Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Adolf Hitler'in Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye Mektubu

  Türkiye Cumhurbaşkanı Ekselans Bay İsmet İnönü Ankara

  Bay Başkan
  Alman hükümetinin arzu hilafına ve İngiltere ve Fransa'nın 3 Eylül 1939'daki savaş ilanı kararıyla Alman halkına empoze edilen savaşta Alman Reichi'nin şu sıradaki hedefi Avrupa kıtasında İngiliz nüfuzunu bertaraf etmektir. Bu yüz yıllardan beri devam eden Avrupa'daki devletleri birbirine karşı oynayarak yıpratma metoduna son vermenin bir koşulunu oluşturmaktadır. İngiltere'nin Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde askeri nüfuz kazanma yolundaki çabaları Alman Reichi'ni bu bölgelerde toprak kazanma yönünde veya siyasi nitelikte herhangi bir başka amaca yönelik olmayan önlemleri almaya zorunlu kılmaktadır.

  Bu bakımdan Ekselans size Yunan topraklarına yerleşme yolundaki İngiliz önlemlerinin gitgide tehditkar bir nitelik aldığı şu sırada bu koşulların gerektiği belirli karşılıklı önlemleri almaya karar verdiğimi açıklamak isterim.

  Bu nedenle Bulgar hükümetinden Alman Silahlı Kuvvetleri'nin bir kısım birliklerine bu yoldaki belirli güvenlik önlemlerini uygulamak için izin vermesini rica etmiş bulunuyorum. Öteden beri Almanya'ya karşı dostluk ilişkileri içinde bulunan Bulgaristan bu ilişkileri Üçlü Pakta katılmak suretiyle daha da takviye etmiş ve alınacak önlemlerin Türkiye'ye yönelmeyeceğinden emin olarak bunların uygulanması için gerekli izni vermiştir.

  Ben de Ekselans size bu fırsattan yararlanarak resmen bildiririm ki Almanya'nın bu önlemleri hiçbir şekilde Türkiye'nin toprak bütünlüğüne veya siyasi yapısına yönelmiş değildir. Aksine birlikte yürüttüğümüz büyük ve hayati savaşın hatıralarıyla ve bu savaşı izleyen ıstıraplı yılların hatıralarıyla dolu olarak size Almanya ve Türkiye arasında gerçek dostluğa dayanan bir işbirliği için gelecekte dahi bütün koşulların var olduğuna kesin olarak inandığımı belirtmek isterim.

  Çünkü;

  1. Almanya bu bölgelerde hiçbir toprak çıkarı peşinde değildir. Alman birlikleri söz konusu tehlikelerin giderilmesinden hemen sonra Bulgaristan ve Devlet Başkanı Antenoscu ile uyum içinde Romanya'yı terk edeceklerdir.

  2.
  Savaşın sona ermesinden sonra Avrupa'nın yaralarını sarma yolunda başlayacak ekonomik gelişme Almanya'yı ve Türkiye'yi zorunlu olarak tekrar yakın ilişkiler içine sokacaktır.

  Bu alanda önemli bir faktör Almanya'nın çıkarlarını yalnız kendi endüstri mallarının satışında görmediği aynı zamanda en büyük alıcı olma eğilimini de taşıdığıdır.

  Bunların dışında inanıyorum ki savaştan sonra gerçekleşecek yeni anlayışlar düzeni Almanya'yı hiçbir şekilde Türk hükümetinin hedefleriyle karşı karşıya getirmeyecek aksine iki devletin yakınlaşması bu alanda hem Türkiye'nin hem de Mihver Devletleri'nin çıkarına olacaktır.

  Bu bakımdan ben şimdi olduğu gibi gelecekte de Almanya ile Türkiye'yi karşı karşıya getirebilecek hiçbir neden olmayacağı görüşündeyim. Bu düşüncelerle Bulgaristan'da ilerleyen Alman birliklerinin Türk sınırlarından orada bulunmalarının amacı hakkında yanlış bir yorum bulunulmasına meydan vermeyecek kadar uzak kalmalarını emrettim. Şu kayıtla ki Türk hükümeti bizi bu tutumumuzda bir değişiklik yapmaya zorunlu kılacak önlemlere girişmeyi gerekli görmesin. Ancak böyle bir durum dahi Almanya'nın Yunan topraklarına yerleşme amacını taşıyan İngiliz önlemlerine karşı çıkma konusundaki isteğinde bir değişiklik yapmayacaktır.

  Bu mektubumu Ekselans Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkileri hiçbir koşul altında kötüleştirmemek aksine mümkün olan her şekilde iyileştirmek ve uzak gelecekte dahi iki taraf için verimli olacak şekilde düzenlemek yolundaki içten isteğimin bir dile getirilmesi olarak kabul ediniz.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne kadar dostça bir mektupaslına bakarsanız tam bir ültimatom.Çünkü Hitler'in hedefini bugün daha iyi anlıyoruz.Bütün dünyayı işgalden başka bir şey değildir zira.Peki Milli Şef'in tutumu ne olmuştur bu konuda ? Şöyle arz edeyim; Milli Şef Hitler yükselişteyken en büyük Nazi hayranıStalin yükselişe geçincede en büyük Sosyalisttir.Ne demişti Atsız Beğ; ' Politikada taviz vardırşerefli insanlar taviz vermez.' Siz buna ister denge politikası deyin isterse milli politika değişmez bir gerçek vardırki tarihi düşmanlar ancak dış işleri bakanının dostu olabilir.
  Just_BReaTHe, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş