Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İlk Türk Uçak Fabrikası
  Türkiye'nin ilk uçak fabrikasını

  Nuri Bey252 lira sermayeyle "Türk Zaferi" isminde sigara kağıdı üretmeye başlar. İstanbul ve Anadolu o zamana kadar azınlıkların tekelinde olan yerli malı sigara kağıdını kapışır. Bu sayede Nuri Bey'in kazancı günden güne artar. Bu teşebbüsün üzerinden henüz üç buçuk sene gibi kısa bir süre geçmesine rağmen 252 lira ile işe başlamış olan Nuri Bey'in elinde tam 84.000 liralık büyük bir kazanç vardır.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında demiryollarını millileştirme politikası gereği Samsun-Sivas demiryolu hattının inşasının Türk müteahhitlerine verilmesi kararlaştırılmıştı. Nuri Bey bunu duyunca hiç vakit kaybetmeyerek ihaleye girer ve toplam 1250 kilometre demiryolu yapar ki günümüzde yaklaşık olarak 10.000 kilometre demiryolu olduğunu düşünürsek bu rakamın ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Tabii sadece rayların döşenmesi değilprü ve tünellerin yapılması engebeli arazide dağların delinerek çok büyük kayaların kırılarak yapıldığı zor bir demiryoludur bu... Nuri Bey'in üstlendiği Samsun'dan Erzurum'a kadar uzanan bu demiryollarının yapımı işinde o çevrenin halkı çalışır.

  . O sıralar soyadı kanunu yeni çıkmıştı. Atatürk Türkiye'nin bir çok yerini demir ağlarla ören Nuri Bey'e "Demirağ" soyadının verilmesinin uygun olacağını söyleyince o da Demirağ soyadını almıştı.

  Nuri Demirağ Türkiye tarihinin az tanınan önemli isimlerinden biri. Soyadının 10`uncu Yıl Marşı`nda geçen "Demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan" dizesiyle gösterdiği benzerlik tesadüfi değil. "Demirağ" soyadı kendisine bizzat Atatürk tarafından cumhuriyetin ilk yıllarında 570 kilometrelik demiryolu hattının müteahhitliğini yaptığı için verilmiş.

  Ancak Demirağ`ın ülkeye katkısı sadece demiryoluyla sınırlı kalmamış. Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluş yıllarında 40 milyon dolarlık servetiyle ülke bütçesinin onda birine sahip olan Nuri Bey kendi isminin baş harflerini taşıyan NuD 36 ve NuD 38 uçaklarını üreterek yerli havacılık sektörünün temelini attı.


  T.C' nin İlk Uçak Fabrikası Kuruluyor

  1930'lu yıllara gelindiğinde dünyada ve Türkiye'de ekonomik sıkıntı had safhadaydı. Bu yüzden orduya uçak ve benzeri ihtiyaçlar ancak halkın himmetleriyle alınabiliyordu. O yıllarda ilginç bir kampanya düzenleniyor ve her ilden toplanan paralar ile bir uçak alınıyor ve alınan uçağın kuyruğuna da o ilin ismi yazılıyordu. Bunun yanında zengin işadamları da tek başlarına uçak alarak devlete hibe ediyorlardı. O zaman da uçağın kuyruğuna o işadamının ismi yazılıyordu.

  1932 senesinde gazetelerde bir havadis var. Diyor ki havadiste bu memlekette uçağa ihtiyacımız var. Uçak fabrikamız olmadığı için parayla satın alıyoruz. Devletin bütçesi de o zaman 200 milyon lira. Diyorlar ki bir kampanya açalım. Milletin himmetine baş vurup para toplansın bu paralarla uçak alalım. O zamanlar Ankara’nın en zengini Vehbi Koç ‘tu. Vehbi Koç’a gidiyorlar ve durumu izah ediyorlar. Hay hay diyor ne kadar verelim? Gönlünüzden ne kadar koparsa diyorlar. Ve Vehbi Koç da çıkarıp 5 bin TL veriyor. Daha sonra Abdurrahman Naci Bey’e geliyorlar. Durumu izah ediyorlar. Abdurahman Naci Bey’de 120 bin TL veriyor. Sonra da Nuri Demirağ’a geliyorlar ve durumu izah ediyorlar. Nuri Bey de ‘Siz ne diyorsunuz? Benden bu millet için bir şey istiyorsanız en mükemmelini istemelisiniz. Madem ki bir millet teyyaresiz yaşayamaz öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lutfundan beklememeliyiz. Ben bu uçakların fabrikasını yapmaya talibim’ diyor. Sonra da hazırlıklara başlıyor.”


  "Madem ki bir millet tayyaresiz yaşayamaz öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfünden beklememeliyiz. Ben bu uçakların fabrikasını yapmaya talibim.

  1932'de bu sözleri söyleyerek Türkiye'de ilk uçak fabrikasını kuran Nuri Demirağ o yıllarda Türkiye'de dünya standardında uçak yapmış; ama siyasi çarkları aşmasına müsaade edilmemişti. Türkiye için son derece hayati önemi sahip bu ilk uçak sanayi girişimcisinin şimdiye kadar bilinmeyen hayat hikayesini hepimize örnek olması ve ufkumuzu açık tutması için aşağıda veriyoruz.

  Montaj sanayi mantığına karşı çıkarak kendi teknolojimizle birlikte kendi sanayimizi de kurmamız gerektiğini söyleyerek hem ne kadar ileri görüşlü olduğunu gösteren ve hem de bu yönüyle o devrin zenginlerinden ayrılan Nuri Demirağ şöyle konuşuyordu:

  "Avrupa'dan Amerika'dan lisanslar alıp tayyare yapmak kopyacılıktan ibarettir. Demode tipler için lisans verilmektedir. Yeni icat edilenler ise bir sır gibi büyük bir kıskançlıkla saklanmaktadır. Binaenaleyh kopyacılıkla devam edilirse demode şeylerle beyhude yere vakit geçirilecektir. Şu halde Avrupa ve Amerika'nın son sistem tayyarelerine mukabil yepyeni bir Türk tipi vücuda getirilmelidir." Milli sanayi ve milli kalkınma konusundaki tavizsiz çabaları Nuri Demirağ'a pahalıya mal olacak ve bir süre sonra önü inanılmaz bir şekilde kesilecektir.


  Nuri Bey "Göklerine hakim olamayan milletler yerlerde sürünmeye yerin dibinde çürümeye mahkumdur" diyerek önüne çıkan bu fırsatı değerlendirir ve yanına aldığı mühendis ve teknisyenlerle seyahatlere çıkarak incelemelerde bulunmaya başlar.

  Almanya Çekoslovakya ve İngiltere'deki uçak fabrikalarını gezer.

  Nuri Demirağ 1936 senesi ortalarına doğru uçak fabrikası için hazırlıklara başlamış ve ilk etapta on senelik bir program yapmıştı. Bir Çekoslovak firması ile anlaşarak Beşiktaş'ta Hayrettin İskelesi'nde bugün Deniz Müzesi olarak kullanılan o zamana göre modern bir bina yaptırdı.

  Nuri Demirağ büyük sabır ve azimle işe atılmış ve yanına aldığı bir çok mühendis ve teknisyenle hızlı bir çalışmaya başlamış fabrikayı kurmuştu. Türkler’in kendi uçaklarını kendilerinin yapması belli başlı uçak fabrikalarını endişelendiriyordu.


  Özellikle İngiliz ve Almanlar’dan başka Amerika’nın endişeleri daha büyüktü.

  Türkiye'nin ilk uçak mühendislerinden Selahattin Alan Nuri Demirağ'in en değerli iş arkadaşlarından biriydi. Fransa'da uçak mühendisliği eğitimi yapan Selahattin Alan Nuri Demirağ ile çalışmaya başlamadan önce Türk Hava Kuvvetleri'nin Eskişehir'deki uçak bakım ve tamir atölyelerinde görevliydi. Fransızca İngilizce ve Almanca'yı çok iyi bilen bu genç mühendis ilk "Türk tipi" uçakların planını çizmiş ve yapımını sağlamıştı. Nuri Demirağ ve Selahattin Alan birlikte kolları sıvayarak modern bir uçak fabrikası meydana getirmişlerdi. Ayrıca Nuri Demirağ İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bir uçak mühendisliği bölümü açılması için öncülük etmiştir.

  THK Beşiktaş'taki fabrikaya ilk olarak 65 adet planör sonrasında 10 adet başlangıç eğitim uçağı sipariş etti. Planörler 1937-1938 yıllarında tamamlanarak teslim edildi. Bu dönemde Selahaddin Alan'ın Eskişehir'de prototipini yaptığı NuD-36 rumuzuyla 24 adet uçak imal edildi. 1938 yılında Alman uzmanların da yardımıyla NuD-38 rumuzlu çift motorlu ve madeni gövdeli 6 kişilik yolcu uçağının dizaynına başlandı.


  Nuri Demirağ'ın Beşiktaş'taki fabrikada yapılan ve hiç bir bozukluk göstermeden başarılı uçuşlarına devam eden uçakları Türkiye'de olduğu kadar yurtdışında da büyük yankılar uyandırmıştı. Hele çift motorlu barışta yolcu uçağı savaşta istenildiği zaman eksiksiz bir bombardıman uçağı görevini görecek şekilde yapılan ve saatte 270 kilometre hıza ulaşan 5 bin 500 metre yükseğe çıkabilen NuD-38 n yapılması dünya uçak sanayicilerinin dikkatini birden Türkiye'ye ve Nuri Demirağ'ın uçak fabrikasına çekmişti. Ürettiği NuD-38 adını taşıyan çift motorlu 6 kişilik yolcu uçağı yurt dışında büyük ilgi gördü ve bu uçaklar Dünya havacılığı yolcu uçakları A sınıfına alındı.  Türklerin kendi uçaklarını kendilerinin yapması belli başlı uçak fabrikalarını endişelendiriyordu. İngiliz ve Almanlara göre Amerika'nın endişeleri daha büyüktü. Gerçi Türklerin bu işin altından kalkabileceklerine inanmıyorlardı; fakat bu iş gerçekleşirse ileride bir pazar kaybetmenin endişesi içerisindeydiler. Bu düşüncedeki Amerikan Uçak İmalatçıları Birliği Türkiye'ye incelemelerde bulunmak üzere birliğin başkanı Mr. Todd'u göndermişti.

  Nuri Demirağ İstanbul köprüsünün maketini yapıp Atatürk sundu. Atatürk çok beğendi. İsmet İnönü ye gönderdi. Maket orada kaldı. Ağabeyimin babama gönderdiği mektupta abacığım İspanya an altı adet uçak siparişi almıştık onu tamamlamak üzereyiz. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımız İnönü

  - Nuri Bey her şey çok mükemmel daha ileriye gitmek için niçin devletle işbirliği yapmıyorsunuz?

  - Teşekkür ederim. Senelerdir söylediğiniz hususta uğraştım. Fakat başaramadım. Devlet mensupları benden rüşvet istiyorlar.

  Bu söz üzerine İnönü bozuldu.
  - İspat eder misin?

  - İspat ederim. Müsaade ederseniz evrakları getireyim diye yazıhaneye geçti.

  İnönü yanındaki zevata dönerek

  enginliği başını döndürdü. Hava alanını istimlâk edin. Uçakları sattırmayın. Nuri Bey içeriye girdiğinde İnönü ayağa kalkmış kapıdan çıkarken karşılaştılar. Bir şey söylemeden otomobiline binerek ayrıldılar.

  Araştırmacı Savaş Güvezne de deneme uçuşu sırasında pilotaj hatası nedeniyle düşen ve İnönü döneminde üretimi durdurulan NuD 36 uçaklarının ardında siyasi hesaplaşmaların olduğunu düşünüyor.

  Güvezne`nin araştırmasına göre Nuri Demirağ Türk yapımı 12 uçağın üretimi için Fransa`dan pilot brövesine sahip Selahattin Alan`ı Türkiye`ye getirdi. Alan NuD 36`yla Demirağ`ın tüm ısrarlarına karşın Eskişehir`e uçmaya karar verdi. Alan`ın yönetimindeki uçak Eskişehir yakınlarında iniş sırasında drenaj kanalına (su toplama kanalı) saplandı.

  Bu kaza Demirağ`ın zorlu yıllarının da başlangıcı oldu. "Türk Hava Kurumu bu kazanın ardından uçaklar tehlikeli deyip sipariş ve ihaleyi durdurdu" diyen Güvezne Demirağ`ın bilirkişiler eşliğinde hazırladığı raporların dikkate alınmadığını söylüyor. Yapılan tespit sonucunda uçaklarda bir sorun olmadığı ve pilotaj hatası nedeniyle düştüğü saptandı. Ancak uçakların seri üretime geçmesi engellendi.

  Eldeki 12 uçağın bir kısmının hurdacılara verildiğini söyleyen Adnan Baykal bazı uçakların da bugün Atatürk Havaalanı`nın olduğu bölgeye gömüldüğünü iddia ediyor.

  Havaalanının dörtte üçünün dedesine ait olduğunu belirten Baykal "Arazi sadece istimlak edilmekle kalmadı ayrıca alandaki 12 uçağın en hızlı şekilde tahliye edilmesi istendi. Uçakları alıp araba gibi bir yere park edemezdik. Dolayısıyla babam bu konuda büyük zorluklar yaşadı" diyor.

  Sonunda uçakların kusurları var diye sattırılmadı. Hava alanı metrekaresi bir buçuk kuruşdan istimlâk edildi. Yarım kuruş vergiye gitti. Bir kuruşdan parasını aldı. Sayın İnönü yardımcı olsaydı bugün dünyanın en iyi uçaklarını imal etmiş olacaktık.

  Nuri Bey devleti mahkemeye verdi.
  Uçaklar satılmayınca Divriği hava alanından vazgeçti. Oraya gönderdiği Üç adet hangar ve diğer malzemeler çürüdü. Divriği vilayet olamadı. Koraltan Aygün n uğraşları da bir netice veremedi. Divriği en göç başladı küçülmeye başladı. 1960 yıllarında Divriği in 125 köyünde okul varken şimdi 35-40 düştü.Türk havacılık sektörü baltalandı

  Nuri Demirağ`la ilgili görüşlerine başvurduğumuz havacılık tarihi uzmanı ve Met-Air pilotu Fehmi Karaeminoğulları şunları söyledi: "Demirağ`ın ürettiği uçakların emniyetsiz olduğu konusu gerçeği yansıtmıyor. Çeşitli çevreler Türkiye`nin dışarıya bağımlı olmasını istedi. Bu nedenle de Türk havacılık sektörü baltalandı." Karaeminoğulları şöyle devam etti: "Fransa Almanya ve İtalya`nın başını çektiği oluşum bugün dünya devleri haline geldi ve kendi uçaklarını üretiyor. Bu Türkiye adına büyük bir kayıp."

  Cumhuriyetin ilk yıllarında üretilen Türk uçaklarının seri üretime geçememesi dönemin siyasi hesaplaşmasına bağlanıyor

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BORKED  Geçen gün “İşte Türkiye Gerçeği” adlı bir Video izledim..

  Bir dizi filminden alıntı olduğunu zannettiğim kareler çok güzel hazırlanmış..

  Ancak keşke gerçekleri de o derece güzel yansıtsaydı..
  Bahse konu uçak fabrikası 1955 yılında değil 1945 yılında olmuştur…

  (Sunay Akın’ın bir kitabında okumuştum ben de. Yanlış hatırlamıyorsam nu d36 ve nu d38′di ilk uçakların adları. Kitapta fabrika 1939 yılında kapatıldı yazıyordu)

  Türkiye 1945’ten sonra özellikle SSCB’ye karşı NATO tarafından kullanılan bir güvenlik duvarı işlevi görmüş ancak yine Batı tarafından kalkınması sabote edilmiş bir ülkedir.

  Türkiye’nin siyasi liderlerinin Atatürk duyarlılığından koparak günlük hayatın akışıyla yaşamaları sonucu Türk uçak sanayinin ilk fabrikaları birer birer kapatılmıştır.

  “Türkiye Uçak Sanayii” Konusunda çok derinlemesine bilgilere sahip olduğumu bildirmek isterim

  Zira Türkiyede ilk Uçak Mühendisliği Bölümü benim 25 yıl çalıştığım ODTÜ Hidrolik Laboratuvarında kuruldu.

  Ben de o laboratuvarda “Akademik UZMAN” olarak çeyrek asır hizmet verdim..

  Bölüm Başkanımız Prof.Dr. Cahit Çıray ile birlikte “Türk Uçak Sanayi Tarihi” hakkında sayısız döküman ve fotoğrafdan yararlanarak Bölüm arşivi ve kütüphanesi kurduk…

  Bölümde Fotoğraf Laboratuvarı soumlusu olduğum içinde onlarca siyah beyaz tarihi fotoğrafın (askeriye de bile olduğunu sanmıyorum); Röprediksiyonunu yapıp çoğaltım ve arşivi zenginleştirdim..

  İŞTE GERÇEKLER….

  TÜRK HAVACILIĞI VE Türk Uçak Sanayi ve Kayseri Uçak Fabrikası tarihinden bir özet…..

  Türk havacılık tarihinin bilinen ilk ismi Türkistan’ın Farab (Otrar) şehrinde doğan (İmam Cevheri) Ebu Nasır İsmail Bin Hamüd’ül Cevheri’dir.

  İsmail Cevheri 1010’da kanatla uçmayı denerken şehit olmuştur.

  Daha sonra Siracettin Doğulu 1159 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen kutlama törenlerinde kanatla uçma gösterisi yapmış ve bir süre uçtuktan sonra düşerek şehit olmuştur.

  Türklerde uçuş denemesini teknoloji ile birleştirerek gerçekleştiren Hazarfen (=Binfen) Ahmet Çelebi 1632’de İstanbul Galata Kulesi’nden süzülmek suretiyle İstanbul Boğazı’nı uçarak geçip Üsküdar’daki Doğancılar bölgesine inmeyi başarmıştır.

  Bu başarısından sonra önce ödüllendirilmiş sonra da Cezayir’e sürülmek suretiyle ölüme terk edilmiştir.

  Lagari Hasan Çelebi 1633’te kendi icadı olan yedi egzozlu basit bir roketi sırtına yerleştirerek barut yanması gücüyle 300 metre yükseldikten sonra önceden hazırladığı kanatlarını açarak Sinanpaşa Köşkü önünde denize inmiştir.

  IV. Murat tarafından önce ödüllendirilip sonra Kırım’a sürülmüştür. İlk modern roket çalışmalarının Kırım’ı yöneten Ukrayna’da başlaması bir tesadüf olamaz.

  1700 ve 1800’lü yılların Batı’da sanayi devrimlerinin yaşandığı yüz yıllar olmasına rağmen Trabzon’un Of İlçesi’nde önce Of’lu Uzun Hasan’ın daha sonra Of’lu Veli Direko’nun Planör benzeri bir araçla iki tepe arasında uçması yargılanmış ve cezalandırılmıştır.

  Ne yazık ki Of’lu Hasan taşlanarak öldürülmüştür.
  İlk Mekanik uçak yapımı Bebekli Atıf Bey tarafından gerçekleştirilmiştir.

  1861’de kanadı kuyruğu ve pervanesi bulunan uçak gürgen ağacından ve ince sacdan yapılmıştır.

  Pervanesi ayak hareketleriyle döndürülen uçağın kanat ve kuyrukları dümenle yönlendirilmişti.

  26 Haziran 1861’de ilk denemesinde düşünce çevresinden destek görmemiş ve “deli” olarak değerlendirilmiştir.

  İstiklal Harbi’nin başladığı yıllarda Erzurum ve Konya’da uçmaya elverişli olmayan toplam 17 uçak bulunmaktaydı.

  Konya’da yeni bir uçak üssünün kurulması ve Osmanlı Devleti’nde kalan tüm arızalı uçakların toplanarak burada tamir edilmesi çabası doğrultusunda girişimler hızlandırılmıştır.

  Ancak bazı temel maddelerin olmayışı ve yeterli teknisyenin bulunamayışı tamir bakım ve onarım çalışmaların “yerel” imkânlarla sürdürmesini gerektirmiştir.

  Sürtünmeden doğan yıpranmanın giderilmesi için mamül “Emayit” maddesine ihtiyaç duyulmuştur.

  Sanayisi ve fabrikası olmayan Türkiye bu eksikli o yıllarda ilkel yöntemlerle giderme çabası içerisine girmiştir. “…

  Emayit denilen bu maddenin rolü çok önemliydi. (…) Emayit karşımı için gerekli selülozik ham malzeme bulunamadığından formül bilinmesine karşın üretilemiyordu.

  Onarım işleriyle uğraşan havacı ve makinistler kendi buldukları bir yöntemle bu engeli aşmaya çalışıyorlardı. Patates kabukları koyun keçi sığır ayakları bir kazanda kaynatılıyor bundan elde edilen sıvı tekrar başka bir kazana konuyor bu sıvının içerisine yapıştırıcı beyaz kola veya yumurta akı ilave ediliyor bu karışım tekrar kaynatılıyordu.

  Elde edilen bu madde uçakların gövde ve kanatları üzerine sürülüyor ve bez kısımlarda arzu edilen kayganlık nispeten sağlanıyordu…

  ” 1 Türk Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda kazanıldığı ve Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Harbi’ni nasıl kaybettiği yukarıdaki alıntıda özetlenmiştir.

  Osmanlı Devleti’nin hava gücüne sahip olmaması ve bu nedenle Almanya’dan medet umarak Birinci Dünya Savaşı’na katılması imparatorluğun yağmalanmasıyla sonuçlanmıştır.

  1910-1924 yılları arasında havacılık ve uçak sanayini ordu bünyesinde geliştirmeye çalışan Türkiye Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde uçak sanayinin kurumsallaşarak üretime geçmesi için özellikle havacılık sanayinde gelişmiş olan ülkelerle işbirliğini sağlamak istemiştir.

  Nihayet ilk resmi çalışma Almanya ile yapılmıştır.
  1925’te Alman Junkers Flugzeugwerke AG ile TOMTAŞ’ı (Teyyare ve Motor Türk anonim Şirketi) kurarak yılda 250 adet uçak üretimini hedeflemiştir.

  İki firma arasındaki sözleşmede;1. TOMTAŞ Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan uçağı ve motoru üreterek bunların revizyonunu yapacaktır.

  2. Kayseri’de uçak üretmek üzere uçak ve motor fabrikası kurulacak ve her türlü makine teçhizatı Junkers tarafından karşılanacaktır.

  3. Eskişehir’de bir tesis kurularak uçakların ufak onarımları ve bakımları yapılacaktır.

  4. Şirket Türkiye’de havayolu işletmeciliği ve taşımacılığı yapacaktır.

  5. Şirket Türkiye’de petrol aramaları yapacaktır.

  Yukarıdaki anlaşma hükümlerine bağlı olarak 1925 sonlarına kadar tamamı Almanya’dan getirilen malzeme ve kalifiye insan gücüne 240 Türk işçisinin de katılımıyla 11 üretim hangarının 6’sı kurulmuştur. 1926’da 120 Alman ve 50 Türk’ten oluşan ekip fabrikayı üretim için tesis etmiş ve dönemin Milli savunma Bakanı Recep Peker tarafında açılışı yapılmıştır.

  Türk-Alman ortak üretim şirketi arasında yüksek maliyet ve işgücüne dayalı anlaşmazlık mahkemeye intikal ettirilmiş ve üretimi planlan Junkers A-20 ile Junkers F 13 Limosine uçaklarının üretime geçirilmesi durdurulmuştur.

  Fabrikanın 1928’de kapatılmasıyla sonuçlanan anlaşmazlığın temelinde Türkiye’nin tüm Boksit ve petrol depolarında Almanya’nın haklarının olduğu iddiasının ileri sürülmesidir.

  400 milyon tonluk Türkiye boksit rezervine ortak olmak gibi bir niyeti olan Alman şirketinin bu iddialarının önünü kesmek için Türk Teyyare Cemiyeti anlaşmayı feshetmiş ve Junkers’in tüm hisselerini satın alarak fabrikayı 1930’da Milli Savunma Bakanlığı’na devretmiştir.

  Tamir bakım onrarım ve montaj çalışmasını sürdüren Kayseri Uçak Fabrikası 1932’de Amerika’nın Curtiss Aeroplane And Motor Company Inc. şirketi ile yeni bir anlaşma yaparak “ Curtiss Hawk ve Fledgling” adıyla 33 adet uçak üretimi yapılmıştır.

  1936’da Alman Gothaer Waggon Fabrik AG lisansı ile 45 adet Gotha 145 uçağı Plonya firması olan Panstwowe Zaklady Lotnicze PZL 24A model 24 adet uçak üretilmiştir.

  1940’ta İngiliz Phlip and Powis Aircraft Ltd. firması ile Magister marka 24 uçak daha üretilmiş fakat Kayseri Uçak Fabrikası ve TOMTAŞ (Tomtasch) bir türülü yerli üretim teknolojisini geliştirememiştir.

  Türkiye’nin 1910-1940 yılları arasında havacılık ve uçak sanayinde atılım yapmak için çeşitli yollar denediği fakat gerek iç yetersizlikler gerekse dış baskı ve oyunlarla motor sanayinde tüketici durumuna düşürüldüğü bir gerçektir.

  “İstikbal Göklerdedir” diyerek 1925’te Türk Teyyare Cemiyeti’ni (Türk Hava Kurumu) ve 1935’te Türkkuşu Havacılı Okulu’nu kuran Atatürk’ten sonra yeterli atılım yapılabilmiş midir?

  Eskişehir Uçak Fabrikası Nuri Demirağ Uçak Fabrikası Etimesgut Uçak Fabrikası Gazi Motor Fabrikası gibi fabrikaların uçak sanayinin gelişimine önderlik etmesine rağmen niçin Türkiye havacılık ve uçak sanayinde başarılı olamamıştır?

  1945 yılından itibaren Türkiye’nin hızla Amerika’ya yakınlaştığı ve savunma güvenlik anlaşmalarıyla Amerika tarafından kullanım dışı malzemeden hibe edilen araçlarla yetinme politikasını benimsemek zorunda kaldığını vurgulamakta yarar vardır.

  Türkiye 1945’ten sonra özellikle SSCB’ye karşı NATO tarafından kullanılan bir güvenlik duvarı işlevi görmüş ancak yine Batı tarafından kalkınması sabote edilmiş bir ülkedir.

  Türkiye’nin siyasi liderlerinin Atatürk duyarlılığından koparak günlük hayatın akışıyla yaşamaları sonucu Türk uçak sanayinin ilk fabrikaları birer birer kapatılmıştır.

  TARİHİ BİR GERÇEK …UÇAK FABRİKAMIZI İSMET İNÖNÜ ENGELLEMİŞTİR…

  Demirağ ilk uçak fabrikamızı kurup üretime geçti; ancak İnönü’nün gazabına uğradı.

  Böylece Türkiye kendi içinden bir ‘Boeing’ çıkarma şansını kaybetti.
  Peki ama neden?

  Nuri Demirağ ismini pek hatırlayan çıkmaz. Halbuki Türkiye’nin dört yanına demiryolu hattı inşa ettiği için Atatürk kendisine ‘Demirağ’ soyadını verdi.

  Demiryollarından hızını alamayan Demirağ ilk uçak fabrikamızı kurup üretime geçti; ancak İnönü’nün gazabına uğradı.

  Böylece Türkiye kendi içinden bir ‘Boeing’ çıkarma şansını kaybetti.

  Yeşilköy Hava Limanı’nın bir bölümü özel uçaklarla doludur.

  Ülkede nam salmış bütün işadamlarının tercihen Chessna tipi uçakları ortalıkta arz-ı endam eder.

  Gövdelerinde de uçağı satın alan hatırı sayılır işadamlarının isimleri yazılıdır.

  Ne var ki bu jetlerin hiçbiri uçağı kullanan işadamlarının kendi fabrikalarında kendi teknisyenleri ile sıfırdan imal edilmedi.

  Yani kendi uçağına binen işadamı yok piyasada. Bunu hayata geçirmek bir tek Nuri Demirağ’a nasip olmuş.

  Olmuş olmasına ancak onun da başına uçak imalatına başladıktan sonra gelmeyen kalmamış.

  Cumhuriyet ilk yıllarında yaptığı demiryolları ile yıldızı parlayan ve rotayı uçak imalatına çevirince işleri ters giden Nuri Demirağ’ın hayatı yakın tarihimizin en çarpıcı biyografilerinden birini barındırıyor.

  Cumhuriyet tarihinde birçok ilke imza atmış Demirağ hakkında kaleme alınmış eser neredeyse yok gibidir.

  Bu vefasızlığı bir nebze olsun gidermek yine Sivaslı bir hemşehrisi; Dr. Fatih Dervişoğlu’na nasip oldu.

  Ötüken Yayınları’ndan çıkan Dervişoğlu imzalı ‘Türkiye’nin Havacılık Efsanesi: Nuri Demirağ’ adlı kitap geçtiğimiz günlerde raflarda yerini aldı.

  Demirağ’ın yaşadığı döneme ait gazete arşivlerini ve yazılı kaynakları tarayan yazar aynı zamanda Demirağ ailesinin yaşayan fertleri ile de görüşmeyi ihmal etmemiş.

  Ortaya çıkan eser yakın tarihimizde birçok hayati projenin altına imza atmış bir portrenin üstündeki perdeyi kaldırması açısından bir nimet olarak kabul edilebileceği gibi ‘uçak imalatı’ türünden ciddi stratejik önemi haiz hamlelerin ‘neden akim kaldığı’ yönündeki soru işaretlerine bir nebze de olsa açıklık getirmesi açısından önemli. İşte bu yüzden Dr. Fatih Dervişoğlu’nun çalışmasının Adnan Nur Baykal’ın kitaba yazdığı sunuşundaki giriş bile Demirağ hakkında bir kaynak derlemenin önemini anlatmaya yetiyor: “Nuri Demirağ adını belki duymuşsunuzdur.

  Ancak neler yaptığını bilmemeniz doğaldır. Torunu olarak ben bile ölümünün üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen izini sürmekte zorlanıyorum.” Önüne dönemin hükümetinin takoz koymaması halinde bugün ‘Boeing’ ayarında dünya devleri ile boy ölçüşen bir uçak şirketi sahibi olabilecekken şimdi hakkında bilgi kırıntılarına ulaşmakta bile zorlanıyoruz.

  Gelelim Nuri Demirağ’ın hikâyesine; Nuri Bey 1886 yılı Sivas doğumlu. Babasını küçük yaşta kaybetmesinden dolayı iş hayatına 17 yaşındayken atılarak Ziraat Bankası’nda memur olarak göreve başlamış. Ardından maliye şubeleri müfettişi olarak memurluk hayatına devam eden Demirağ’ın hayatı ticarete atılıp ‘Türk Zaferi’ adlı sigara kâğıdı üretimine geçmesiyle birdenbire değişmiş.

  Sigara kâğıdı işinden üç buçuk senede hatırı sayılır bir servet edinmiş. Ancak ticari hayatındaki büyük sıçramayı Samsun-Sivas demiryolu hattının ihalesini almasıyla gerçekleştirmiş. Bu başarısı ona Samsun-Erzurum Sivas-Erzurum Afyon-Dinar arasındaki demiryolu hatlarının da yapımını kazandırmış ki bu sebepten dolayı Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte Atatürk Nuri Bey’e ‘Demirağ’ soyadını bizzat kendisi uygun görmüş.

  Sonunu getiren uçak imalatı meselesi ise Türk Teyyare Cemiyeti’nin Reisi Cevat Abbas’ın uçak almak için halktan bağış kampanyası açmasıyla başlamış. 1935 yılında 10 bin lira bağışta bulunarak hava savunmasının önemine dikkat çeken Atatürk’ü 5 bin lira ile Ankara’nın en zengin işadamı Vehbi Koç izlemiş. Kardeşi Naci Demirağ’ın katkısı 120 bin lira olurken Nuri Bey’in kampanyaya tepkisi şöyle olmuş: “Mademki bir millet teyyaresiz yaşayamaz öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfünden beklememeliyiz.

  Ben bu açık fabrikasını yapmaya talibim.” Bu arada Nuri Demirağ’ın aynı yıllarda devletin 212 milyonluk devlet bütçesine mukabil 11 milyonluk şahsi serveti ile Türkiye’nin en zengin işadamı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  Hem yolcu hem bombardıman uçağı…
  Böylelikle Almanya Çekoslovakya ve İngiltere’deki uçak fabrikalarını mühendisleri ile birlikte gezmek üzere yola koyulmuş.

  1936’da bir Çekoslovak firması ile anlaşarak Beşiktaş’ta proje atölyesini kurmuş. İş büyüdükçe atölyeler yetmeyerek uçakların testleri için bir piste ihtiyaç hasıl olmuş ve bunun Yeşilköy’de bugün Atatürk Hava Limanı olarak kullanılan Elmas Paşa Çiftliği satın alınmış.

  Burada geleceğin pilotlarının yetişmesi için Nuri Demirağ Gök Okulu uçak tamir atölyesi ve hangarlar inşa edilmiş. Tarihin garip cilvesi Yeşilköy’deki Gök Okulu’nun ilk öğrencileri arasında zamanın cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğulları Ömer ve Erdal İnönü de var.
  Ancak her ne oldu ise bir hafta sonra İnönü kardeşler okulu terk etmiş.

  Türk Hava Kurumu (THK) Nuri Demirağ’a 10 adet eğitim uçağı ile 65 adet planör siparişi vermiş.

  Demirağ ve ekibi bir yandan bu siparişleri yetiştirirken bir yandan da Nu.D.38 ismi verilen altı kişilik çift motorlu ve gövdesi alüminyum kaplı yeni bir model geliştirmiş.

  Demirağ’ın bu başarısı Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da büyük yankılar uyandırmış. Son teknoloji ile donatılan ‘Nu.D.38’in yapılması dünya uçak sanayicilerinin dikkatini ilk uçak fabrikamızın üzerine çekmiş doğal olarak.

  Ve çok geçmeden dünya havacılığında A sınıfı yolcu uçağı kategorisine alınmış. Ayrıca yolcu uçağı olarak tasarlanan ‘Nu.D.38’ savaşta mükemmel bir bombardıman uçağı olarak hizmet verebilmesi meselenin farklı bir boyutu. İlginç olan hiçbir zaman Demirağ’ın bu uçağının THK tarafından kabul görmemiş olması.

  Bu uçağın Türkiye içinde ve hatta yurtdışı seferleri yapıyor olması bile anlaşılan THK’nın fikrini değiştirmeye yetmemiş. Verilen siparişlerin iptali ve THK ile yıllarca süren mahkemeleri sonucu Demirağ fabrikayı kapatmak zorunda kalmış.

  Böylelikle daha sinemanın esamisinin okunmadığı 1930’larda ülkenin dört bir yanındaki salonlarda uçaklarının tanıtımını yapan Demirağ’ın havacılık serüveni THK ve devrin Milli Şefi İsmet İnönü’nün gayretleri ile son bulmuş.

  Hikâyenin geri kalan kısmında da İnönü’ye kafa tutmak isteyen Demirağ’ın Türkiye’de ilk muhalefet partisi Milli Kalkınma Partisi’ni kurması var.

  Demirağ’ın havacılık serüveninde devrin kudretli ismi İnönü’nün takoz koyduğunu ve dolayısıyla uçak sanayimizi baltaladığını söylemek yanlış olmaz; ancak eksik bir bilgidir.

  İşin aslı Demirağ o dönemin tek mağduru da değildir. Nuri Demirağ Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Killigil’in de yakın arkadaşı.

  Nuri Killigil Paşa ise Türkiye’nin ilk silah ve patlayıcı imal eden fabrikatörüydü.

  Ordunun bazı siparişlerini üstlenen Paşa’nın Sütlüce’deki fabrikası -Nuri Demirağ’ın uçak imalatı serüveni ile tarih benzerliğine dikkat- 1949 yılında esrarengiz şekilde infilak etti.

  Nuri Paşa’nın cesedi bile bulunamadı. Nuri Paşa’nın İsrail’le savaş halinde olan Mısır’dan yüklüce bir cephane siparişi aldığı için fabrikasının sabotaj sonucu infilak ettiği iddia edildi.

  Sırf ona buna çamur atmak adına tarihi gerçekleri görmemezlikten gelip iftira atanları kınıyorum..

  Ve bu insanlara TAI Uçak Fabrikamızı gidip görmelerini öneriyorum..

  DİP NOTLAR:
  DEMİRAĞ’IN KIZI: EN BÜYÜK ENGEL İNÖNÜ VE ÇEVRESİYDİ

  Nuri Demirağ’ın büyük kızı Mefkure Azak o dönemlerde verdiği bir demeçte babasının hep engellendiğini söyleyerek “En büyük engel İsmet İnönü ve çevresiydi.

  ‘Nuri Demirağ parlar da benim yerime geçer’ diye endişelenirdi.
  Bu yüzden tüm işlerine engel olmaya çalıştılar.

  Uçak fabrikasının en iyi çalıştığı zamanlarda İran’dan Irak’tan uçak siparişi geliyordu; ancak yakarız yine de kesinlikle sattırmayız diyorlardı” ifadelerini kullanmıştı.

  PİLOT HATASI YÜZÜNDEN SİPARİŞLERİ İPTAL ETTİLER…
  THK tarafından sipariş edilen 65 planör kısa sürede teslim edildikten sonra NuD-36 adlı 24 eğitim uçağı tamamlandı ve deneme uçuşları İstanbul’da başarı ile gerçekleşti.

  Ancak THK yetkilileri tecrübe uçuşlarının Eskişehir’de de yapılmasını istedi.

  Mühendislik becerileri mükemmel olan fakat uçuş tecrübesi zayıf olan Baş Mühendis Selahattin Alan’ın kullandığı uçak o dönem hayvanların havaalanına girmesini engellemek için kazılan hendeğe iniş yaptı ve pilot vefat etti.

  Bu olay Nuri Demirağ için bir dönüm noktası oldu.
  Zira Türk Hava Kurumu ‘Şartlara uygun değil’ gerekçesiyle siparişlerini iptal etti.

  MİLLİ ŞEF VE CHP KARŞI ÇIKTI
  Uçağın deneme uçuşunda pilotun hatası yüzünden düştüğünü bilen Demirağ her ne kadar ‘Gelin beraber deneme uçuşu yapalım’ dese de kurum kararından dönmez.

  Bunun üzerine Nuri Demirağ da kurumu mahkemeye verir. Ancak yıllar süren mahkemeler siyasetin araya girmesi ile THK lehine sonuçlanınca fabrikayı 1944 yılında kapatmak zorunda kalır.

  THK ile olan davasını kaybeden Demirağ başta o devrin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere bütün CHP iktidarının üyelerine sayısız mektuplar yazarak bu yanlışlığın düzeltilmesini ister.

  Ama kapılar bir defa daha yüzüne kapanır ne kadar zorlasa da fabrika açılmaz.

  HALUK CANGÖKÇE 3 Temmuz 2013
  Bengisu, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  off çok uzunmuş sıkıldım

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İsmet İnönü Türkiye'yi karanlığa götürmek ve batılı devletlere bağımlı olmamız için elinden gelen herşeyi yapmıştır.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Osmanlı zamanında batı bizden ilim öğreniyormuş. Şimdi bizi batıya bağımlı hale getirmeye çalıştılar kısmende başarıyorlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş