Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Tarihe Geçen Kahraman Türk Kadınları

  ONBAŞI HALİDE


  Romancı Halide Edip Adıvar ise "Halide Onbaşı" olarak İstiklal Savaşı’na katıldı. Uzun süre cephelerde savaşan Halide Onbaşı savaş alanındaki yararlılıkları nedeniyle İstiklal Madalyası almaya hak kazandı. Türk bağımsızlık savaşının bir sembolü olan Adıvar Türk edebiyatına kazandırdığı eserler ile günümüz Türk gençlerine çeşitli dersler vermektedir.

  1919''da Sultanahmet Meydanı''ndaki mitingde halkı işgallere karşı uyandırmak için yaptığı etkili konuşma sonrası hakkında tevkif kararı çıktı.1920''de Anadolu''ya kaçarak Kurtuluş Savaşı''na katıldı.İstanbul Hükümeti tarafından Mustafa Kemal ile birlikte hakkında ölüm kararı verilen altı kişiden biriydi. Mustafa Kemal onu Garp Cephesine tayin etti. Kendisine önce “onbaşı” sonra da “üstçavuş” rütbesi verildi. Savaşı izleyen yıllarda Cumhuriyet Halk Fırkası ve Atatürk ile siyasal görüş ayrılığına düştü. 1917''de evlenmiş olduğu ikinci kocası Adnan Adıvar ile birlikte Türkiye''den ayrıldı. 1939''a kadar dış ülkelerde yaşadı. 1939''da İstanbul''a dönen Adıvar 1940''ta İstanbul Üniversitesi''nde İngiliz Filolojisi Kürsüsü Başkanı oldu 1950''de Demokrat Parti listesinden bağımsız milletvekili seçildi. 1954''te istifa ederek evine çekildi ve 1964''te öldü. Değerli kahramanımız Kurtuluş Savaşını ve Türk kadınlarının mücadelesini anlatan ve Türk klasikleri arasına giren pek çok esere imza atmıştır
  KARA FATMA (FATMA SEHER)

  "Kara Fatma" olarak tarihe geçen 1888 Erzurum doğumlu Fatma Seher Balkan Harbi’ne Edirne’de görev yapan kocası subay Derviş Bey ile katılır. I. Dünya Savaşı’nda ailesinden 9-10 kadınla Kafkas Cephesi’ne gider.

  Kara Fatma Mondros Mütarekesi’nden sonra eşi Ermeniler tarafından şehit edilen kadınları toplayarak Ermeniler ile çarpışır.

  Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek görev isteyen kurduğu milis kuvvetiyle Bursa ve İzmit’in işgalden kurtarılması için mücadele eden Kara Fatma’nın müfrezesinde savaşanların sayısını 350’ye çıkardığı bilinir.

  Sakarya ve Başkomutanlık muhaberelerine de katılan ve üsteğmenlik rütbesine kadar yükselen Kara Fatma 1955 yılında Erzurum’da vefat ederken cumhuriyetin temellerinin atılmasında pay sahibi olmanın mutluluğunu yaşamış kadın kahramanlardandı.

  1888’de Erzurum’da doğdu. Subay Suat Derviş Bey ile evlenip Balkan Savaşı’na katıldı.I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesine gitti.1919''daki Kongre günlerinde Mustafa Kemal''le bizzat görüşebilmek için Sivas''a gitti.Bu görüşmenin ardından Milis Müfreze Komutanı olarak Batı Cephesinde görevlendirildi. 300 kişiyi aşkın birliği ile Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde Mehmetçikle birlikte destanlar yazdı. Büyük Taarruz’un ilk günlerinde General Trikupis‘in birliğine esir düşmüşse de kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçmişti.Kahraman kadın Kurtuluş Savaşı’ndan sonra “üstteğmen” rütbesi ile emekli oldu. Emekli maaşını Kızılay’a bağışladı. 1954 yılında TBMM kendisine yeni aylık tespit etti.

  TARSUSLU KARA FATMA GAZİANTEPLİ YİRİK FATMA

  Asıl adı "Adile" olan "Adile Hala" ve "Adile Onbaşı" diye anılan kadın kahramanın silah arkadaşları arasında "Kara Fatma" olarak anıldığı bilinir. 8-10 kişilik milis kuvvetiyle Afyon Savaşı’na katılan Kara Fatma Tarsus’un kurtulmasında büyük yararlılıklar gösterir.

  Gaziantepli Yirik Fatma ise Gaziantep’in Fransızlar tarafından henüz bütünüyle kuşatılmadığı sırada düşmanın hareket edeceği haberi gelince buna karşı koymak için yola çıkan milis kuvvetine karşı çıkılmasına rağmen zorla katılır.

  Milis kuvvetlerine yardım eden "Nafize Kadın" Yunanlılar tarafından yakalanarak kuvvetler hakkında bilgi alınmak istenir fakat Nafize Kadın işkencelere karşı koyarak hiçbir bilgi vermez.

  Asıl adı Adile olan Adile hala Adile Onbaşı diye bilinen kahraman silah arkadaşları arasında “Kara Fatma” olarak anılırdı. 8-10 kişilik milis kuvvetiyle Afyon Savaşı’na katılmış Tarsus’un kurtarılmasında da büyük yararlılıklar göstermiştir.

  İKİ OĞLUNU ŞEHİT VERDİ KENDİ GAZİ OLDU


  Yunanlıların İzmir’e girmesiyle Milli Mücadele saflarında yerini alan Ayşe Hanım İzmir’in Yunanlıların eline geçmesi üzerine Aydın’a gider. Aydın civarında kahramanca dövüşen Ayşe Hanımın burada büyük oğlu şehit düşer. I. ve II. İnönü Savaşlarına katılan Ayşe Hanım ikinci oğlunu da bu savaşlarda şehit verir. Sakarya Meydan Muharebesi’ne de katılan Ayşe Hanım bu savaşta kasığından yaralanır ve tedavi gördükten sonra müfrezesine katılır.  GÖRDESLİ MAKBULE

  Vatan işgal altındadır; Yunanlılar Sakarya Savaşı’nı kaybetmiş mevzilerine çekilmişlerdir. Gördesli Makbule kocası ile çete kurarak dağlara çıkar. 17 Mart 1922’de Kocayayla’da cereyan eden bir çatışmada Makbule geri çekilen çete arkadaşlarını kınayarak cesaret verici bir konuşma sonrası düşmana saldırır ve başından aldığı kurşunla şehit düşer. Ama silah arkadaşları düşmanı yenerler.

  1921’de eşi Ustrumcalı Ali Efe ile birlikte Milli Mücadelede çete savaşlarına katılmıştı. 17 Mart 1922’de Akhisar Sungurlu hududu üzerinde bulunan Koca Yayla’da elinde silah düşmanla en ön safta savaşırken başından vurularak şehit edilmişti. Henüz 21 yaşındaydı.


  FRANSIZLAR’A YANLIŞ YOL GÖSTEREN KILAVUZ KADIN


  Adana ve yöresinde Fransızlar’a karşı verilen mücadelede yer alan ve milis kuvvetlerine katılan Kılavuz Hatice 8 Mayıs 1920’de milli kuvvetler Pozantı’ya taarruzu başladığında kritik bir duruma düşen Fransızları kandırarak kılavuzluk eder. Hatice kılavuzluk yaptığı Fransızlar’a yanlış yol göstererek Karboğazı’na sokar. Boğazda sıkışan Fransızlar Türk askerine esir düşer.

  Adana’da Fransızlar’a karşı verilen mücadelede yer alan ve milis kuvvetlerine katılan Kılavuz Hatice 8 Mayıs 1920’de milli kuvvetler Pozantı’da taarruza başladığında kritik bir duruma düşen Fransızları kandırarak kılavuzluk etmişti. Hatice kılavuzluk yaptığı Fransızlar’a yanlış yol göstererek Karboğazı’ na sokmuştu. Boğazda sıkışan Fransızlar Türk askerine esir düşmüştü.

  BİTLİS DEFTERDARININ HANIMI


  Kahramanmaraş’ta düşmana karşı verilen mücadelede en fazla yararlılık gösterenlerin arasında Bitlis Defterdarının Hanımı da bulunmaktadır. Bitlis Defterdarının Hanımı olarak bilinen bu kadın kahraman da Kayabaşı Mahallesi’nde 8 düşmanı öldürmüş daha sonra erkek elbisesi giyerek milis kuvvetlerine katılır.  TAYYAR RAHMİYE

  Adana’nın kadın kahramanlarından Rahmiye Hanım da 9. Tümen’in 1920 yılının Şubat ayında Hasanbeyli civarında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılır. Muharebe sırasında ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileri doğru atıldığından dolayı kendisine "Tayyar Rahmiye" lakabı verilir.

  Temmuz 1920’de Osmaniye’deki Fransız karargahına yapılan hücumda arkadaşlarının tereddüdünü görünce "Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olduğunuz halde yerde sürünmekten utanmıyor musunuz?" diyerek hücuma geçilmesini sağladığı tarihi kaynaklarda yer almaktadır.

  Adanalı Rahmiye Hanım 9.Tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. Başlıca görevi keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. Osmaniye yakınındaki demiryolu tünelini o patlatmıştı ve bölgedeki düşmanın cephane ikmalini büyük sekteye uğratmıştı. 1920’de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada askerlerde bir duraksama olunca “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.

  BİNBAŞI AYŞE

  İstikbal Harbi hakkında yazılmış eserlerde göğüs göğüse çarpışmış pekçok Müslüman Türk kadınlarından bahsedilir. Nene Hatun Kara Fatma Ayşe Çavuş isimleri pek sık zikredilen şahsiyetlerdir. Binbaşı Ayşe de adını hep minnet duygularıyla anmamız gereken kahramanlar arasındadır. Binbaşı Ayşe bizzat kendi macerasını şöyle anlatmaktadır:

  “...Büyük harpte Kafkas Cephesi’nde yaralanarak ölen kocamın ve tüm vatan evlatlarının intikamını almaya and içmiştim. Allah bu fırsatı 15 Mayıs (1)335–(1919)’da bana verdi. İzmir’i Yunanlılar işgal ettiği sırada ilk mukâvemetimiz sona erip şehre Yunanlılar hâkim olunca Aydın’a gittim. Orada faaliyete geçerek bir Kuva–yı Milliye birliği teşkil edip bilâhare Nuri Çetesi’ne katıldım. Aydın muharebelerini yaptıktan sonra Koçarlı’ya çekildik. Bu sûretle bilfiil atıldığım İstiklal Mücadelesi’ne başından sonuna kadar iştirak ettim.

  İlk defa Sakarya’da sol kasığımdan piyâde mermisi ile yaralandım. Seyyar hastanede tedaviden sonra tekrar müfrezeme iltihak ettim. Büyük Taarruz’da Mürsel Paşa Fırkası’na iltihak ettik. Ve Ahır Dağları’ndan düşman gerilerine akmağa memur edildik. İzmir’e ilk giden birlikler arasında ben de vardım. Ancak bu arada misketle sol bacağım kırıldı.”...

  Binbaşı Ayşe kocasının en kıymetli birer yâdigârı olarak sakladığı ziynetlerini satarak at mavzer elbise ve çizme tedarik etmiş ve bu mücadelede derece derece terfi ederek Binbaşılığa kadar yükselmiştir.


  SÜREYYA SÜLÜN HANIM

  İşte kahraman Türk kadınlarından bir kahraman; Milli Mücadele yıldızlarından bir yıldız daha: Süreyya Sülün Hanım...Van’da doğmuştur. Yaşadığı kasaba düşmanın korkunç zulüm ve tarruzuna maruz kalmış babası şehit olmuştur. Nihayet biraraya gelen beşyüz civarında cengaver Erek kasabasında toplanarak aziz topraklarını savunmaya karar verirler. Ve tabii Süreyya Sülün hanım ve üç kardeşi de bu kahramanlar meydanındadır.

  ...Yoğun bombardıman altında ilerleyerek Karaköse’ye gelen bu kahraman Kuva–yı Milliyeciler Murat Irmağı boylarında tam bir buçuk ay düşmanla çarpıştılar. Beyazıd’a doğru yürürken yürekler acısı bir manzara ile karşılaştılar. Binlerce Türk köylüsünün işkenceler içinde can vermiş cesetlerini gördüler. Bu mezalimi yapan düşmana hınçla taarruz edenlerin başında Süreyya Sülün hanım vardı...

  Iğdır civarında kanlı çarpışmalar oldu. Düşman birlikleri çok kuvvetli ve Rusya’dan devamlı surette takviye alıyordu. Beşyüz yiğit yılmadan kaçmadan döğüştüler. Ölüyor teslim olmuyorlardı. Bu muharebede Süreyya Hanımın üç kardeşi birden şehadet şerbetini içtiler. Kardeşlerinin kollarında can vermesine rağmen yılmadı ve cenk meydanını terk etmedi. Kala kala dört kişi kalmışlardı. Daha sonra Karaköse’ye çekilen Süreyya Sülün Hanım burada Ziverbey Taburu’na iltihak etti. Bir ara yaralandı ve Erzurum’a döndü  NENE HATUN (1857 - 1955)

  Tarihimize "93 Harbi" adıyla geçen Türk-Rus savaşında Erzurum'un Aziziye Tabyası'nda gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdıran Türk kadını. Erzurum'da doğdu tam doksansekiz yıl orada yaşadı. Bir kahramanlık sembolü olarak tanındı ve anıldı. Ömrünün son demlerini "Üçüncü Ordu'nun annesi" olarak geçirdi. 1955 yılında "Yılın Annesi" seçildikten sonra 22 Mayıs 1955 günü Erzurum'da zatürreeden vefat etti Aziziye Şehitliğine gömüldü.

  93 Harbi" adıyla bilinen Türk-Rus savaşı günlerinde 1877 yılının 7 Kasım gecesi kalabalık bir ermeni çetesi Erzurum''un Aziziye Tabyaları''na gizlice girerek uyumakta olan Türk askerlerini kahpece katletmiş hemen ardından da Rus ordusu Aziziye''yi işgal etmişti.

  Acı haber Erzurum''a tez ulaştı. Camii minarelerinden yankılanan "Moskof Aziziye''ye girdi" sesleriyle birlikte harekete geçen Erzurum Türkleri kadın erkek genç yaşlı çoluk çocuk demeden vatan toprağını korumak için Aziziye''ye doğru sel gibi akmaya başladılar. Silahı olan silahını kapmıştı olmayan da eline ne geçtiyse...

  1857 yılında Erzurum''un Pasinler İlçesi''ne bağlı Çeperli Köyü''nde dünyaya gelen Nene Hatun henüz 15 gündür Erzurum şehir merkezinde bulunmaktaydı. Sokaktaki gürültüler üzerine uyandıklarında kocası odunluktaki baltayı kapmış ve eğer Erzurum işgal edilecek olursa esir düşmektense kundaktaki bebeğini ve kendisini öldürmesini Nene Hatun''a vasiyet ederek dışarı fırlamıştı.

  Tüm Erzurum düşmana karşı tek yürek tek bilek halinde şahlanmışken Nene Hatun durur mu? Kundaktaki birkaç aylık bebeğine sarılıp öptükten sonra belki de bir daha göremeyeceği yavrusunu evde tek başına bırakarak mutfaktaki satırı alıp tabyalara doğru olanca gücüyle koşan kalabalığa katıldı ve Mecidiye''yi aşıp Aziziye''ye vardığında düşmanın kulakları sağır eden tüfek ateşleri altında yaralanana ölene bakmadan ileri atılarak satırıyla önüne çıkan her Rus''u devirmeye başladı.

  93 Harbi''nin komutanı Gazi Muhtar Ahmet Paşa da olayı haber almış ve askerlerini Moskof üzerine göndermişti. Erzurumlular bir koldan Ahmet Paşa''nın askerleri diğer koldan çarpışarak o gün orada bir destan yazdılar. Gün ışıdığında tek bir köpek sağ kalmamış vatan toprağı kurtulmuştu.

  Mutluydu Nene Hatun... Süngü darbeleriyle parçalanmadık yeri kalmamasına ve yanı başında savaşan 16 yaşındaki kardeşi Hasan''ın "Abla ağlama anamız bizi bugün için doğurmuştu. Ben de babam ve dedem gibi şehitlik mertebesine yükselmeyi her zaman istemiştim. Moskof''u kovduk ya gayrısına gam yemem!" diyerek son nefesini vermesine rağmen mutluydu... Çünkü O "Vatan Sağolsun" inancıyla tüm acılara göğüs germesini bilen asil bir ırkın mensubuydu.

  Fakat ne yazık ki yurt ve şeref uğruna mücadele eden her Türk evladının başına gelen O''nun da başına geldi. Gösterdiği kahramanlıkla felaket günlerinin aşılmasında büyük pay sahibi olan Nene Hatun uzun yıllar boyunca unutulmuşluğa terkedilmiş vefatından bir yıl öncesine kadar kendi haline bırakılıp çile ve sefalet dolu bir hayat sürmesi görmezden gelinmiştir. 1954 yılına dek sahip çıkılmayan Nene Hatun bu tarihte 3. Ordu Müfettişi Orgeneral Nurettin Baransel Paşa''nın gayretleriyle aradan yarım asırdan fazla bir zaman geçtikten sonra yeniden hatırlandı ve kaldığı virane evde bir kez daha keşfedilerek kendisine "3. Ordu''nun Nenesi" ünvanı verilip cüzi de olsa maaş bağlandı. 8 Mayıs 1955''te Nene Hatun geç de olsa "Yılın Annesi" seçilerek ömrünün son deminde mutlu edilmiştir. Ancak geç gelen bu saadet günleri uzun sürmedi ve 22 Mayıs 1955''te 98 yaşındayken zatürre hastalığından vefat etti.

  Kabri uğruna savaştığı toprakların bağrında Aziziye Şehitliği''ndedir.
  Saygıyla Anıyoruz .


  Nene Hatun Erzurum'da dogdu. 98 yil Erzurum'da yasadiktan sonra yine Erzurum'da zatürre hastaligindan hayata vedâ etti. Ölümünden üç ay önce Türk Kadinlar Birligi tarafindan ANNELER ANNESI seçilmisti.


  NEZAHAT HANIM


  Gördes ve Inönü meydan savaslarinda çarpismalara katilan 70. Alay Komutani Hafiz Halit Beyin kizi olan Nezahat Hanim 8 yasinda öksüz kalmis ve babasiyla cephelerde dolasmistir. Askerlere hizmet ve cesaret veren Nezahat Hanim’in 100 den fazla düsman askeri öldürdügü bilinmektedir.

  Eşini yitiren 70. Alay Komutanı Hâfız Hâlid Bey 8 yaşındaki kızı Nezahat''ı kimseye emanet edemeyip yanına almıştı. Küçük Nezahat Çanakkale cephesinde muharebe havasına alışmış Alay İzmit''e nakledildiğinde talimlere katılarak mükemmel at binmesini silah kullanmasını öğrenmiş ve 12 yaşında "onbaşı" rütbesini almıştı. Babasının yanında cepheden cepheye koşmuş çarpışmalara girmiş ve 100''den fazla düşman askeri öldürmüştü.

  Nezahat Onbaşı 30 Ocak 1921 yılında T.C.’nin İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmesi önerilen ilk vatandaşıdır ve bu öneri TBMM’ de hararetle kabul edilmiş ancak Kurtuluş Savaşı’nın hengamesi içinde işleme konulamamış daha sonra da kararın yerine getirilmesi unutulmuştu. TBMM’nin “Şükran Belgesi’ne” 65 yıl sonra 78 yaşında bir nine iken kavuşmuştu.

  Nezahat Onbaşı 30 Ocak 1921 yılında T.C. nin İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmesi önerilen ilk vatandaşıdır. Bursa Milletvekili Operatör Emin (Erkul) Bey in bununla ilgili önergesi şöyledir:

  Büyük Millet Meclisi Riyâsetine
  Muhtelif cephelerde bilhassa son Gördes ve İnönü muhârebelerinde bilfiil çarpışmalara katılan ve her an askerleri teşcî eden 70. Alay Kumandanı Hâfız Hâlid Bey in kerîmesi 12 yaşlarındaki Nezahat Hanım a ilk İstiklâl Madalyası nın verilmesini teklif ve bu teklifin hey et-i umumiyenin tasdikine arz edilmesini ricâ ederim.

  Bu öneri TBMM de hararetle kabul edilmiş ancak Kurtuluş Savaşı nın hengamesi içinde işleme konulamamış daha sonra da kararın yerine getirilmesi unutulmuştu. Kendisi de hiçbir zaman ne Madalyamı verin! talebinde bulundu ne de TBMM Başkanlığınca alınmış kararın yerine getirilmesi için müracaat etti.Nihayet karardan 65 yıl sonra 78 yaşında bir nine iken TBMM nin Şükran Belgesi ne kavuşmuştu ve bu duygulu anda gözyaşlarını tutamamıştı.

  ve binlercesi...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kahraman Türk Kadınları


  IPAR HAN:


  Doğu Türkistan 1759 yılında Çinliler tarafından işgal edildi.Kahraman Uygurlar 42 kez işgalci Çinlilere karşı bağımsızlık mücadelesi verdi.Çinliler Ruslardan yardım istemek zorunda kaldı.

  Dönemin Doğu Türkistan Hanı olan Cihangir Han şehit edildi.Mücadele bayrağını Cihangir Han’ın eşi Ipar Han devraldı.Çinliler tarafından esir alınan Ipar Han Pekin’de canına kıydı.

  Saygıyla anıyoruz.  DİLŞAD HATUN:

  18.yy’da Doğu Türkistan’da Çinlilere karşı mücadele etti.Cihan Bey’in hanımıdır.Eşi ile birlikte yıllarca Çinlilere karşı savaştı.Eşi Cihan Bey Çinliler tarafından kahpece öldürüldü.Dilşad Hatun Pekin’e gitmesi için hile ile ikna edildi.Eşinin öldürüldüğünü henüz bilmiyordu.Bu acılı haberi Pekin’e vardığında öğrendi.Artık tek amacı vardı.Halkının ve kocasının intikamını almak.İmparatoru öldürme planları yapmaya başladı.Sarayda imparatorun karşısına çıkarıldığında eğilmedi.İmparator’un annesinin emriyle öldürüldü.Bu kahraman Türk kadınının mezarının Kaşgar’da olduğu sanılıyor.Hakkında Japonlar sinema filmi çevirmişlerdir.

  Saygıyla anıyoruz.  BÜYÜKE HATUN:

  Tohtamış Han’ın torunudur.Yıllarca Ruslara karşı savaştı.Esir düştüğünde iffetini korumak için kendi hançeri ile canına kıydı.

  Saygıyla anıyoruz.

  SÜYÜM BİGE HATUN:

  Mirza Haza Han’ın eşidir.1598 yıllarında Rus çarı İvan’a karşı savaşmıştır.Çocuğunun adı Ottamış Han’dır.Kocası ölünce Ruslara karşı mücadeleye devam etti.Bir gece baskınında Ruslara esir düştü.Moskova’da kahrından vefat etti.Aynı zamanda şairdi.

  Saygıyla anıyoruz.

  EMİNE BANU:

  Kırım Hanı Kerim Giray’ın eşidir.Yirmi askeri ile Ruslara kök söktüren bu kahraman Türk kadını aynı savaşta vefat etmiştir.

  Saygıyla anıyoruz.  TOMRİS:

  Sakaların ve Peçeneklerin hakanı idi.Oğlu ile birlikte ordularının başındaİran şahı Kirus’a karşı savaştı.Aynı savaşta oğlunu kaybetti.Savaşı Tomris Han ve ordusu kazandı.Savaşta İran şahı Kirus’ta öldürüldü.

  Saygıyla anıyoruz.


  ŞERİFE BACI

  1921 yılı Kasım ayında İnebolu''ya önemli miktarda savaş malzemesi gelmişti. Malzemenin bir an önce Kastamonu''ya iletilmesi gerekti. Cepheye gidemeyip de köylerinde kalan yaşlılar sakatlar kadınlar Menzil komutanlığının malzeme taşınması haberi üzerine kağnılarla yola çıktı. İnebolu''dan kağnılara yüklenen cephaneler Kastamonu''ya doğru yol aldı. Bu cephane kollarında hep kadınlar vardı. Bunlardan biri de Şerife Bacı idi. Şerife Bacı top mermileri ıslanmasın diye kazağını mermilerin üzerine örtmüş yavrusu ölmesin diye üzerine abanmış ve soğuktan ölmüştü ama ölene kadar vücut sıcaklığını yavrusuna vermişti. Bugün Kastamonu''da şanına layık güzel bir anıtı var.Kastamonulular şehit Şerife Bacı’nın adını her yerde yaşatıyorlar.

  ŞERİFE BACI
  1921 yılı Kasım ayında İnebolu ya önemli miktarda savaş malzemesi gelmiştir. Malzemenin bir an önce Kastamonu ya iletilmesi gerekir. Cepheye gidemeyip de köylerinde kalan yaşlılar sakatlar kadınlar Menzil komutanlığının malzeme taşınması haberi üzerine kağnılarla yola çıkarlar. İnebolu dan kağnılara yüklenen cephaneler Kastamonu ya doğru yol alır.

  Bu cephane kollarında hep kadınlar vardır. Bunlardan biri de Şerife Bacıdır. Şerife Bacı top mermileri ıslanmasın diye kazağını mermilerin üzerine örtmüş yavrusu ölmesin diye üzerine abanmış ve soğuktan ölmüştür ama ölene kadar vücut sıcaklığını yavrusuna vermiştir.

  Bugün Kastamonu da şanına layık güzel bir anıtı vardır.


  HALİME ÇAVUŞ (KOCABIYIK)

  Kastamonulu Halime Çavuş uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girdi erkek gibi traş oldu saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Gün geldi savaş bitti ancak o ne asker üniformasını çıkardı ne de her sabah traş olmaktan vazgeçti. Savaş sonrası Mustafa Kemal Paşa tarafından Ankara’ya çağrıldı. O’nun “ Seni yollamıyorum bizim kızımız ol” önerisine “Annem babam beni bekler” şeklinde cevap veren Halime Çavuş “Ben ana-babaya itiatli evlada saygı duyarım” diyen Mustafa Kemal Paşa tarafından çeşitli hediyeler verilerek tekrar evine yollandı ve kendisine maaş da bağlandı.

  Kastamonu da doğan anne-babasının kızım gitme şeklinde yalvarışlarını dinlemeden mücadeleye katılan Halime Çavuş uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı na giderken erkek kılığına girdi erkek gibi traş oldu saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı.Mühimmat taşımada birçok görev yaptı. Bir Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı.Bir keresinde İnebolu dan cepheye cephane taşırken Mustafa Kemal Paşa ya rastladı. Ancak rastladığı kişinin O olduğunu bilmiyordu Mustafa Kemal Paşa Sen üşüyor musun böyle? diye sordu. Bey 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak? dedi. Paşa kafa kağıdını istedi. Verdi. Sen kız mısın? Evet.

  Gün geldi savaş bitti ancak o ne asker üniformasını çıkardı ne de her sabah traş olmaktan vazgeçti. Savaş sonrası Mustafa Kemal tarafından Ankara ya çağrıldı. Ailesi önce korktu Paşa Halime yi neden çağırıyordu ki? Gitme dedilero yine dinlemedi ...Kapıda yavere Paşa hangisi bilmiyorum dedi. Yaverin soldaki demesiyle koşup elini öptü. O nun Seni yollamıyorum bizim kızımız ol önerisine Annem babam beni bekler şeklinde cevap veren Halime Çavuş Ben ana-babaya itiatli evlada saygı duyarım diyen Mustafa Kemal Paşa tarafından çeşitli hediyeler verilerek tekrar evine yollandı ve kendisine maaş da bağlandı.75 yaşında hayata gözlerini yumdu.
  HAFIZ SELMAN İZBELİ

  Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından ve Kastamonu’da ilk kadın meclisi üyesi sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle bir “Cumhuriyet kadını” idi…Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu’ daki kadınları toplamış asker için çorap kazak fanila ördürüp cepheye göndermişti. Asker Kastamonu’ya geldiğinde hepsini yolda karşılayıp doyurmuştu. Mustafa Kemal’in Kastamonu’ya geldiği sırada İzbeli Konağı’nı ziyaret ettiği ve karşılıklı kahve içtikleri söylenmektedir.

  Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından ve Kastamonu da ilk kadın meclisi üyesi sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle bir Cumhuriyet kadını idi… Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu daki kadınları toplamış asker için çorap kazak fanila ördürüp cepheye göndermişti.Varlıklı bir aileden geliyordu. Asker Kastamonu ya geldiğinde hepsini yolda karşılayıp doyurmuştu. Hep Ben Cumhuriyetçiyim dermiş. Savaştan sonra yeni baştan herkes gibi Türkçe harflerle okuma yazmayı öğrenmişti.Hafız Selman Hanım a milletvekilliği de önerilmişti. Hafız olduğum için başımı açamam. Başımı açamayacağım için de milletvekili olamam diyerek kabul etmemişti. Mustafa Kemal in Kastamonu ya geldiği sırada İzbeli Konağı nı ziyaret ettiği ve karşılıklı kahve içtikleri söylenmektedir.

  ÇETE EMİR AYŞE

  Yunan askeri Aydın’a doğru geldiğinde iki arkadaşı ile birlikte Menderes’in diğer tarafına geçmeye çalışan Emir Ayşe arkadaşlarının kayıktan düşüp boğulması sonucunda geri dönmüş ve Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış dağa çıkmış Yörük Ali Efe’ye katılmıştı. Aydın’ın kurtuluşu olan 7 Eylül tarihine kadar Yunanlılarla savaşmıştı. Savaş sonrası Atatürk İstasyon Meydanı’nda Çete Emir Ayşe’nin de aralarında bulunduğu kahramanlara İstiklal Madalyası takmıştı. “Savaştım Yunana karşı elimde kalan en değerli şey Atatürk’ün göğsüme taktığı İstiklal Madalyasıdır” demişti.

  Yunan askeri Aydın a doğru geldiğinde iki arkadaşı ile birlikte Menderes in diğer tarafına geçmeye çalışan Emir Ayşe [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]larının kayıktan düşüp boğulması sonucunda geri dönmüş ve Çanakkale de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış dağa çıkmış Yörük Ali Efe ye katılmıştı. Aydın ın kurtuluşu olan 7 Eylül tarihine kadar Yunanlılarla savaşmıştı.Çete savaşları yapmıştı. Aydın kurtulduktan sonra silahını Ali Efe ye teslim edip memleketi İmöy e dönmüştü. Savaş sonrası Atatürk İstasyon Meydanı nda Çete Emir Ayşe nin de aralarında bulunduğu kahramanlara İstiklal Madalyası takmıştı. Savaştım Yunana karşı elimde kalan en değerli şey Atatürk ün göğsüme taktığı İstiklal Madalyasıdır demişti.  SAİME HANIM
  Milli Mücadele döneminde 15 Mayıs 1919 da Kadıköy de düzenlenen mitinge katılmış mitingden sonra tutuklandıysa da kaçarak mücadeleye katılmış yaralanmış ve İstiklal Madalyası almıştı. Savaştan sonra İstanbul Lisesinde edebiyat öğretmenliği yapmıştır.  NACİYE HANIM
  20 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul Üsküdar da düzenlenen mitinge katılan ve söz alan kahramanımız bu mücadelede kadınların da erkeklere yardım edeceği konusunda teminat vermişti.

  FAİKA HAKKI
  Erzurum da toplanan Şark Vilayetleri Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti nin (Temmuz- Ağustos 1919) de etkisiyle kadınlar da protesto hareketine giriştiler. 1919 un Kasım ayında Erzurum Kız Lisesi Müdiresi Faika Hakkı Muradiye Camii nde toplanan kadınlara hitaben yaptığı konuşmada onları etkin protestolarda bulunmaya çağırmıştı. Onun teklifi ile İstanbul u işgal etmiş olan İtilaf kuvvetleri temsilcilerine ve ABD Senatörlerine tepki telgrafları çekilmişti.

  SULTAN HANIM

  Adana bölgesinde çarpışan partizan müfrezesi geçici olarak Toros Dağlarından geri çekilirken Sultan Hanım da inekleriyle beraber onlara katılmış çete dağda kaldıkça ineklerinin sütüyle onları beslemişti. Müfrezedekiler onu sevgiyle anne diye çağırmıştı.

  NAZİFE KADIN
  9 Mart 1922 de Çanakkale Bigadiç civarını kuşatan Yunan ordusu Komutanı Nazife Kadın dan bilgi istemiş ancak o bilmediğini bilse bile asla söylemeyeceğini ifade etmiş bunun üzerine Yunanlılarca fırına atılarak şehit edilmiştir.

  DOMANİÇLİ HABİBE
  Kurtuluş Savaşı sırasında cahil evladının düşmana yol gösterdiğini duyunca İnegöl e inmiş bir kurşunla oğlunu yere serip ardına bakmadan geldiği dağlara geri dönmüştür.  SATI ÇIRPAN
  Millet mekteplerinde okuma yazmayı öğrenen Satı Hanım Kurtuluş Savaşında cepheye sırtında mermi taşımıştı. 1934 yılında Atatürk ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesiyle meclise giren ilk 18 kadın milletvekilinden biri olmuştu. 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  HEPSİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ


  “Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir milletinde Anadolu köylü kadınının üstünde kadın çalışmasını zikretmeye imkan yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını "Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim" diyemez.”

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

  CUMHURİYETİN İLKLERİ
  *İlk kadın profesör: Fazıla Şevket GİZ

  *İlk kadın rektör: Prof. Safet ALPAR

  *İlk kadın avukat: Süreyya AĞAOĞLU

  *İlk kadın savcı: Meliha SAND

  *İlk kadın sayıştay: Fahrünnisa YETMEN

  *İlk kadın danıştay: Şükran ESMERER

  *İlk kadın belediye başkanı: Şadiye ARDAHAN

  *İlk kadın emniyet müdür: Feriha ŞANERK

  *İlk kadın sendika başkanı: Dervişe KOÇ

  *İlk kadın subay: Ülkü Sema TOKSÖZ

  *İlk kadın polis: Betül DİKER

  *İlk kadın doktorlar: Fitnat Celal TAYGUN Safiye ALTAN

  *İlk hemşire: Safiye ELBİ

  *İlk kadın veteriner hekim: Sabire AYDEMİR

  *İlk hostes: Müesser CENAP

  *İlk kadın diş tabibi: Ferdane Bozdoğan ERBERK

  *İlk kadın mimar: Münevver GÖZELER

  *İlk meclisin ilk kadınları: Satı Çırpan KARAMEMET Nakiye ELÜN

  *TBMM’ nin ilk kadın başkanvekili: Nermin NEFÇİ

  *İlk kadın büyükelçi: Filiz DİNÇMEN

  *İlk kadın askeri pilot: Sabiha GÖKÇEN

  *İlk dünya güzelimiz: Keriman Halis ECE
  Yüzü yeşil boyalı kadın savaşçılar

  ÇANAKKALE Savaşı hakkında yıllardan beri araştırmalar yapan Prof. Dr. Mete Tuncoku "Buzdağı’nın Altı" adlı son kitabında bir Anzak askerinin mektuplarına yer vermiş. Mektup şöyle:

  "Benim de vurulduğum 8 Eylül 1915 günü keskin nişancı bir Türk kızı pusuda çarpışıyordu. Gizlendiği yerden gün boyu ateş etti ve çok sayıda adamımızı vurdu. Ancak gün batmadan bir Avustralyalı tarafından vurulmasına gene de üzüldüm. Güzel yapılı ve tahminen 19-21 yaşlarında genç bir kızdı."

  25 Nisan 1915 ile ilgili bir mektuptan:"O bir Türk kadın savaşçısıydı durmaksızın saklandığı evden ateş ediyordu."

  Bir başka anlatış:

  "Burada pusuya yatıp çarpışan keskin nişancıların çoğu kadın veya kız kendilerini yeşile boyayıp ağaçlar ve bodur bitkilerle uyum sağlamışlar." (15 Ağustos 1915)

  Türk kadını Çanakkale’de de Türk erkeğiyle birlikteydi. Siperde kurşun sıkanından cephe gerisinde Mehmetçik için mermi yapıp elbise dikenine kadar.

  Acaba hala aramızda böyle Türk kadınları mevcut mu? Yani şimdi Çanakkale Savaşı gibi bir savaş tekrar yaşansa acaba bu sahneler tekrar canlanır mı? Acaba hala o Türk kanı denilen kanı damarlarımızda taşıyor muyuz?

  alıntı.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  hani nerde şimdi o kadınlar ? maalesef artık yoklar
  EfSuNkaR, Bunu Beğendi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hepsini saygıyla anıyoruz

  Ruhları şad olsun


  Teşekkürler @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş