MGK'NIN 2 NUMARALI BİLDİRİSİ...
(12 Eylül 1980)

İlk bildiriden sonra diğer bildiriler de radyodan okundu. Milli Güvenlik Konseyi'nin ( MGK ) 2 numaralı bildirisinde Sıkıyönetim Komutanlıklarına yapılan atamalar açıklandı.

Bildiride "Sıkıyönetim Komutanlıklarının ülkede devlet otoritesinin tesisi asayiş emniyet huzur can ve mal güvenliğinin sağlanması için lüzum görecekleri her türlü tertip ve tedbiri almaya yetkili kılındıkları" belirtildi "vatandaşlardan alınan kararlara ve yayınlanacak bildirilere titizlikle uymaları" istendi.

MGK'nın 2 numaralı bildirisi şöyle:

1. 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet ÜRUĞ İstanbul ili Sıkıyönetim Komutanlığı'na

2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Bedrettin DEMİREL Konya Niğde Kayseri Nevşehir Yozgat illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Selahattin DEMİRCİOĞLU Erzincan Gümüşhane Giresun Trabzon Rize Ordu Sivas Tokat Amasya Çorum Samsun Sinop illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Süreyya YÜKSEL İzmir Manisa Aydın Uşak Denizli Muğla Isparta Burdur Antalya illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

Donanma Komutanı Koramiral Nejat SERİM Kocaeli Bursa Bilecik Sakarya Bolu Zonguldak illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Hüsnü ÇELENKLER Çanakkale Balıkesir illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

4'üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Recep O. ERGUN Ankara Çankırı Kastamonu illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

5'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Adnan DOĞU Tekirdağ Kırklareli Edirne illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

6'ncı Kolordu Komutanı Korgeneral Nevzat BÖLÜGİRAY Adana Mersin Kahramanmaraş Adıyaman Gaziantep Hatay illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal YAMAK Diyarbakır Urfa Mardin Siirt HakkariVan illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral
Selahattin CAMBAZOĞLU Erzurum Ağrı Kars Artvin illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na

1'inci Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Tevfik ALPASLAN Eskişehir Kütahya Afyon illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na atanmışlardır.

2. Sıkıyönetim Komutanlıkları ülkede Devlet otoritesinin tesisi asayiş emniyet huzur can ve mal güvenliğinin sağlanması için lüzum görecekleri her türlü tertip ve tedbiri almaya yetkili kılınmışlardır.

3. Bütün vatandaşlar ülkede Devlet otoritesinin tesisi asayiş emniyet huzur can ve mal güvenliğinin kısa sürede sağlanması için Sıkıyönetim Komutanlıklarının aldığı veya alacağı kararlara tedbirlere ve yayınlanacak bildirilere titizlikle uyacaklardır.

Milli Güvenlik Konseyi