Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Yücelciler

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yücelciler

  Mezarsız Kahramlar; YÜCELCİLER  İkinci Dünya Savaşı’nın ayak sesleri yaklaşmaktadır. Bu şiddetli gürültüden Balkan coğrafyası fazlasıyla etkilenirken dünya savaşını tetikleyen dinamikler bu karmaşık arazide daha bir gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Türkün adalet eli üstünden kalktığından beri Balkanlarda zaten huzur adına bir şey kalmamıştır. Almaz Nazi güçleriyle işbirliği yapan Bulgarlar ya da Tito önderliğinde bölgede etkinleşen komünist örgütlenmenin en büyük hedefi Rumeli Türklüğünü yok etmektir. Bu art ve sinsi niyet bölge Türklerini harekete geçirdi. Uyumayan birileri vardı evladı fatihan topraklarında…

  Balkan Türkleri enselerinde hissettikleri baskılardan kurtulmak Rumeli Türklerinin tabii haklarını elde etmek ve Türk milletini o devrin salgın hastalığı olan komünizm belasından korumak için 1941 yılında Üsküp’te meşaleyi ateşlediler.

  Makedonya’nın Üsküp şehrinde Şuayb Aziz önderliğinde Türk aydınları bir araya gelerek Yücel Teşkilatı’nın çekirdeğini oluşturdular. Teşkilata girerken Kuran Bayrak ve Silah üstüne yemin edilirdi. Bu yemin metninde yer alan “Türklük ve Türkiye Cumhuriyeti menfaatleri için gerekirse kanımın son damlasına kadar çarpışıp canımı vereceğim” ifadesi çok etkileyicidir.

  Teşkilat zamanla büyüdü ve genişledi. 1945 yılında bu direniş ordusu iyice olgunlaştı. Bir yandan kültürel ve sosyal faaliyetler yürütülüyor ve halk bilinçlendirilmeye çalışılıyordu. Köy köy ev ev gezilip Türkler üzerine oynanan oyunlar anlatılıyor ve yerli halk asimilasyona karşı dirençlendiriliyordu.

  Makedonya’da Yücelciler Latin Harfleriyle basılmış ‘Birlik’ adında ilk Türkçe gazeteyi çıkardılar. Üsküp Radyosu Türkçe yayınlara başladı. Türkçe eğitim veren okullar açıldı. Tiyatrolar kuruldu. Bu arada Türkiye Cumhuriyeti ile sıkı bağlar tesis edildi.

  Gizlilik esastı… Komünist rejimin kanlı gözlerinden uzakta yürütülen faaliyetler meyvesini verdi ve direniş fırtınası bütün Makedonya’ya yayıldı.

  Komünist rejim teşkilatın devamlı büyümesi karşısında endişe duymaya başlamıştı. Faaliyet izleniyordu. Türklerin milli ve manevi davalarına sıkıca bağlanarak birlik beraberlik haline gelmesi iktidarı oldukça rahatsız ediyordu.

  1945″te Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Kamil Koperler ve Üsküp Konsoloslu Emin Vefa ile doğrudan kurulan temas artık sonun da başlangıcı olmuştu. Tutuklamalar başladı…

  Hapishaneler dolmuş sıra idamların infazına gelmişti…
  27 Şubat 1948… Üsküp yakınlarında Konjare kırsalı… İdam mangasının önüne dizilen Şuayb Aziz Nazmi Ömer Ali Abdurrahman ve Adem Ali’nin mübarek bedenlerine sıkılan her kızıl kurşun Türkün özgürlük meşalesini ateşleyen bir kıvılcım olmuştu.

  İsmet İnönü rejimi tabii refleks olarak zerre miktar sahip çıkmadı bu direniş aslanlarına… Türkiyede yayınlanan gazetelerin bir manşeti bile aslında infazları önleyebilecek kuvvet ve kudrete sahipti. Sonuçta bu kahramanlar Türkiye ajanlığından suçlanarak idam edildi. Türkiye Cumhiriyetini idare edenler ise keyiflerini kaçırmak niyetinde değildiler.. Her zaman ve her yerde olduğu gibi. Tıpkı Kerküklü Şehitler Nejdet Koçak ve arkadaşlarının Türkiye ajanlığından idam edilirken bırakın yöneticileri bir tek gazetemizin bile bir satır haber yapmadığı gibi.

  Oysa ki; Bulgar işgali sırasında Üsküp”teki Türkiye konsolosluğunun güvenliğini Yücelci gençler sağlamıştı. Ayrıca bölgede Türkiye”yi ilgilendiren her türlü hareketlenme ve istihbarat da Şuayb Aziz ve Nazmi Ömer tarafından Belgrad Büyükelçiliği”ne ulaştırılmış ve böylece Türk devleti doğru bilgilere sahip olmuştu. Ancak ne yoğun mücadele süreci ne seri tutuklamalar ne de idamların infazı sırasında İnönü rejimi teşkilata asla destek çıkmadı. Yardım talebinde bulunan teşkilat mensupları İnönü yönetiminden “Misak-ı Milli dışındaki Türkler bizi ilgilendirmez” cevabını aldılar… Doğrusu Misak-ı Milli dahilinde olan Musul ve Kerkük de aslında onları pek ilgilendirmiyordu.

  İşte o kahramanlardan biri; Şehit Nazmi Ömer… Henüz dokuz aylık evlidir. Kızıl Tito rejimi tarafından içeri alındıktan sadece bir hafta sonra biricik kızı dünyaya gelir. Birlikte tutuklandığı arkadaşlarıyla birlikte savunma hakkı olmadan son hızla yargılanır. Suçları; Türk ve Müslüman olmaktır!..

  Üç ay içinde karar açıklandı. Nazmi Ömer üç arkadaşıyla birlikte idam cezasına mahkum edilmiştir. Üç aylık kızı eşi annesi babası ve kardeşleriyle tel örgü gerisinde son defa görüşmesine izin verildiğinde onları ancak binlerce parça halinde görebilmişti. Gözyaşı sel oldu aktı… Yakınları hüzünle ağlıyordu… Ama Nazmi Ömer ölüme giderken bile son derece metin ve pervasızdı. Ve mübarek ağzından şu tarihi sözler döküldu; “Sakın ağlamayın sizi Türkiyemizin şefkatli kollarına emanet ediyorum. Mahzun olmayın… Yaşasın Türk Devleti…”

  Türk Dünyasında yeteri kadar bilinmeyen Yücel Teşkilatı önder ve mensuplarını rahmet minnet ve saygı ile yâd ediyoruz…


  Yusuf Ziya Arpacık

  Sükut, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Belki de çoğumuz bu olayı bilmez.

  Türkiye'nin karanlık yıllarından birisi oysaki.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Daha bilinmeyenmezarıismi olmayan nice kahramanlar var karanlık yıllarımızdan kalma. İşte asıl kaybettiğimiz noktatarihimizi araştıramıyoruz...
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mezarsız kahramanlarımız.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş