Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Türk Olmak

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Türk Olmak

  Türk olmak en zayıf gününde bile dünyaya meydan okumaken dertli gününde bile her ufunetin bir şafakta biteceğini bilerek tevekkül göstermektir.

  Türk olmakOsmanlı'nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borçla yaşayan evladı gibi. Kosova'da ve Bosna'daBatı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.

  Türk olmak Kıbrıs'taHocalı daAnadolu'da ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp yapmadığın soykırımla suçlanmaktır. Türk olmak faşist olmaktır vatanına yurduna tarihine sahip çıktığınca. Türk olmak demokrat ve çağdaş olmaktırvatanınayurdunatarihine sahip çıkmadığınca.

  Türk olmak lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini anlatamamaktır.

  Avrupa'da hor görülmek Türk olmaktırataların bir sürü asır önce Viyana'yı kuşattığı için ve hoş görülmemektir sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana'yı yakmadığın için.

  Türk olmak Selanik'te Pontus Anıtı'nınViyana'da çiğnenen yeniçeri minberinin ve Malta'da papazın üzerine bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden geçmektir.

  Türk olmak zordurçetindir ve eziyetlidir. Üç kıtadan dönüpbir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktıraynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.

  Arabaya koşulan ilk atın vatanındailk yazılı antlaşmanın imzalandığı yurtta yazının bulunduğuparanın icat edildiği her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurttakalkınmak için yabancı sermaye beklemektir.

  Türk olmak; Troya dan bu yana Sümer'den bu yana serpilerek gelse de tarihten eski bu topraklardabütün zamandan damıtılarak gelen yüksek değerlerine rağmenbir haftalık hafıza ile yaşamaktır.

  Doğu Roma'yı da Batı Roma'yı da yıkıpyeni Roma olan AB'ye girmeye çalışmaktır Türk olmak. Türk olmakMostar da köprüdür Kerkük'te kaledir İstanbul'da Kızkulesi'di Anadolu'da buğdaydırÇukurova'da pamukturEge'de tütün Karadeniz'de fındıkTrakya'da ayçiçeğidir.

  Türk olmak Çanakkale'de ölmektir. Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektironun yaralısını sırtında kendi hastanene taşımaktır.

  Düşmanın ardından rahmet okumak kanlından helallik almaktır. Sabahları odana rahmet dolsun diyecamı açmaktır. Kar yağdığında kayak yapmayı değil evsizleri düşünmektir. Balkon köşesine kuşlar için kışın ekmek kırıntısı yazın su koymaktır. Yağmura rahmet kara bereket diye bakmaktır.

  Türk olmak harap bir ülkedezengin ülkelerin müstemlekesini reddedip tahtadan kılıç ve ipten üzengi ile paylaşacak ve sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen yedi düvele meydan okumaktır.


  Türk olmak askere davul-zurna ile uğurlanmaktır belki de dönmeyeceğini bilerek. Türk olmak annenin ardından "bir oğlum daha olsun onu da göndereceğim" demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak tabutuna son kez dokunurken "vatan sağ olsun" demesidir.

  Türk olmak "Türk çayında radyasyon olmaz" yalanları ile "gusül abdesti alana aids bulaşmaz" dolanları ile yaşamaktır. Her hükümetin enkaz devraldığı ama asla ardında enkaz bırakmadığı ülkede olmaktır.

  Türk olmak ecdadın yaşadığı kıtlıktan dolayı çayın yanında gelen şekerden fazla olanı garsona geri vermektir. Aynı nedenle Türk olmak yemeği ziyan etmekten korkmaktır. Göz hakkına diş kirasına saygıdır Türk olmak. Evindeki bir kap aşın yarısını tanrı misafirine vermektir. Kendi yerde misafiri döşekte yatırmaktır Türk olmak.

  Türk olmak milli maçta ağlamaktır. Ayhan Işık'a Belgin Doruk'a aşık olmaktır. Türk olmak aşkını ölesiye sevmektir. Aşkı için ölmektir öldürmektir. Sevdiceğinin elini bir tez tutamadan toprağa girmektir. En güzel aşk şiirlerini yüreğinde hissetmektir. Eşkıyaya türkü yakmaktır Türk olmak. Milletine sövmektir ama başkasına sövdürmemektir Türk olmak. Türk olmak Yunus'u bilmektir Aşık Veysel'i sevmektir. Mevlana'yı Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve Hoca Yesevî -tek bir satırını okumasa da- yüreğinde taşımaktır.

  Türk olmak saz çaldığında ney üflendiğinde kös dövüldüğünde ve kaval çaldığında yüreğinin derinlerinde bir sızı sezmektir bir de Yemen Türküsü'nde... Hayatın sana verdiklerine "nasip" vermediklerine "kısmet" demektir. Her işin "hayırlısına" inanmaktır ve "feleğe" küfretmektir ve ağlamamak için çok gülmekten çekinmektir.

  Türk olmak Asya'da batılı Avrupa'da doğulu diye tepki görmektir. Irk sözünü bilmeden yaşamak yaradılanı Yaradandan ötürü sevmektir.

  Magazin programları ile dizilerin arasına sıkışsa da silkinip üzerindeki ölü toprağını atabilmektir. Türk olmak mahalle maçı için aynı saatte on kişi buluşamazken milyon kişinin bir araya gelmesidir. Tavla oynarken bile kavga ederken milyon kişinin kavga etmeden gösteri yapabilmesidir.

  Türk olmak buhran zamanında Arjantin'de de mağazalar yağmalanırken daha ağır buhranda sorumlusuna en ağır cezayı tek bir cam kırmadan sandıkta kesmektir.

  Türk olmak en zayıf gününde bile dünyaya meydan okumak en dertli gününde bile her ufunetin bir şafakta biteceğini bilerek tevekkül göstermektir.

  Zor iştir Türk olmak. Türk olmak Anadolu'da her düşen yağmur damlasına hamdetmek her çıkan başak için şükretmektir. Türk olmak medeniyetler mezarlığı Anadolu'da dik durabilmektir


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şiir gibi yazı denir ya işte bir örnek sanırım.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Asım Yıldırım Abimizde Yorumlamış...

  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş