılacak ticaret gemileri Boğazlardan serbestçe geçebilecek savaş gemilerinin geçişi ise sınırlandırılacaktı.

  Not: Boğazların bu durumu Türkiye’nin egemenlik haklarına gölge düşürmüş ancak ileride Türkiye’nin isteği ile Montrö Antlaşması’nda yeniden belirlenecektir.

  3-Kapitülasyonlar:
  Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını önleyen kapitülasyonlar tamamen kaldırıldı. Böylece Türkiye Batılı devletlerin hammadde kaynağı ve pazarı olmaktan kurtarıldı.

  4-Yabancı Okullar:
  Türkiye’deki yabancı okullar tamamen Türk kanunlarına bağlı faaliyet göstereceklerdir. Bu kararla bu okulların Türkiye aleyhine yıkıcı faaliyetlerde bulunmaları önlenmek istenmiştir.

  5-Azınlıklar:
  Azınlıkların sahip olduğu ayrıcalıklar kaldırılmış hepsi Türk vatandaşı kabul edilmişlerdir. Batı Trakya’da yaşayan Türklerle İstanbul’da yaşayan Rumlar hariç Yunanistan’daki Türklerle Türkiye’deki Rumların yer değiştirmesi kararlaştırılmıştır. (Nüfus mübadelesi)

  Not: Türkiye bu kararla Avrupalı devletlerin içişlerine karışmasını önlemeye çalışmıştır.

  6-Patrikhane:
  Patrikhanenin Türkiye’de kalması kararlaştırılmış ancak siyasi yetkileri elinden alınmış patrik seçiminde Türkiye’nin etkili olması kararlaştırılmıştır.

  7-Osmanlı Borçları:
  Duyun-ı Umumiye İdaresi kaldırılmış Osmanlı Devleti’nin dış borçları Osmanlılardan ayrılan devletlerin arasında bölüştürülmüş Türkiye’nin payına düşen kısmının Fransız Frangı olarak ödenmesi kararlaştırılmıştır.

  Önemi:
  1)Günümüze kadar geçerliliğini sürdüren Lozan Antlaşması ile Sevr Antlaşması’nın geçersizliği kanıtlanmıştır.

  2)Yeni Türk Devleti’nin bağımsızlığı bütün Dünya devletleri tarafından kabul edilmiştir.

  3)Kurtuluş Savaşı’nın siyasi safhası da başarıyla sonuçlandırılmıştır.
  4)Misak-ı Milli büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türk tarihinde yabancı devletlerin boyunduruğundan çıktığımızı bizzat kanıtlayan İtilaf devletlerinin Türk adını duymasını sağlayan önemli bir antlaşmadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş