Lozan’ı tanımayan tek ülke Amerika

Lozan’ın anlamını ve kazanımlarını anlayabilmek için Türkiye’yi neredeyse haritadan silen Sevr Antlaşması’na bakmak yeterli.

Sahte müttefik ABD Türkiye’nin bağımsız bir devlet olarak kabul edilmesini sağlayan Lozan Antlaşması’nı hâlâ tanımış değil.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması’na imza atan Amerika her ne hikmetse Türkiye Cumhuriyeti’nin “Kuruluş Senedi” olan; bağımsız bir devlet olarak uluslararası toplumca kabulünü sağlayan Lozan’ı tanımayan tek ülke. Gazeteci-Yazar Hulki Cevizoğlu “ABD niçin Lozan’ı tanımıyor” sorusuna şu cevabı veriyor: “İşgal ve Direniş adlı kitabımı yazarken karşıma ABD çıktı. Bugün PKK’ya destek veren ABD 1919’da da karşımızda imiş de haberimiz yokmuş.” Hulki Cevizoğlu kamuoyundan saklanan gizli görüşmeleri kitabında belgeleriyle şöyle açıklıyor: “Bakınız o tarihte ABD Başkanı olan Wilson Paris’te yanına Fransa Başbakanı Klemenso İngiltere Başbakanı Loyd Corc ve Yunanistan Başbakanı Venizelos’u almıs Türkiye’yi paylaşmak için emirler veriyor. Türkiye’yi 4’e bölen haritayı yapan da Wilson ’İstanbul bir Türk kenti değildir. İstanbul Boğazı ve çevresini ABD mandasına almalıyız. Boğazlar’a ve İstanbul’a Amerikan askeri yerlestireceğiz’ diyor. ’Türkler’i medenilestirmek! için ülkemize 100 bin Amerikan askeri göndermeyi planlıyor.. Bugün Irak’a yaptıklarını bize yapacakmış da Mustafa Kemal’i aşamamış. Kurtuluş Savaşı ile ilgili önemli bir bilgi bugüne kadar milletten niçin gizlendi acaba?” Yeni Mesaj Gazetesi’nden Orhan Dede de ABD’nin Lozan’ı imzalamamasının nedeninin Chester Projesi olduğunu ifade ediyor. Bu proje demiryollarının finansmanı için gerekli olan kaynağı sağlıyor ancak bölgedeki tüm madenlerin işletim hakkını 99 yıllığına ABD’ye veriyordu. Bu alan zengin krom bakır ve petrol yataklarıyla doluydu. Proje bazı ayak oyunlaryla TBMM’den geçti. Ancak Mustafa Kemal bu anlaşmayı yırtıp attı. Bunun üzerine ABD Lozan Antlaşmasını imzalamadı. ABD Türkiye’nin sınırlarını hâlâ tam olarak tanımış değildir. İlişkiler ikili anlaşmalarla yürütülmektedir.

Kısaca BUGÜN ÖNÜMÜZE GETİRİLEN BÖLÜNMÜŞ TÜRKİYE CUNHURİYETİ HARİTALARI BOŞUNA DEĞİL DEĞİLDİR.